Lietuva ieskicē drošības riskus 0
Pārliekā ekonomiskā un enerģētiskā atkarība, terorisms, korupcija, klimata izmaiņas un imigrācija – šie ir lielākie draudi Lietuvas drošībai, teikts jūnija beigās Lietuvas Seima apstiprinātajā jaunajā valsts nacionālās drošības stratēģijā.
Lietuvas militārie eksperti Aizsardzības ministrijas izstrādāto dokumentu dēvē par gana pārliecinošu. “Tas ir labāks nekā Igaunijai, bet sliktāks nekā Britānijai,” secina Lietuvas analītiķis Tomass Janeļūns.
“Šī stratēģija ir krietni reālistiskāka nekā iepriekšējās,” Lietuvas medijiem norādīja aizsardzības ministre Rasa Juknevičiene, skaidrojot, ka līdzīgos dokumentos iepriekš valdījusi pārāk “eiforiska” noskaņa, kamēr tagadējais drošības situācijas izvērtējums esot krietni rūpīgāks. Līdzīgus spriedumus par pagājušajā mēnesī pieņemto stratēģiju izdara arī Ģeopolitiskās izpētes centrs. Tā interneta vietnē “Geopolitika.lt” secināts, ka dokumentā identificēts plašs loks patiesu draudu – globālā ekonomiskā krīze, kiberdrošības problēmas un informācijas drošība. Centra analītiķis Vadims Volovjovs gan jaunās stratēģijas autoriem pārmet izvairīšanos lietas saukt īstajos vārdos. Viņš norāda, ka dokumentā kā galvenās Lietuvas drošības intereses minētas “demokrātija, brīvība, cilvēktiesību aizstāvība un fundamentālo brīvību pastāvēšana kaimiņvalstīs”. Tāpat Lietuvas nacionālās drošības stratēģijas sagatavotāji norāda, ka riskus valsts drošībai rada “kaimiņvalstu nedemokrātiskie integrācijas projekti, kas nav balstīti cilvēku brīvā gribā”. “Iespēja, ka šajā reģionā sāktos tieša militārā konfrontācija, ir maza. Tomēr dažu reģiona valstu militārās spējas, spēku demonstrācijas un izteiktie draudi neļauj izslēgt arī militāru draudu iespējamību Lietuvai,” teikts dokumentā.
“Citiem vārdiem sakot, viens no lielākajiem draudiem Lietuvas drošībai ir nedemokrātiska Krievija un nedemokrātiska Baltkrievija, un to centieni veidot Eirāzijas Savienību, kā arī kodolspēkstacijas būve netālu no Lietuvas robežas,” publikācijā Ģeopolitiskās izpētes centra interneta vietnē skaidro Volovjovs.
Būtiska vieta nacionālās drošības stratēģijā atvēlēta arī valsts enerģētiskajai drošībai. Šajā sadaļā rakstīts, ka Lietuva apņēmusies mazināt atkarību no viena enerģijas piegādātāja un radīt tādus apstākļus, kas dažādotu enerģijas resursu ieguvi. Dokumentā minēts, ka šāda mērķa sasniegšanai Lietuvai nepieciešams atjaunot valstī jau esošo enerģētikas infrastruktūru un šajā nozarē veidot ciešāku sadarbību ar pārējām Eiropas Savienības valstīm.
Runājot par stratēģisko partnerību, nacionālās drošības stratēģijā kā tuvākās sabiedrotās Lietuva nodēvē ASV, kā arī Latviju, Igauniju, ziemeļvalstis un Poliju. Tāpat Lietuva bažījas, ka varētu apsīkt eiroatlantiskā sadarbība, pieaugt reģionālā un globālā nestabilitāte, kā arī pieaugt starptautiskās organizētās noziedzības apjomi.