Lietuva Briselē ieteikusi izveidot jaunu NATO štābu pie austrumu robežām 1
Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis atzinīgi novērtējis NATO aizsardzības ministru vienošanos izveidot divus jaunus alianses štābus Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā un aicinājis vēl vienu štābu izveidot pie NATO austrumu robežām.
“Adaptēta NATO komandstruktūra un lēmums palielināt [alianses] spēku sagatavotību nodrošinās karavīriem ātru un gludu pārcelšanos pāri Atlantijai un virzību pa Eiropu krīzes vai konflikta gadījumā ļaus šiem spēkiem būt gataviem reaģēt nekavējoties,” viņš ceturtdien norādījis, piedaloties NATO aizsardzības ministru apspriedē Briselē.
Viņš uzsvēris, ka šie lēmumi ir īpaši svarīgi Lietuvai un visai alianses austrumdaļai.
“Sava ģeogrāfiskā stāvokļa dēļ mēs visjutīgāk uztveram apdraudējumus un esam ļoti ieinteresēti, lai sabiedroto spēkus varētu pārdislocēt gludi un strauji,” izteicies Karoblis.
Vienlaikus viņš uzsvēris, ka lēmumu pieņemšanas ātrums ir viens no svarīgākajiem efektīvas kolektīvās aizsardzības nosacījumiem, tādēļ aicinājis ministrus darīt visu iespējamo, lai krīzes vai konflikta gadījumā NATO spēki varētu reaģēt nekavējoties, paziņojusi Lietuvas Aizsardzības ministrija.
Kā uzskata ministrs, vēl viena sauszemes spēku štāba izveide pie alianses austrumu robežām nodrošinātu lielāku NATO kolektīvās aizsardzības efektivitāti Baltijas valstīs un Polijā.
NATO aizsardzības ministri ceturtdien vienojās par jaunu štābu izveidi Amerikas Savienotajās Valstīs un Eiropā un atbalstīja alianses spēku sagatavotības palielināšanu – tā dēvēto 4×30 iniciatīvu, kas ļaus aliansei 30 dienu laikā mobilizēt 30 mehanizētos bataljonus jeb 30 000 vīru, 30 lidmašīnu eskadriļas jeb 300 lidmašīnas un 30 karakuģus vai zemūdenes. Šīs vienības darbotos kā atbalsts esošajiem NATO Ātrās reaģēšanas spēkiem.
Viens no jaunajiem štābiem atradīsies Norfolkā, ASV, un būs atbildīgs par jūrasceļu drošumu un iespējām ātrāk nogādāt papildspēkus no Amerikas Eiropā. Otrs štābs, kas tiks izveidots Ulmā, Vācijā, būs atbildīgs par loģistiku un militāro mobilitāti un nodrošinās saskanīgi sauszemes spēku pārvietošanos pa Eiropu kolektīvās aizsardzības nolūkā.
NATO aizsardzības ministru pieņemtos lēmumus paredzēts galīgi apstiprināt NATO samitā, kas notiks 11. un 12.jūlijā.