
Lietuvā arvien biežāk ieved spiegošanas programmatūru 0
Arvien biežāk tiek atklāts, ka programmatūrā un aparatūrā, kas Lietuvā importēta no Austrumu valstīm, ir ievietota arī spiegošanas programmatūra, paziņojis Lietuvas kiberdrošības un aizsardzības jomas speciālists.
“Ir novērots, ka aprīkojums – gan programmatūra, gan aparatūra -, kas tiek ievests no Austrumu valstīm, ir ievainojams un tam ir drošības trūkumi, kas pieļauj veikt attālināto pieslēgšanos,” ceturtdien Lietuvas parlamenta Valsts drošības un aizsardzības komisijas sēdē par kiberdrošības jautājumiem paziņoja Aizsardzības ministrijas Otrās izmeklēšanas nodaļas speciālists Aļģimants Melaiķis.
Viņš uzsvēra, ka kiberuzbrukumi ir milzu drauds.
“Pēc iekļūšanas datorā vīruss var apkopot īpaša satura informāciju, novērot visus tīkla procesus un attālināti pārvaldīt datoru, var aktivizēt un ierakstīt video un audio, var klusi sēdēt un gaidīt sava vadītāja rīkojumu un pēc uzdevuma paveikšanas izdzēsties, neatstājot nekādas pēdas,” paskaidroja speciālists.
Melaiķis norādīja, ka vīrusi var nokļūt arī mobilajās ierīcēs.
“Turklāt nepārtraukti tiek veikti uzlabojumi, plaši resursi tiek novirzīti šim mērķim un dažas valstis atbalsta un finansē tādas darbības,” Melaiķis sacīja.
Lietuvas Aizsardzības ministrijas eksperts norādīja ka NATO ir atzinusi internetu par jauno kaujas lauku, kas nozīmē, ka visus kiberuzbrukumus var izmantot kā ieročus.
“Mūsdienīgs tanks ar visu aprīkojumu var izmaksāt četrus miljonus ASV dolāru (2,1 miljonu latu). Mēs visi apzināmies, uz ko tas ir spējīgs,” piemēru minēja Melaiķis. “Savukārt 10 tūkstošu vienotā sistēmā saslēgtu datoru, kas veic vienotu uzdevumu jeb botnetu noma izmaksā 200 ASV dolārus (107 latus) dienā. No nelabvēļu mērķiem un fantāzijas ir atkarīgs lēmums, ko ar tādu spēcīgu armiju darīt,” klāstīja Lietuvas Aizsardzības ministrijas Otrās izmeklēšanas nodaļas pārstāvis.
Melaiķis uzsvēra, ka visbīstamākos un spēcīgākos kiberagresorus atbalsta valstis. To rīcība ir labi koordinēta, tiem ir liels finansējums un pieejams zinātniskais un ekonomiskais potenciāls, tādus agresorus atbalsta ar valstu resursiem un infrastruktūru.
Lietuvas Sakaru regulēšanas pārvaldes dati liecina, ka šogad valstī reģistrēti 10,2 tūkstoši ar kiberdrošību saistītu incidentu. Pērn visa gada laikā bija 21,4 tūkstoši tādu incidentu, bet 2011.tādu bija 21,8 tūkstoši.
Pēdējo dažu nedēļu laikā Lietuvā kiberdrošība ir izpelnījusies īpašu uzmanību, jo notika kiberuzbrukumi ziņu portālam “Delfi.lt” un vairāku citu institūciju vietnēm. Par notikušo sākta pirmstiesas izmeklēšana.