Lietu kārtībai mājoklī. Idejas, kur glabāt mantas, ja vietas maz 0
Mainoties sezonām, mainās arī lietu kārtība mājoklī – jāatrod un jāsakārto tās, kas būs nepieciešamas rudenī un ziemā, bet malā jānoliek vasaras apģērbs un aksesuāri. Ko darīt, ja katru rudeni izrādās, ka vietas glabāšanai telpās kļuvis par maz?
1. Korpusa mēbeles ilgtermiņā. Jāņem vērā, ka bērni aug (viņiem ar katru gadu būs nepieciešama lielāka vieta drēbēm, skolas lietām, sporta piederumiem), bibliotēka, kolekcijas, mājturības priekšmeti utt. tiek iegādāti no jauna, mainīti, papildināti. Tāpēc izdevīgas moduļveida mēbeles, ko vajadzības gadījumā iespējams papildināt ar jauniem moduļiem (vertikāli vai horizontāli). Līdzīgi iespējams būvēt arī virtuves sekciju, pievienojot vēl vienu rindu moduļu līdz pašiem griestiem, kur glabāt retāk lietojamos traukus, virtuves un vasaras maltīšu piederumus.
2. Mēbeles ar iebūvētām mantu glabātavām. Priekšroka dodama gultām un dīvāniem uz podestiem (ar iebūvētām atvilktnēm vai mantu kastēm), nevis uz kājiņām. Praktisks būs žurnālu galdiņš ar plauktu vai atvilktni, virtuves galds ar atvilktni, sēžamie pufi ar tukšu vidu un paceļamu vāku, priekšnama soliņš ar glabātavu čībām un vasaras iešļūcenēm u. tml.
3. Funkcionāli neliela dziļuma skapji. Tie īpaši izdevīgi vannasistabās (kombinācijā ar spoguli), jo iespējams savietot dažādus sīkumus. Arī priekšnamā šāds skapis būs ideāla glabātava atslēgām, kurpju birstēm un citiem nelieliem aksesuāriem.
4. Izmantotas brīvās sienu plaknes un griestu platība. Dažāda veida un izmēra interjeros (visbiežāk koridoros, priekšnamos, kabinetos, guļamistabās) iespējams izmantot sienas plauktus, kas novietoti pie griestiem. Tos var izvietot gan pie vienas sienas, gan pa visu telpas perimetru. Tajos novieto retāk vajadzīgas grāmatas, žurnālus, dokumentus, kastes ar instrumentiem un dažādiem sīkumiem. Ja telpai ir augsti griesti, iespējams veidot daļēju grīdas pacēlumu – podestu, piemēram, atpūtas grupu paceļot par 30 cm augstāk nekā pārējo grīdu, bet zem tās ierīkojot noliktavu sezonas piederumiem – slēpēm, skrituļdēļiem, bumbām un citiem piederumiem.
5. Platība ap logiem. Visbiežāk logu vienā vai abās pusēs veidojas brīva, neizmantota vieta. Te iespējams iebūvēt plauktu sistēmas ar nelielu dziļumu, kurās ērti glabāt grāmatas, suvenīrus un dažādus sīkumus. Ja vieta brīva no abām pusēm, iespējams veidot pat tādu kā logu ieskaujošu portālu no trim pusēm – sāniem un augšas. Tikai jārēķinās, ka šajā gadījumā funkcionālākas būs žalūzijas, nevis aizkari.
6. Paplatinātas palodzes. Šis variants iespējams namos, kuros ir platas logu ailas ar nišām zem palodzēm. Vajadzības gadījumā palodzi iespējams vēl nedaudz paplatināt un zem tās ierīkot ne tikai plauktu, bet pat skapi ar durtiņām. Tikai jārēķinās, ka apkures radiatoru aizklāšana gan nebūs lietderīga, jo samazinās siltuma plūsmu telpā. Nepieciešamības gadījumā radiatoru var mēģināt pārcelt pie blakusesošās sienas vai nedaudz novirzīt uz vienu vai otru pusi.
7. Brīvajā vietā zem vannas. Ļoti bieži netiek izmantota platība zem vannas. Aiz bīdāmām polikarbonāta durtiņām iespējams veiksmīgi paslēpt mazgājamos līdzekļus, bļodas un birstes.
8. Pagaidu glabātavas. Ja rocība nav tik liela, lai iegādātos jaunu, kvalitatīvu skapi, var izmantot saliekamos variantus – pārnēsājamos drēbju statīvus kombinācijā ar piekaramiem auduma plauktiem, drēbju un apavu kastēm, ko iespējams ievietot vienā kopējā auduma pārvalkā vai aizklāt ar aizkariem/žalūzijām.
9. Atrast rezerves. Nereti izdevīgu vietu atsevišķu lietu glabāšanai var atrast tam šķietami nepiemērotās vietās un mēbelēs. Piemēram, pustukšas sekcijas stiklotās durvis iespējams no iekšpuses aizklāt ar interesantiem aizkariņiem un iegūt acij slēptu glabātavu. Ja nišas izmēri atļauj, iebūvēto skapi var padziļināt, durvis pārceļot krietnu gabalu uz ārpusi, tādējādi iegūstot vietu papildu plauktiem vai dubultai drēbju stangai skapja dziļumā (tur glabā retāk lietojamo apģērbu).
10. Daudzfunkcionāls skapis vairākās kārtās. Šāda mēbele izmaksās dārgi, turklāt tai nepieciešams labs meistars, bet atmaksāsies gan. Skapim nepieciešams vismaz 1,20 cm dziļums, un to iekārto aptuveni 1,30 cm augstumā (augstākas konstrukcijas būs grūti bīdīt). Plauktus iekārto trijās rindās tā, ka tie pārbīdās, pārklājoties ar citiem un atverot dziļākos. Te var glabāt gan grāmatas, dažādus aksesuārus, CD arhīvus, gan veļu, apģērbu, kurpes u. tml. lietas.