Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: FREEPIK

Lietotne atpazīs saslimušos 1

Maijā dienasgaismu ieraudzīs vairāku Latvijas informācijas un tehnoloģiju (IKT) kompāniju un zinātnes pārstāvju radīta bezmaksas lietotne, kas ļaus jebkuram Latvijas iedzīvotājam, kas izmanto viedtālruni, brīvprātīgi iesaistīties koronavīrusa apkarošanā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Lietotne būs pieejama ierīcēm, kuras darbina “Android” un “iOS” operētājsistēmas.

Viens no galvenajiem lietotnes izveides mērķiem ir Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālistu darba atvieglošana. Pēc saslimšanas konstatēšanas SPKC pēc iespējas ātrāk jāapziņo ikviens iedzīvotājs, kas bijis ciešā kontaktā ar inficēto personu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo personu apzināšana ir laikietilpīga un bieži vien ļoti sarežģīta. Lai procesu atvieglotu, nāks palīgā minētā lietotne.

Izmantojot “Bluetooth” tehnoloģiju (tā būs jāatstāj ieslēgta visu laiku), viedtālruņi savā starpā “sazināsies” un, ja kādam no cilvēkiem laika gaitā atklās saslimšanu ar “Covid-19”, vied­tālrunī instalētā lietotne ar īpašu algoritmu palīdzību izrēķinās, vai notikušais kontakts bijis pietiekams, lai slimnieks varētu būt inficējis arī kontaktpersonu.

Ja kontakts ar slimnieku būs noticis apmēram divu metru rādiusā vai ilgāk par 15 minūtēm, lietotne ar viedtālruņa īpašnieka atļauju informāciju par gadījumu nodos SPKC, kas tālāk norādīs iespējamajam saslimušajam, kā rīkoties.

Svarīgi, ka nekāda veida datus (tie automātiski dzēsīsies pēc 14 dienām), tostarp ģeogrāfiskos, un cilvēku personīgo informāciju, lietotnes izstrādātāji vai valsts iestādes neuzkrās un informācijas nodošana SPKC rīcībā notiks tikai ar lietotāja piekrišanu.

“”Bluetooth” var likties samērā vienkāršs tehnoloģiskais risinājums, taču šajā gadījumā risinājums ir mazliet sarežģītāks, jo lietotnes izstrādē esam ņēmuši vērā vairākus fundamentālus uzstādījumus, lai rūpētos par lietotāju anonimitāti un datu decentralizāciju.

Ja tuvumā būs divi tālruņi ar uzinstalētu lietotni, tie apmainīsies ar šifrētiem kodiem, kas nozīmē, ka nedz mēs kā izstrādātāji, nedz SPKC kā lietotnes īpašnieks nevarēs piekļūt viedtālruņos esošajiem datiem,” norādīja IT risinājumu izstrādes kompānijas “MakIT” valdes priekšsēdētājs Arvis Zeile.

Reklāma
Reklāma

Zeile uzsvēra, ka izstrādātāji aktīvi pēta arī citu Eiropas kompāniju un valstu paveikto līdzīgu lietotņu izstrādē. Latvijā radītā lietotne būs atvasinājums no cita Eiropā veidota projekta, kam dots nosaukums “DP3T”.

Tāpat izstrādātāji intensīvi vēro, ar kādiem risinājumiem nāks klajā “Google” un “Apple”, kas apvienojušies viena risinājuma izstrādei. Arī šo tehnoloģiju milžu risinājumu plānots ar laiku integrēt Latvijā radītajā lietotnē.

Nākotnē paredzēts, ka lietotnē būs arī citas funkcijas, kas ļaus cilvēkiem izprast iespējamos saslimšanas simptomus.

Savukārt “LMT” viceprezidents Ingmārs Pūķis uzsvēra, ka šādām lietotnēm būs milzīga nozīme mirklī, kad sāks atjaunoties migrācija pār valstu robežām. Tāpēc lietotnes gan Latvijā, gan citās Eiropas valstīs jābūvē tā, lai tās varētu veiksmīgi darboties arī citās valstīs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.