Lietotne “Apturi Covid” nav bijusi veiksmīga 15
Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kad pagājušā gada beigās pie iedzīvotājiem nonāca Covid-19 kontaktu fiksēšanas lietotne “Apturi Covid”, izstrādātāji un eksperti norādīja, ka sagaida vismaz 15–20% iedzīvotāju iesaisti lietotnes izmantošanā. Tas dotu būtisku artavu vīrusa izplatības mazināšanā.
Jaunākie dati liecina, ka lietotni savos viedtālruņos lejupielādējuši 330 000 cilvēku. 300 tūkstoši jeb 15% cilvēku no visas populācijas lietotni bija lejupielādējuši februāra vidū – apmēram deviņus mēnešus pēc lietotnes izstrādes.
Lejupielāžu skaits ir tikai viens no rādītājiem. Daudz svarīgāks rādītājs ir aktivizēto kodu skaits. Tas rāda, cik reižu “Apturi Covid” par kontaktēšanos ar inficēto cilvēku paziņojusi inficētā kontaktpersonām.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Dita Arāja minēja, ka šobrīd kods aktivizēts apmēram 5000 reižu, kas ir ievērības cienīgs rādītājs, ņemot vērā, ka lietotne par kontaktpersonu atzīst tādu cilvēku, kas inficētajam atradies divu metru rādiusā vismaz 15 minūtes.
Tomēr sagaidāms, ka aktivizēto kodu skaits krietni samazināsies, jo Covid-19 izslimojušie un vakcīnas saņēmušie tiek uzskatīti par zema riska kontaktpersonām, un šiem cilvēkiem pašizolācija vairs nav jāievēro.
Tomēr lietotne joprojām būtu saglabājams rīks – nekad nevar zināt blakus esošo cilvēku situāciju.
“Skatoties šodienas acīm, jāsaka, ka lietotne palīdzēja infekcijas ierobežošanā. Kad cilvēks saslima ar vīrusu, mums nācās manuāli aptaujāt katru saslimušo, lai saprastu iespējamās kontaktpersonas.
“Apturi Covid” ir papildu rīks, kas mums atvieglo dzīvi. Atceros gadījumu, kad saņēmām ziņu no lietotnes izmantotāja par to, ka viņš nekur nav gājis – kāpēc saņēmis ziņu par kontaktēšanos ar Covid-19 inficēto?
Lietotnes pamatfunkcija ir noteikt tieši šīs nepazīstamās kontaktpersonas, kuras saslimušie noteikti neatcerēsies. Lietotne šo funkciju pildījusi labi,” lietotnes nozīmi ieskicē Arāja.
Izstrādātāji pirms nu jau vairāk nekā gada solīja, ka lietotne būs izmantojama arī ārvalstīs, t. i. – tā būs savienojama ar citās valstīs izstrādātajām kontaktu fiksēšanas lietotnēm, kas ļautu kontaktus ar inficētajiem fiksēt arī ārpus Latvijas robežām.
Labā ziņa ir tā, ka lietotne tiešām darbojas ārvalstīs – Eiropā izveidotajā sadarbības valstu tīklā ir kopumā 18 valstis, tostarp Latvija, kura starptautiskajam tīklam pievienojās 2020. gada novembrī.
Kopumā cilvēku iesaiste lietotnes izmantošanā nav bijusi tik laba, kā sākotnēji cerēts, jo tikai nesen sasniegta atzīme, uz kuru izstrādātāji cerēja sākumā.
Taču priecē, ka lietotāju skaits arvien aug, un nav izslēgti turpmāki vīrusa uzliesmojumi, ņemot vērā mazo vakcinēto cilvēku skaitu.
Diemžēl ir ļoti liela iespēja, ka lietotni nelieto tie paši cilvēki, kas ir pret vakcināciju, līdz ar to galveno mērķauditoriju lietotne nav sasniegusi un, visticamāk, nekad nesasniegs.