Foto: Marek Levak, Unsplash.com

Lietota elektronika – vairāk mīnusu vai plusu? 1

Arvien biežāk dzirdam viedokļus par nepieciešamību dzīvot dabai draudzīgā veidā. Ne tāpēc, lai atvieglotu dzīvi nākošajām paaudzēm, bet tāpēc, lai palīdzētu paši sev. Cilvēku skaits pasaulē kļūst arvien lielāks. Nepieciešamo preču daudzums – tāpat. Tieši tāpēc ir vērts apdomāt, ko var darīt ikdienā, lai sev un citiem dzīvi padarītu labāku?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Viens no lielajiem tematiem 21. gadsimta ikdienā ir elektronika – cik daudz tā nepieciešama, cik bieži tai jāmainās un vai tiešām pilnīgi visam, ko pērkam, jābūt pavisam jaunam? Šajā rakstā apskatīsim vai lietoti telefoni, viedie pulksteņi, televizori, lietoti planšetdatori un citas elektronikas preces ir tikpat labi kā jauni? Plusi un mīnusi turpinājumā.

Lietota elektronika tuvplānā – mīnusi

Lai novērtētu, kādi ir lielākie lietotas elektrotehnikas plusi, vispirms tiksim galā ar mīnusiem. Kā jebkurai lietotai precei, jārēķinās ar to, ka no oriģinālā iepakojuma to ir izņēmis kāds cits un ir nianses, kuras nevarēs pārbaudīt. Lietota elektronika tiek novērtēta zemāk kā jauna, jo:

CITI ŠOBRĪD LASA
  • Nav ražotāja garantijas. Var jau gadīties, ka lietota elektronika tiek pārdota ar visu čeku un kopš pirkuma brīža pagājis mazāk par diviem gadiem (parasti Latvijā elektronikas garantijas termiņš privātpersonām ir 2 gadi), tomēr pieredze rāda, ka visbiežāk tā tas nenotiek. Lietotas preces pircējam ir jāapzinās, ka jebkādu problēmu gadījumā remonta tēriņi būs uz paša pleciem;
  • Nav iespējams pilnībā pārbaudīt stāvokli. Lai cik kopta, tīra un skaista izskatītos lietotā prece, tas neko neliecina par tās patieso stāvokli, to pārbaudīt nav iespējams. Zināms, ka, piemēram, andelemandele.lv lietotas elektronikas pārdevēji paši norāda, ja precei ir kāds trūkums, lai pircēji varētu to izvērtēt, paļaujoties uz pārdevēja godaprātu;
  • Grūti noteikt nolietojumu. Pat, ja pārdevējs var uzrādīt iegādes dokumentus, tie tāpat neko nepateiks par preces patieso nolietojumu. Jābūt gatavam, ka tā var kalpot vēl ilgi un labi, bet var notikt arī savādāk.
Foto: Eirik Solheim, Unsplash.com

Mazlietoti telefoni, viedie pulksteņi un citi elektronikas zvēri – plusi

Esam nonākuši pie plusu sadaļas. Mūsdienās mazlietoti un lietoti telefoni, planšetdatori, datori, televizori, arī viedie pulksteņi un citas elektronikas preces tiek pārdotas ne tikai no rokas rokā. Šīs jomas izdevīgumu ir pamanījušim arī lieli uzņēmumi un korporācijas, tātad tas tikai apstiprina – joma ir izdevīga, mazlietotas preces ir pietiekoši drošas un labas, lai tās varētu pārdot. Turpinājumā pamanāmākie jomas plusi:

  • Mazākas izmaksas. Pašsaprotami, ka lietotas precesa cena ir ievērojami mazāka par jaunas preces cenu. Vai mazāka ir arī vērtība? Ne vienmēr, patiesībā, ļoti bieži mazlietotas preces cena samazinās statusa, nevis vērtības dēļ. Lietotas elektronikas cena vidēji krītas par 25% – 50% no sākotnējās vērtības. Ar ko lēti mazlietoti un lietoti televizori ir sliktāki, ja bilde rāda?
  • Mazāk izlietotu dabas resursu. Lai saražotu vienu viedtālruni, tiek izmantoti dabas resursi, tajā skaitā ļoti reti un ļoti dārgi materiāli, kuru dabā kļūst arvien mazāk, turklāt tie neatjaunojas. Varš, litijs, telūrs, zelts – tie ir tikai daži no materiāliem, kas izmantoti, lai nodrošinātu viedtālruņa, televizora vai viedā pulksteņa funkcijas;
  • Mazāk atkritumu dabā. Jebkura prece, ko iespējams lietot, pelnījusi palikt apritē, ne atkritumos. Katru gadu cilvēce saražo vairāk kā 2 miljardus atkritumu, no kuriem trešā daļa netiek apsaimniekoti drošā veidā. Viena neizmesta elektro ierīce var būt labs darbs, ko paveikt!
  • Atbalsta cilvēku, nevis korporāciju. Iegādāties preces no reāla cilvēka ir personīgi un mūsdienīgi. Tas dod iespēju iepazīt preci, kaulēties, iepazīties ar pārdevēju un uzzināt visu nepieciešamo par preci un tās lietošanu.
Foto: Saad Chaudhry, Unsplash.com

Vai lietota elektronika ilgtermiņā palīdz ietaupīt?

Nav iespējams pateikt, vai ieguldījums lietotā tehnikā palīdz ietaupīt ilgtermiņā. Statistika liecina, ka, piemēram, viedtālruņa maiņas cikls saīsinās ar katru gadu* – vidēji viedtālrunis var pilnvērtīgi kalpot 3 – 4 gadus, tomēr cilvēki to mēdz mainīt ik pēc 1 – 2 gadiem. Kāpēc? Iemesli ir dažādi – saņem jaunu dāvanā, vēlas jaunāku modeli vai citu funkcionalitāti. Tas tikai apliecina, ka apritē tiešām nonāk daudz elektronikas priekšmetu, kas ir lietoti, tomēr var lieliski kalpot vēl vairākus gadus.

Reklāma
Reklāma

Ko darīt, ja mājās ir lietota, bet laba elektronika?

Pirmkārt, jāaizmirst par funkcionālu lietu izmešanu. Lai vai tās būtu drēbes, kafijas dzirnaviņas vai mazlietoti telefoni, tos nepieciešams atgriezt dzīvē. Precei jādod otra iespēja, īpaši, ja runa ir par elektroniku.

Pats labākais, dabai draudzīgākais un ekonomiski izdevīgākais veids, kā to izdarīt ir – pārdot to andelemandele.lv. Dāvanā saņemts jauns telefons vēl nenozīmē, ka vecais kļuvis nevienam nederīgs, mazlietoti telefoni ir pieprasīta prece, tāpat kā mazlietoti un lietoti televizori, un viedie pulksteņi. Andelemandele.lv var palīdzēt ietaupīt un iegūt papildu līdzekļus, tikai jāievieto sava elektronika virtuālajā tirdziņā.

*https://www.statista.com/statistics/619788/average-smartphone-life/

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.