Lietavas – dabas dakteris? 5 atklājumi, kāpēc pastaigas lietū ir veselīgas 1
Bērnībā ik viens no mums ir lēkājis pa peļķēm un priecājies par vasarīga vakara lietavām, kad gaiss ir silts, bet aukstās lietus lāses veldzē un notīra ikdienas kreņķus. Arī pati dabas stihija – lietus smarža un lāšu skaņa ir nomierinoša un lielākajai daļai cilvēku tīkama, bet kāpēc?
Atklāts, ka pastaiga lietū patiesi dažādos veidos uzlabo veselību, visizteiktāk nomierinot prātu un ļaujot vaļu emocijām, raksta healthyfoodhouse.com.
1960. gadā divi Austrālijas zinātnieki Izabela Džoja Beara un Ričards Tomas lietus smaržai piešķīra īpašu nosaukumu – Petrichor. Šis aromāts rodas no eļļas, ko sausos periodos izdala atsevišķi augi, pēc tam to absorbē ieži un augsnes.
Lietus laikā eļļa izdalās gaisā kopā ar citu savienojumu – geosmīnu, savukārt, zibens laikā savu artavu dod arī ozons. Visu šo reakciju rezultātā veidojas mums visiem pazīstamais lietus aromāts. Lietus vai pēc lietus laikā ieteicams doties pastaigā, ja pārņēmis stress, slikts garastāvoklis, kādas raizes vai vienkārši nepieciešams atelpas brīdis.
Lūk, kā lietavas ietekmē mūsu veselību:
• Lietus smarža atsvaidzina prātu.
• Lietavu laikā, tā kā gaiss ir mitrs, tas labvēlīgi ietekmē arī cilvēka ādu un matu mitrumu.
• Pētnieki Japānā ir atklājuši ka fiziskās aktivitātes, kas tiek veiktas aukstā, lietainā laikā, sadedzina vairāk kaloriju un tauku nekā tad, ja tās veic saulainā laikā.
• Lietus laikā pilieni absorbē putekļus un mikrobus, tāpēc gaiss tiek ir tīrāks.
• Pastaigājoties lietū, svaigais gaiss ļauj vaļu emocijām un atbrīvo prātu, tā kā uz ielām ir mazāk cilvēku, šādas pastaigas var palīdzēt gūt mums visiem kādreiz nepieciešamo veselīgo vientulību, lai ļautu vaļu emocijām un savai domu pasaulei.