Produkti, kurus vajadzētu iekļaut uzturā smadzeņu veselībai – to neaizstāj nekādi uztura bagātinātāji 12
Ir kāds pārtikas produkts, kas ir īpaši labvēlīgs smadzeņu veselībai un ko nevar aizstāt ar uztura bagātinātājiem. Neirologi uzskata, ka pat nelielas izmaiņas uzturā var ievērojami uzlabot smadzeņu veselību. Pirmais to padoms ir ēst vairāk zaļumu, piemēram, spinātus un lapu kāpostus. Vielas, kas palīdz augiem būt zaļiem, ir noderīgas arī mūsu smadzenēm.
ASV Nacionālais novecošanas institūts analizējis vairāk nekā 900 gados vecāku cilvēku ēšanas paradumus. Tika atklāts, ka cilvēkiem, kuri katru dienu ēda salātus, piemēram, spinātus, lapu kāpostus, kolrābjus, viņu smadzenes bija aptuveni 11 gadus jaunākas nekā viņu vienaudžiem, kuri tos uzturā nelietoja.
“Ja jāsāk tikai ar vienu lietu, tad pievienojiet savai ikdienas ēdienkartei divas porcijas zaļo lapu dārzeņu,” raksta izdevums Business Insider. “Tas ievērojami samazinās iekaisumu, oksidatīvo stresu un glikozes, un lipīdu regulēšanas traucējumus”, kas ir daudzu ar vecumu saistītu slimību pazīmes.
Mūsdienu tieksme pēc novitātes var vest cilvēkus nepareizā virzienā, novēršot uzmanību no zaļumu patiesi iespaidīgajām ķīmiskajām īpašībām. Kāpēc augu hlorofils ir stiprāks par zaļajām sulām un uztura bagātinātājiem? Kad mēs ēdam zaļus augus, mēs absorbējam zaļo pigmentu, ko sauc par hlorofilu, kas palīdz augiem fotosintēzē, – procesā, kas uztver saules gaismu un pārvērš to augšanas enerģijā.
Šīs zaļās hlorofila molekulas satur dažādas barības vielas, tostarp dzelzi, magniju un slāpekli – sastāvdaļas, kas ir svarīgas gan augu, gan cilvēku dzīvībai.
Daudzi zīmoli cenšas izmantot šo dabisko uzturvielu kombināciju, pievienojot to, piemēram, uztura bagātinātājiem vai ūdenim. Tomēr, tā kā hlorofils ir ļoti nestabils, magnijs bieži tiek aizstāts ar citiem elementiem, piemēram, varu vai cinku. Eksperti izdevumam uzsver, ka nav pietiekami daudz pierādījumu tam, ka šīs hlorofila rūpnieciskās versijas vispār sniedz labumu veselībai.
Bet ir zināms, ka pozitīvu efektu var panākt, uzņemot hlorofilu tā dabiskajā formā – vienkārši ēdot vairāk lapu dārzeņu. Ieskatoties ķīmijas mācību grāmatā, atklāsiet, ka atomi un citas vielas, kas nepieciešamas pareizai augu vielmaiņai un to augšanai, ir lieliski cilvēka veselības pastiprinātāji.
Magnijs ir mūsu muskuļu, nervu, kaulu veselības un cukura līmeņa asinīs atslēga, taču apmēram puse no mums ar to nesaņem pietiekami daudz. Dzelzs ir būtisks skābekļa transportēšanai visā mūsu ķermenī, savukārt slāpeklis veicina veselīgu smadzeņu un imūnsistēmas darbību augšanu un uzturēšanu.
Cilvēki, kuri ēd vairāk zaļo lapu dārzeņu, saņem arī pietiekami daudz citu uzturvielu, piemēram, K vitamīnu, folātu, luteīnu un beta karotīnu. Eksperti uzskata, ka visas šīs uzturvielas, pateicoties lapās atrodamajiem dinamiskajiem pigmentiem, var darboties sinerģiski, lai aizsargātu mūsu smadzenes.