Liesmas posta nesaudzīgi 0
Šis gads sācies ar lielāku ugunsgrēku skaitu nekā pērn, turklāt divkāršojies ugunsnelaimēs bojāgājušo skaits. Šā gada pirmajā mēnesī bijuši 529 ugunsgrēki, kuros dzīvību zaudējuši 17 cilvēki, pērn janvārī bijuši 440 ugunsgrēki, kuros bojā gājuši astoņi cilvēki. Ugunsdzēsēji aicina cilvēkus nepārkurināt krāsnis, nepārslogot elektroinstalācijas ar sildītājiem un turēt kārtībā ēku dūmvadus.
Plašais ugunsgrēks Burtnieku pagasta “Arkādijās” izcēlās otrdienas rītā ap pulksten 9. Mājas saimniece Kristīne Loča-Klāviņa nelaimes izcelšanās brīdī bijusi mājās. Kad ieraudzījusi liesmas, apģērbusi abus bērnus un metusies no mājas laukā, vienlaikus izsaukusi ugunsdzēsējus. “Glābēji ieradās ļoti ātri un rāvās melnās miesās līdz pašam vakaram, lai briesmas likvidētu,” uzslavē saimniece. Viņa atzīst – lai gan ir žēl zaudēt 2007. gadā iegādāto māju un kādu brīdi nāksies dzīvot pašvaldības piešķirtajā trīsistabu dzīvoklī, ģimene ir optimistiski noskaņota, jo ēka bija apdrošināta. Kristīne ģimenes vārdā saka paldies visiem, kas palīdzējuši pēc nelaimes, ziedojot drēbes un citas lietas, arī pašvaldībai, kas piešķīrusi dzīvokli. Daži pat esot aicinājuši vākt ziedojumus, bet ģimene mēģinās tikt galā pašu spēkiem.
Pēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācijas, izsaukums par ugunsgrēku “Arkādijās” saņemts otrdien pulksten 9.02 un pirmie ugunsdzēsēji nelaimes vietā ieradušies 20 minūšu laikā. Divstāvu dzīvojamās mājas jumts dedzis 250 kvadrātmetru platībā.
Kā “Latvijas Avīzei” pastāstīja VUGD Vidzemes reģiona brigādes Valmieras daļas komandieris Jānis Supe, ugunsgrēka iemesls ir sodrēju degšana. “Sodrēji uzkrājas skurstenī un augstās temperatūras dēļ tie var aizdegties. Šajā gadījumā aizdegās starpstāvu skaidas, izraisot ugunsgrēku otrajā stāvā. Nodega gan jumts un otrais stāvs, gan daļa no pirmā,” informēja J. Supe. Skaidrojot iemeslus, kāpēc ugunsgrēks dzēsts tik ilgi – līdz septiņiem vakarā –, viņš min ūdens trūkumu. Tuvākā vieta, kur sadabūt ūdeni dzēšanai, esot atradusies sešu kilometru attālajā ciemā. Lielā aukstuma dēļ automašīnas esot slāpušas un ūdenssūkņi – aizsaluši. Lai darbs ritētu raitāk, tika izsaukti papildspēki. “Ja nebūtu tāds sals un ūdens būtu tuvāk, izglābtu no mājas daudz vairāk,” spriež J. Supe.
VUGD Valmieras daļas komandieris atgādināja – lai izvairītos no ugunsbriesmām, kas ziemas salā ir īpaši aktuāli, regulāri jātīra mājas skursteņi. To būtu nepieciešams darīt vismaz divas reizes gadā, lai novērstu pārlieku sodrēju uzkrāšanos dūmenī, ka vislabākā malka kurināšanai esot apse. J. Supe kā lielisku skursteņu attīrīšanas veidu minēja kartupeļu mizu mešanu pavardā, tāpat viņš aicināja atturēties no drēbju žāvēšanas virs uguns vietas. VUGD pārstāve Inga Vetere ieteica cilvēkiem krāsni un plīti nekurināt visu dienu: “Pilnībā pietiks, ja tās iekurs no rīta un vakarā.”
Kas jāievēro * Nepārkuriniet krāsnis; * pirms gulētiešanas vai ejot prom no mājas, pārliecinieties, ka liesmas ir nodzisušas, vai visi sildītāji ir izslēgti un sveces – nodzēstas; * nepārslogojiet elektroinstalācijas, vienlaikus darbinot vienu vai vairākus sildītājus un citas elektroierīces; * neatstājiet uz apkures elementiem un sildierīcēs degtspējīgus priekšmetus, piemēram, apavus un drēbes (nenovietojiet tos tuvāk par 1,2 metriem); * neizmantojiet bojātas apkures un sildierīces, kā arī nesakārtotus dūmvadus.
Reklāma
Avots: VUGD |