Liepājas vienīgā pils iemirdzas! Jūras virsnieku saieta namam Karostā atjaunota viena fasāde 0
Liepājas vienīgajai pilij – Jūras virsnieku saieta namam Karostā – šobrīd spoži mirdz atjaunotā galvenā fasāde. Ēkas restaurācijas projekta autoruzraudzības pārstāve, arhitekte Marina Mihailova no firmas “A. I. G.” vērš uzmanību gan uz ko citu, bet ļoti nozīmīgu – šogad mājai ir pabeigta logu un durvju restaurācija, vēstī portāls “liepajniekiem.lv” un laikraksts “Kurzemes Vārds”.
“Siltināti bēniņi, visās fasādēs restaurētas galvenās durvis, balkona un terašu durvis, visi logi, izņemot jumta logus,” pastāstīja stāsta Mihailova. Tas ir milzīgs darbs, atjaunoti vairāki desmiti logu no pagraba līdz augšstāvam, turklāt daudzi ir ļoti lieli, pat 4–5 metrus augsti. Logus izņēma, aizveda uz darbnīcu restaurēt, veda atpakaļ.
Dažus tomēr restaurēt vairs nebija iespējams. Tad izgatavotas loga kopijas apvienojumā ar jaundarinājumu – ieliktas jaunas stikla paketes.
Soctīklā Facebook publicētas restaurētās fasādes attēli, kas jau izpelnījušies skatītāju sajūsmu.
Karostas apmeklētāji vai iedzīvotāji, ejot gar pili pa Atmodas bulvāri vai pa Katedrāles ielu, gan jauno spožumu ieraudzīt nevar, jo vienīgā restaurētā fasāde ir vērsta pret jūru. “Fasāde tiešām ir ļoti skaista, bet Liepājas klimats dara savu, un steidzami vajadzētu turpināt atjaunošanu arī pārējām fasādēm,” saka arhitekte.
Mihailova atgādina – pils no sabrukšanas izglābta 2007. gadā, kad tai uzlikts jauns jumts.
Pie Jūras virsnieku saieta nama logu un durvju restaurācijas strādāja AS “Būvuzņēmums Restaurators”.
“Šis projekts ietver vairāk nekā simt logu un pusotra desmita durvju komplektu atjaunošanu. To paveikt nebija viegli, jo darbs sastāv no vairākiem posmiem. Restaurācija vai neatgriezeniski bojāto logu un durvju kopiju izgatavošana ir viena daļa no darba procesa, kas sākas objektā ar demontāžu, marķēšanu un fotofiksāciju. Šīs lietas ir jāpaveic precīzi, lai demontētās logu vērtnes, logu bloki, durvju komplekti un citi saistītie elementi, kas restaurācijas darbu veikšanai tiek vesti uz uzņēmuma darbnīcām, pēc tam būtu iemontējami atpakaļ to sākotnējas vietās,” laikrakstam “Kurzemes Vārds” stāsta AS “Būvuzņēmums Restaurators” pārstāvis Jānis Riņķis.
“Restauratoru darbu sarežģīja arī tas, ka visi logi nav vienādi. Savulaik meistari tos izgatavojuši gandrīz vai katru savā izmērā. Turklāt visā plašajā pils logu klāstā atrodami gan groplogi, gan futerlogi, daļa logu ir pavisam lieli – 5,5 metrus augsti un divus metrus plati, turpretī citi ir visnotaļ mazi (1,0 x 0,8 m). Lielākā daļa logu un durvju ir arkveida (un daži no logiem pat pilnībā ovālas formas), kuru precīzu kopiju izgatavošana ir pietiekami komplicēts galdniecības uzdevums. Tāpēc, lai restaurētu veco furnitūru un atkārtotu vēsturiskos profilus, tiek izgatavoti arī speciāli instrumenti,” turpina stāstīt Riņķis.
Karostas Jūras virsnieku saieta nams Atmodas bulvārī 9 būvēts 1898.–1907. gadā, un tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.