Liepājā norisināsies jau sestais Mākslas forums 0
Anita Bormane, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”
Nedēļas izskaņā, no 25. līdz 27. septembrim, norisināsies jau sestais Liepājas Mākslas forums, kura tēma, reaģējot uz pēdējā pusgadā aktuālajiem notikumiem pasaulē, šogad ir “Ne – noteiktība”.
Šogad tā programma veidota īpaši demokrātiski – vairāki pasākumi pieejami bez ieejas maksas, veicot iepriekšēju rezervāciju.
“Mākslinieki un viņu darbi ir sabiedrības gara un dvēseles antenas, kas uztver, pārraida un tulko notiekošo jaunās mākslinieciskās formās. Liepājas Mākslas foruma mākslinieki šajā festivālā aicina domāt ekoloģiski, sociāli atbildīgi. Viņu darbi ir spēcīgi savā saturā un formā, ekstravaganti un kaleidoskopiski,” stāsta Liepājas Mākslas foruma programmas autore Baiba Bartkeviča.
Piektdien, 25. septembrī, plkst. 19 bez maksas būs iespēja piedalīties foruma atklāšanas piedzīvojumā “Mūzika no okeāna dzīlēm” kopā ar franču mākslinieci Orelī Ferjeru, kura 2017. gadā pavadīja sešas nedēļas ekspedīcijā uz kuģa, kas 500 gadus pēc Fernando Magelāna devās vairākus gadus ilgā pasaules tūrē pa slavenā portugāļu jūrasbraucēja pēdām.
Protams, skumji, ka ceļošanas ierobežojumu dēļ šajā vakarā nebūs iespēja piedzīvot pasaules pirmizrādi dejas izrādei “Klavieres dejo Debisī. Lizbeta Gruvēza & Klēra Ševaljē”, kas tapusi sadarbībā ar Aviņonas teātra festivālu. Biļešu īpašniekiem nauda tiks atdota.
Baibas Bartkevičas ideja bijusi šogad festivālā veidot arī neparastu koncertprogrammu, kurā izpildītājmākslinieks atklātos kā neordināra, multifunkcionāla, ekstravaganta, neakadēmiska persona.
Nu tā īstenojusies kamermūzikas programmā “Transformeri. No Reiha līdz Radiohead”, kas pirmatskaņojumu piedzīvos sestdien, 26. septembrī, plkst. 18.
To radījuši nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un spožie un progresīvie Latvijas jaunās paaudzes situminstrumentālisti Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš. Programmas fokusā – 20. un 21. gadsimta mūzikas pārveidotāji Stīvs Reihs, Luiss Andrīsens, Deivids Lengs un Džūlija Volfa, grupa “Radiohead”, Fransuā Sarāns u.c.
“Šajā koncertā mūzika sevī ietvers jēdzienu kopumu – tā būs skaņas, arī – kaut kas vizuāls, process, transformēšanās,” teic Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un “Perpetuum Ritmico” sitaminstrumentālists Mikus Bāliņš.
Savukārt pianists Juris Žvikovs stāsta, ka klavieres koncertā izskanēs visdažādākajās kombinācijās – gan ar elektroniku, gan ar vizuālu papildinājumu, un būs arī rotaļklavierītes.
Elvijs Endelis uzskata, ka koncertā viens no lielākajiem pārsteigumiem būs Fransuā Sarāna skaņdarbs “Homework” jeb “Mājas darbs”, kurā viņš neizmantos nevienu pašu instrumentu, izņemot savu balsi un ķermeni.”
Mākslas forumu svētdien, 27. septembrī, plkst. 17 noslēgs multimediāls koncertuzvedums “Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu”. 20. gadsimta spilgto un izpildītājiem ļoti sarežģīto komponistu, par kura darbiem sajūsminājās Džons Lenons un Pols Makartnijs, audiovizuālā veidā tulkos amerikāņu izcelsmes trombonists Tomass Mūrs un nīderlandiešu videomākslinieks un režisors Klāss Verpūsts.
Vērts pamanīt
Liepājas mākslas foruma izlase
• Piektdien, 25. septembrī, plkst. 17 – izstādes “Nenorunātās tikšanās. 3. pietura” atklāšana. Veidota sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, autori – Ieva Balode, Kristaps Epners, Viktors Timofejevs un Arturs Virtmanis.
• Piektdien, 25. septembrī, plkst. 21 – “Satori” dzejas diskotēka. Bohēmiskās dzīres”. Dzeju lasīs un mūziku liks Aivars Madris, Raimonds Ķirķis, Kirils Ēcis u.c.
• Sestdien, 26. septembrī, plkst. 13 un 16, svētdien, 27. septembrī, plkst. 13 un 16 – horeogrāfu Kristīnes Brīniņas un Alises Putniņas veidotā izrāde – pastaiga “Upe”. Piedalīsies Liepājas Universitātes aktieru kursa studenti, skaņu ainavas sniegs Rihards Lībietis.
• Sestdien, 26. septembrī, plkst. 20 un 22 – Palestīnas filmu vakars.
• Svētdien, 27. septembrī, plkst. 11 un 13 – izrāde bērniem un vecākiem “Kaka un pavasaris” (rež. Jānis Znotiņš).
• Svētdien, 27. septembrī, plkst. 12 – radošā darbnīca jauniešiem kopā ar tēlnieku Ivaru Drulli.