Liepājas arodbiedrības neatkāpsies no prasības par Viņķeles demisiju 0
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) sastāvā ietilpstošais Liepājas arodbiedrību centrs neatkāpsies no savas jau iepriekš paustās prasības par labklājības ministres Ilzes Viņķeles demisijas pieprasīšanu, ja netiks mainīts valdības lēmums par pensionēšanās vecuma straujāku paaugstināšanu jau no 2014.gada, “Rietumu Radio” apliecināja Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētājs Toms Meiers.
Viņš sacīja, ka ar vārdiem nemēdz mētāties un ja reiz publiski šādu nostāju ir paudis, tad iešot līdz galam un no savām prasībām par ministres demisiju neatkāpsies.
Kā informēja Meiers, 30.martā plkst.17 Liepājas arodbiedrību centrā paredzēta tikšanās ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāju Aiju Barču (ZZS) un Saeimas deputātu Valēriju Agešinu (SC), kuras laikā arodbiedrības pārstāvji uzklausīs viņu viedokli par pensionēšanās vecuma paaugstināšanu.
Kā atzina Meiers, Barča un Agešins ir vienīgie no Liepājas puses ievēlētie deputāti, kuri atbalsta arodbiedrības prasību pensijas vecumu pakāpeniski paaugstināt no 2016.gada.
To, kad Viņķeles demisija varētu tikt pieprasīta, Meiers vēl nevarēja pateikt, norādot, ka lielāka skaidrība būšot pēc tikšanās ar Barču un Agešinu.
“Pirmais solis būs sasaukt un uzrunāt visus iespējamos Saeimas deputātus, kam šis temats nav vienaldzīgs, cerot, ka Saeima nenobalsos par šī izmaiņām. Ja mēs Saeimā netiksim sadzirdēti, mēs pieprasīsim Viņķeles demisiju,” iepriekš aģentūrai LETA norādīja Meiers.
Ja ziņots, ka arodbiedrības satrauc fakts, ka labklājības ministrija nav ņēmusi vērā ap 9000 anketu, kuras Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vēstuļu akcijā cilvēki aizpildīja un sūtīja, paužot nepārprotamu “pret” valdības iecerei uzsākt pensionēšanās vecuma paaugstināšanu no 2014.gada, norādīja Meiers.
Valdība vakar atbalstīja pensionēšanās vecuma pakāpenisku paaugstināšanu jau no 2014.gada, – to paredz Labklājības ministrijas virzītie grozījumi Koncepcijā par sociālās apdrošināšanas sistēmas stabilitāti ilgtermiņā.
Lēmums valdībā tika pieņemts bez ministru debatēm, vien premjers Valdis Dombrovskis (V) atzīmēja, ka līdzšinējās sarunās ar sociālajiem partneriem Latvijas Darba devēju konfederācija ir atbalstījusi šo priekšlikumu, bet arodbiedrības ir pret.
Iepriekš valdības atbalstītie grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredzēja pakāpeniski paaugstināt pensionēšanas vecumu, sākot ar 2016.gadu, tomēr nu tas tiks paātrināts, ņemot vērā negatīvās tendences sociālajā budžetā un jaunākos tautas skaitīšanas datus.
Šī reforma vistiešāk attieksies uz 1952. līdz 1957.gadā dzimušajiem iedzīvotājiem jeb apmēram 50 000 cilvēku.
Valdības lēmums paredz, ka pašreizējais pensionēšanās vecums 62 gadi 2014. un 2015.gada 1.janvārī tiks paaugstināts par trīs mēnešiem, savukārt no 2016.gada ik gadu to paaugstinās par pusgadu, līdz 2020.gadā tiks sasniegts 65 gadu vecums.