Liepājā un Jelgavas pusē EP vēlēšanu iecirkņos jūtama “psiholoģiskā spriedze” 0
Liepājā vēlēšanu komisiju darbinieki centušies izskaidrot vēlētājiem tehniskās problēmas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā un katram vēlētājam, kas ieradies iecirknī, piedāvāt alternatīvu risinājumu, aģentūrai LETA stāstīja Liepājas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Simona Petrovica.
Liepājnieki neapmierināti, bet policija nebija jāsauc
Viņa atzina, ka šodien EP vēlēšanu iecirkņos bijusi diezgan nepatīkama gaisotne, jo tie vēlētāji, kuri bija nolēmuši nobalsot citā iecirknī, tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas traucējumu dēļ to izdarīt nevarēja. Turklāt šādu vēlētāju skaits iecirkņos šodien bijis gana liels. Cilvēki bijuši neapmierināti, bet tādu konfliktu, ka būtu jāsauc likumsargi, nav bijis.
“Centāmies vēlētājiem skaidrot situāciju, ja tas nebija īpaši tālu, tad ieteicām cilvēkiem doties uz savu vēlēšanu iecirkni un nobalsot tur, vai arī nākt vēlēt rīt vai parīt. Bija cilvēki, kuri nebija saņēmuši uzaicinājumu uz vēlēšanām un nāca uz iecirkni uz labu laimi. Šiem vēlētājiem meklējām vēlēšanu iecirkni, kurā viņiem jābalso un ieteicām doties turp šodien,” stāstīja Petrovica.
Ņemot vērā, ka šodien ir darbdiena, tad aktīvāki ir gados vecākie vēlētāji. Iepriekšējā balsošanā grib piedalīties tie cilvēki, kuri zina, ka sestdien to izdarīt nevarēs, piebilda Petrovica.
Petrovica atzina, ka līdzīgi traucējumi tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā bijuši arī vakar, bet tie bijuši īslaicīgi, turklāt vakar sistēmā varējis ievadīt datus, bet apstiprinājumu tam, vai vēlētājs nav nobalsojis jau reģistrētajā iecirknī, guvuši piezvanot uz to iecirkni, kur cilvēks reģistrēts.
Jelgavas pusē vēlēšanu iecirkņos jūtama “psiholoģiska spriedze”
Vēlēšanu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas problēmu dēļ iecirkņos jūtama psiholoģiska spriedze, aģentūrai LETA atzina Jelgavas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Inita Freiberga.
Iecirkņos novadā ir liela interese par nobalsošanas iespējām nevis savā, bet citā iecirknī. Freiberga stāstīja, ka bijuši iedzīvotāji, kas atnākuši jau deviņos un stundu gaidījuši, cerībā, ka tiešsaistes sistēma atsāks strādāt, taču tas nav noticis.
“Cilvēki ir neapmierināti, izsaka viedokļus, komisijas iecirkņos mēģina būt tolerantas, bet iecirkņos veidojas psiholoģiska spriedze,” aprakstīja Freiberga, piebilstot, ka tiešsaistes sistēma ir izgāzusies.
Konfliktsituācijas, kad būtu jāiesaistās likumsargiem, novadā gan nav veidojušās.
Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja priecājas, ka vēlētāju aktivitāte ir samērā augsta, turklāt tiem, kas atnāk vēlēt uz savu iecirkni, problēmu nobalsot nav.
Ozolnieku novadā – liela vēlētāju aktivitāte
Kaimiņu Ozolnieku novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un informācijas daļas vadītāja Agnese Kļava aģentūru LETA informēja, ka ceturtdien vērojama liela vēlētāju aktivitāte un jo īpaši to iedzīvotāju vidū, kas vēlas balsot citā vēlēšanu iecirknī, taču tas nav iespējams.
Tāpat novadā konstatētas nepilnības citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņu reģistrācijā – vairāki cittautieši, vien ierodoties vēlēšanu iecirknī, konstatējuši, ka iepriekš balsošanai ir bijis īpaši jāpiesakās, ko vairs nav iespējams izdarīt.
Savukārt vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Jelgavas 6.vidusskolā, aģentūra LETA ap plkst.9 novēroja, ka vēlētāju rinda neveidojas.
EP vēlēšanās šodien kontatēti datu apmaiņas traucējumi
Jau ziņots, ka saistībā ar konstatētajiem traucējumiem EP vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) aicina šodien līdz plkst.12 iedzīvotājus doties balsot tikai uz savu vēlēšanu iecirkni, jo šorīt konstatēto traucējumu dēļ nav iespējams vēlēt citā iecirknī.
Nobalsot savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams arī rīt no plkst.10 līdz 16 un vēlēšanu dienā, 25.maijā, no plkst.7 līdz 20.
Kopumā 2019.gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.
Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks – vidēji 5-20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja CVK.
Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu ES dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).
Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam.
Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.
Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27.maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.