Liepājā taps Kungu ielas radošais kvartāls 0
Piesaistot Eiropas fondu finansējumu, Liepājas centrā, kur atrodas tā dēvētais Pētera I namiņš, pašvaldība iecerējusi izveidot Kungu ielas radošo kvartālu ar krogu, vīna pagrabu, interaktīvu interjera muzeju un radošu cilvēku rezidencēm, intervijā “Rietumu Radio” stāstīja objekta apsaimniekotāja Liepājas Latviešu biedrības nama (LLBN) direktore Vita Hartmane.
Ēku kompleksā ir četras ēkas, kas atrodas gruntsgabalā Kungu ielā 24. Divas no ēkām ir būvētas 17. gadsimtā – vienā no tām jau vairākus gadus darbojas folkloras centrs “Namīns”, bet otra – tā dēvētais Pētera I namiņš – stāv tukša. Kompleksā, kā skaidroja Hartmane, ir arī nesen par gandrīz 200 000 eiro rekonstruētā Liepājas jauniešu centra ēka un saimniecības ēka.
Ēku kompleksu, ko apvieno iekšpagalms, pirms dažiem gadiem izsolē iegādājās Liepājas pašvaldība, un objekta apsaimniekotājs ir LLBN.
Kā stāstīja Hartmane, šovasar, piesaistot dažādu jomu ekspertus, tapusi koncepcija Kungu ielas radošā kvartāla attīstībai. Tās izstrādē pieaicināti ap desmit dažādu jomu speciālistu – celtniecības arhitekts Juris Zviedrāns, valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors Uldis Maisiņš, arhitekte, Rīgas Kalnciema ielas kvartāla koncepcijas līdzautore Liene Griezīte un virkne citu.
Koncepcija, kā skaidro Hartmane, paredz maksimāli saglabāt ēkas vēsturisko veidolu un funkcijas. “Secinājām, ka nevajag neko mākslīgi radīt un izdomāt no jauna,” atzīst Hartmane, norādot, ka pēc restaurācijas Pētera I namiņā, tāpat kā iepriekš, atradīsies krogs, vīna pagrabs un arī viesnīca jeb radošo cilvēku rezidences. Paredzēts, ka savu darbību turpinās arī folkloras centrs “Namīns”, paredzēts iekārtot arī interaktīvu interjera muzeju.
Kā atzīst Hartmane, viens no Kungu ielas radošā kvartāla izveides mērķiem ir piesaistīt tūristus “gan no austrumiem, gan rietumiem”. Abas vēsturiskās ēkas, pēc ekspertu domām, esot labi saglabājušās.
Lai sāktu darbu pie Pētera I namiņa restaurācijas tehniskā projekta izstrādes, patlaban tiekot meklēts uzņēmums, kas turpmāk vēlētos apsaimniekot ēkā plānoto ēdināšanas uzņēmumu. “Tas ir svarīgi, lai zinātu, kā ēkā veikt inženiertehnisko tīklu izbūvi,” skaidro Hartmane, prognozējot, ka iepirkumu vēsturiskās ēkas Kungu ielā 24 restaurācijas tehniskā projekta izstrādei pašvaldība varētu izsludināt nākamā gada sākumā. Projekta izstādi finansēs no LLBN budžeta.
Tiek lēsts, ka ēkas restaurācija izmaksās 1,5 miljonus latu. Kā vienīgo finansējuma avotu Hartmane min Eiropas Savienības fondus, norādot, ka par pašvaldības budžeta līdzekļiem projektu realizēt nav iespējams. Viņa ir pārliecināta, ka agrāk vai vēlāk līdzekļus projekta realizācijai izdosies piesaistīt, norādot, ka Latvijā ir vairāki vēsturiski objekti, kas, pateicoties Eiropas fondu finansējumam, atjaunoti.
Ēku kompleksu Kungu ielā 24 Liepājas pašvaldība par vairāk nekā 60 000 latu iegādājās 2011. gada beigās. Nekustamais īpašums sastāv no zemesgabala 1913 kvadrātmetru platībā. Objekta sākumcena bija 18 000 latu, un to vēlējās iegādāties septiņi pretendenti. Iepriekš ēku komplekss bija uzņēmuma “MIG Holdings” īpašums.
Pētera I namiņš Kungu ielā 24 ir viens no vecākajiem dzīvojamo namu paraugiem Liepājā. 17. gadsimta otrajā pusē šī ēka ir bijusi “Madam Hoijeres” viesnīca, un 1697. gadā te uzņemts Krievijas cars Pēteris I, kurš ar saviem pavadoņiem caur Kurzemi un Kēnigsbergu devās uz Rietumeiropu, lai gūtu zināšanas un pieredzi dažādās nozarēs.
Viesnīcas krogā cars ar svītu rīkojis pamatīgas dzīres un iztērējis prāvus līdzekļus.