Liepājā mirdzēs spožākās mūzikas zvaigznes 0
Lai arī naudas trūkuma dēļ šogad sarucis par vienu koncertu, krāšņu 25. jubilejas svinību sezonu martā svinēs Starptautiskais Liepājas zvaigžņu festivāls, no piektdienas, 3., līdz 31. martam koncertzālē “Lielais dzintars” piedāvājot vērienīgu programmu no baroka līdz pat džezam ar ievērojamu solistu piedalīšanos.
Pirmo reizi festivālā līdzās Liepājas Simfoniskajam orķestrim (LSO) piedalīsies arī citi orķestri, šoreiz – Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Klaipēdas kamerorķestris, šādi sniedzot iespēju arī saimniekiem – LSO mūziķiem – pašiem kļūt par klausītājiem un izbaudīt svētkus.
Piektdien, 3. martā, pulksten 19 festivālu ieskandinās īpaši krāšņs LSO koncerts, kurā kopā ar orķestri diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā uz skatuves kāps astoņi solisti – arī Latvijas un Eiropas spožākā solo ērģelniece Iveta Apkalna, kas janvāra sākumā mirdzēja Hamburgas grandiozās Elbas Filharmonijas atklāšanas koncertā. Skanēs Semjuela Bārbera “Toccata Festiva”, bet turpinājumā – Pētera Vaska Flautas koncerts Ditas Krenbergas sniegumā un Artura Maskata 12. Liepājas koncerts klavierēm ar orķestri Reiņa Zariņa interpretācijā (pasaules pirmatskaņojums!). Savukārt Pētera Plakida koncertopusu “Sasaukšanās” skaņās ietērps mežradznieks Artūrs Šults, obojists Egils Upatnieks, klarnetists Guntis Kuzma un flautisti Anete Toča un Miks Vilsons.
Tā kā iecerētajai vērienīgajai festivāla 25. jubilejas programmai organizatoriem šogad nav izdevies piesaistīt visas nepieciešamās finanses, kā teicis LSO valdes loceklis Uldis Lipskis, diemžēl nācās atteikties no dažiem sapņiem, kuru izmaksas īpaši nesaskanēja ar iespējām. Tādēļ 10. martā diemžēl nebūs iespējas kļūt par lieciniekiem unikālajai saspēlei starp LSO igauņu diriģenta Andresa Mustonena vadībā ar leģendāro krievu trompetistu Sergeju Nakarjakovu. Tomēr jau nākamā diena festivālā būs svētki, šoreiz – džeza cienītājiem, jo uz “Lielā dzintara” skatuves ar oriģinālprogrammu uzstāsies izcilā itāliešu pianista un komponista Keko Fornarelli trio. Savukārt 16. martā festivālā koncertēs Klaipēdas kamerorķestris Mindauga Bačkus vadībā. Īpašā baroka programmā ar viņiem kopā uzstāsies baroka vijoles meistars Dmitrijs Sinkovskis no Krievijas. Lielisks solās būt LSO koncerts 24. martā, kad tas uz skatuves kāps uzreiz ar trim lielmeistariem – daudzu prestižu konkursu un balvu laureātu – krievu vijolnieku Sergeju Dogadinu un šobrīd par vienu no pasaules labākajiem un harismātiskākajiem altistiem uzskatīto Maksimu Risanovu no Krievijas, kā arī ievērojamo lietuviešu čellistu Dāvidu Geringu. 31. martā festivāls izskanēs ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertu tā galvenā diriģenta Andra Pogas vadībā. Īpašā viesa statusā būs no Sibīrijas nākušais pēdējā Čaikovska konkursa pirmās vietas ieguvējs pianists Dmitrijs Masļejevs (pirmo reizi Latvijā), kura solo izpildījumā skanēs Volfganga Amadeja Mocarta ģeniālais 24. klavierkoncerts. Koncertā izskanēs arī Dmitrija Šostakoviča 12. simfonija, ko reti spēlē pat Krievijā, kur nu vēl citur pasaulē.