“Pret mums izturas kā pret ienaidniekiem tā vienkāršā iemesla pēc, ka mēs esam neatkarīgi un mums ir drosme teikt patiesību varai,” uzskata neatkarīgā laikraksta “Gazeta Wyborcza” galvenais redaktors  Adams Mihņiks.
“Pret mums izturas kā pret ienaidniekiem tā vienkāršā iemesla pēc, ka mēs esam neatkarīgi un mums ir drosme teikt patiesību varai,” uzskata neatkarīgā laikraksta “Gazeta Wyborcza” galvenais redaktors Adams Mihņiks.
Foto: Michal Fludra/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Lienošs, autoritārs apvērsums! Leģendārais žurnālists Mihņiks brīdina par preses brīvības apdraudējumu Polijā 21

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Polijas žurnālists Adams Mihņiks, viens no demokrātiskās opozīcijas līderiem komunistu valdīšanas laikā un neatkarīgā laikraksta “Gazeta Wyborcza” dibinātājs un galvenais redaktors, brīdinājis par nopietnu apdraudējumu mediju brīvībai valstī.

Brīvie mediji ­aizstāv demokrātijas ­pamatvērtības

CITI ŠOBRĪD LASA

Toreiz būdams laikraksta “Atmoda” korespondents, atceros sajūsmu Varšavas ielās 1989. gadā, kad poļu žurnālists un viens no neatkarīgās arodbiedrības “Solidaritāte” līderiem Tadeušs Mazoveckis kļuva par pirmo nekomunistiskās valdības vadītāju Austrumu blokā pēc 1946. gada.

Publicists Adams Mihņiks izveidoja pirmo neatkarīgo laikrakstu pēckara Polijā “Gazeta Wyborcza”, kur publicējās intelektuāļi, literāti, politiķi. Tagad Mih­ņiks ceļ trauksmi par preses brīvības apdraudējumu Polijā un arī Ungārijā, brīdinot par “lienošu, autoritāru apvērsumu”, kas apdraud tās brīvības, uz kurām tika dibināta Eiropas Savienība.

Mihņiks sevi dēvē par klasiskas žurnālistiskas objektivitātes piekritēju, cenšoties palikt neitrāls, taču atzīst, ka tāds nav, ja ir runa par preses brīvību. “Tie, kas uzbrūk neatkarīgajiem medijiem, cer nogalināt valodu kā līdzekli taisnības atrašanai,” viņš raksta atklātajā vēstulē laikrakstā “Gazeta Wyborcza”.

“Izveidojot laikrakstu, mēs aizstāvējām pamatvērtības: preses brīvību, pilsoniskās tiesības, neatkarīgu tiesu varu, ekonomiskās reformas, tirgus liberalizāciju un parlamentāro demokrātiju,” stāsta Mihņiks, “bet tagad daži neliberāli režīmi, tajā skaitā Polijā, gribētu sagraut demokrātiskās institūcijas Eiropas Savienībā.”

Viņaprāt, “Gazeta Wyborcza” un citu neatkarīgo mediju veiksmīgā darbība bija saistīta ar sekmīgajām ekonomiskajām un politiskajām reformām valstī. Pēc vairāku gadu desmitu autoritārisma poļi beidzot varēja dzīvot brīvā valstī, kas balstīta uz likuma varu. “Tagad mūsu pirms trīs gadu desmitiem gūtā uzvara ir apdraudēta,” brīdina Mihņiks.

Brīvi mediji ir autoritāro režīmu ienaidnieki

Pieredzējušais žurnālists brīdina, ka brīvi mediji ir autoritāro režīmu ienaidnieki. Viņaprāt, Polija līdz ar vairākām citām Eiropas valstīm piedzīvo lienošu autoritāru apvērsumu. Likuma vara tiek pārveidota vienas partijas pārstāvju valdīšanā. Konstitucionālā tiesa, prokuratūra, policija un slepenie dienesti ir pārvērsti par lojāliem izpildītājiem, kuri darbojas valdošās partijas interesēs, un tā sevi ironiski dēvē par “Likumu un taisnīgumu”.

Reklāma
Reklāma

Sabiedriskie mediji ir pārveidoti par propagandas instrumentiem, atgādinot tos, kas darbojas Putina Krievijā un Erdogana Turcijā. Neatkarīgie mediji tiek uzdoti kā valsts ienaidnieki, un pret tiem vērsti uzbrukumi, kas daudzos gadījumos atveido tos izlēcienus, ko atļāvās Donalds Tramps savas prezidentūras laikā.

“Pret mums izturas kā pret ienaidniekiem tā vienkāršā iemesla pēc, ka mēs esam neatkarīgi un mums ir drosme teikt patiesību varai,” uzskata Mih­ņiks. Valdošais grupējums cenšas panākt, lai nevienam netiktu ļauts izgaismot viņu darbības, tāpēc tiek demontēti mūsu demokrātiskās sistēmas drošības mehānismi.

Mātjašs Rakoši, bijušais Ungārijas komunistiskā režīma diktators, kuru dēvēja par “mazo Staļinu”, to sauca par “salami taktiku” – disidentu kustības iznīcināšanu šķēli pa šķēlei. Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis reiz izteicies, ka 80% Polijas mediju “pieder mūsu ienaidniekiem”. Mihņika ieskatā, ar to viņš gribējis teikt, ka šajos medijos ir palikusi vismaz kāda daļiņa redakcionālās brīvības.

Kopš valdošās partijas “Likums un taisnīgums” nākšanas pie varas 2015. gadā tās līderis Jaroslavs Kačiņskis daudzkārt asi vērsies pret medijiem, tajā skaitā “Gazeta ­Wyborcza”, kas uzdrīkstas kritizēt pie varas esošos.

Ministri un valsts kontrolēto uzņēmumu ierēdņi ir ierosinājuši neskaitāmas tiesas prāvas pret žurnālistiem, kas izmeklē lietas par ierēdņu amata pilnvaru pārsniegšanu un korupciju. Šobrīd pret “Gazeta ­Wyborcza” ir ierosinātas vairāk nekā 50 tiesu lietas par žurnālistu rakstiem korupcijas atmaskošanā.

Valdošā partija ir devusi rīkojumu valsts iestādēm un uzņēmumiem pārtraukt abonēt medijus, kas kritizē valdību, un neizvietot tajos reklāmu, tajā skaitā par sabiedriskiem pasūtījumiem. Šī prakse nav pārtraukta arī pandēmijas laikā, kad sabiedrības veselības labā ir svarīgi informēt pēc iespējas plašāku auditoriju.

2020. gada decembrī valsts kontrolētā naftas firma “PKN Orlen”, kas ir lielākā Austrumeiropā, nopirka uzņēmumu “Polska Press”, kas kontrolē vairākumu reģionālo mediju Polijā. Mihņika ieskatā, “PKN Orlen” mediju pirkums atgādina Kremļa kontrolētā “Gazprom” veikto televīzijas kanāla “NTV” pārņemšanu 2001. gadā.

Firma “Orlen” ir nopirkusi arī otru lielāko preses izplatīšanas tīklu Polijā un var atļauties pēc saviem ieskatiem ierobežot neatkarīgo mediju tirdzniecību. Valdošās partijas kontrolētā aģentūra, kam jāuzrauga un jānovērš monopolu veidošanās, bez svārstīšanās apstiprināja “Orlen” veikto “Polska Press” pirkumu, lai gan tas apdraud līdzvērtīgu sāncensību Polijas reģionālajā mediju tirgū.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.