Lielogu dzērvenes – lai būtu laba raža, tās laista un mēslo. Kad un cik daudz? 0
Kā kopt lielogu dzērvenes? Vai tās vajag tagad mēslot ar minerālmēsliem? KARĪNA ĶEGUMA NOVADĀ
Zemnieku saimniecības Gundegas saimnieks Andris Ansis Špats spriež, ka mazdārziņos šogad gaidāmas labas lielogu dzērveņu ražas, jo nopietnu salnu nebija. Turpretī lielajās saimniecībās, kas audzē dzērvenājus kūdrājos bez ierīkotām vējlauzēm, raža būs slikta (tikai 1,5–2 t/ha cerēto 15–20 t/ha vietā), jo kailsala dēļ martā stipri apsala vertikālie, augšējie dzinumi, bet vēlāk stādījumi cieta no sausuma un karstuma (dzērvenes nav tropu augs, optimālai augu augšanai nepieciešams mērens klimats). Dzērvenāju apsalšanu stipri ietekmēja arī pērnā gada ilgstošās lietavas – augi turpināja augt vēlu septembrī, tādēļ pavasarī liela daļa nenobriedušo dzinumu nosala.
Svarīgs nosacījums dzērveņu audzēšanā ir nodrošinājums ar ūdeni. Jāņem vērā, ka šie augi nedrīkst pastāvīgi mirkt ūdenī (dzērvenes nav rīsi!), kā arī atrasties otrā galējībā – augt sausumā kā tuksnesī. Novērots, ka arī dabā savvaļas dzērvenes, kas ilgstoši (vairāk nekā divas nedēļas) atrodas applūstošās vietās, neizdzīvo, turpretī augsnēs ar normālu mitruma režīmu tās aug kā pļavā, lasītājiem ir pieejamas lielā daudzumā.
Intensīvi ražojošiem dzērvenājiem visvairāk mitruma nepieciešams jūlijā un augustā, lai ogas nepaliktu sīkas. Dzērveņu purviņos mazdārzā šādā sausā un svelmainā vasarā ieteicams laistīt aptuveni reizi nedēļā, nelietojot akas, bet mīkstu ūdeni (ideāls ir skābais purva ūdens). Viens no rādītājiem, kas liecina, ka kūdras substrāts saliets pietiekami – paņemot rokā un saspiežot, no tā pil (nevis tek) ūdens. Savukārt tādās lietainās vasarās kā pērn ir jāveido novadgrāvīši, kas novada lieko ūdeni, pretējā gadījumā dzērvenes iznīks.
Lai bremzētu slāpekļa izdalīšanos (tas rodas no lietus ūdeņiem), augustā stādījumos der ierušināt priežu vai egļu zāģskaidas (ber 5 mm biezu kārtu) un tad salaistīt (aptuveni viens spainis uz kvadrātmetru). Skaidas arī pasargās no kūdras sakaršanas saulē, saglabās mitrumu. Ja nav pieejamas zāģskaidas, var izmantot arī kurināšanai paredzētās granulas (pēc iestrādes tās samitrina, lai izjūk putrā).
Pašlaik dzērvenēm mēslojumā jādod kālija sulfāts, lai samazinātu strauju dzinumu augšanu, nostiprinātu salizturību, paskābinātu augsni. Lielražotāji minerālmēslus parasti kaisa (izsēj) uz augsnes. Mazdārzniekiem mēslojumu (10 grami/10 l) ieteicams izšķīdināt, iegūto darba šķidrumu izlaistot uz kvadrātmetru. Mēslojums iedarbojas jau nākamajā dienā.
Dzērvenēm pumpuri, uz kuriem ieriešas nākamā gada raža, attīstās no augusta vidus līdz septembra beigām. Savukārt ogas sāk krāsoties, kad gaisa temperatūra naktī kādu laiku ir 0…-1 °C (tas var būt augusta beigās–oktobra vidū). Ogas nevajadzētu vākt ātrāk, pirms visas sēkliņas nav iekrāsojušās brūnas. Jo ilgāk ogas atrodas ārā, jo tās kļūst vērtīgākas. Optimālais amerikāņu dzērveņu šķirņu ražas novākšanas laiks ir oktobra sākums–beigas. Latvijā komercdārzos pašlaik vispopulārākā ir ‘Steven’ (šī spēcīgi augošā šķirne veido blīvu mētrāju ar daudzām veģetatīvajām stīgām, tāpēc tās jāgriež gandrīz katru pavasari), taču mazdārziem viena no labākajām ‘ir ‘Pilgrim’ (ļoti ražīga šķirne ar prāvām, teju ķiršu lieluma ogām, satur mazāk benzoskābi, ieteicama alerģiskiem cilvēkiem).