Kur nopirkt lielaugļu cidoniju stādus? 0
“Kur varēs nopirkt lielaugļu cidoniju stādus? Kādas šķirnes piedāvā, un cik maksā stādi? Domāju apstādīt lielāku platību.” MĀRĪTE SMILTENES NOVADĀ
Stādaudzētavās tirgo pārsvarā krūmcidoniju brīvas apputes sēklaudžus. Tie nav tik viendabīgi kā veģetatīvi pavairotie augi, un atsevišķiem augiem ar laiku mēdz parādīties ērkšķi. Tāpat nav iespējams paredzēt, kāda būs krūma forma.
Ja plānots iestādīt noteiktas formas krūmus, jāizvēlas veģetatīvi pavairotas šķirnes. Latvijas Valsts augļkopības institūtā pavairo šķirnes un hibrīdus ar spraudeņiem un audu kultūras jeb meristēmu metodi; šosezon nelielā daudzumā būs pārdošanā krūmcidoniju ‘Rasa’ stādi par 3–4 eiro. Ja nepieciešams vairāk stādu, tie jāpasūta krietnu laiku iepriekš, jo stādīt gribētāju netrūkst. No veģetatīvi pavairotām krūmcidonijām komercdārzu ir ierīkojis vienīgi Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs Andrejs Brūvelis. Pirms diviem gadiem viņš iestādīja 700 divgadīgu stādu, kopumā 12 šķirnes un hibrīdus. Krūmi izvietoti tā, lai maksimāli izmantotu platību, bet tajā pašā laikā nenoēnotu cits citu, proti, 1 m attālumā augs no auga un 2 m starp rindstarpām. Pērn dārzs devis pirmo ražu.
Tā kā veģetatīvi vairoto stādu pašlaik trūkst un tie nemaksā lēti, komercdārzos stāda galvenokārt sēklaudžus. Pēc Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijas agronomes Lijas Aunkrogeres teiktā, starp rindām der ievērot 2,8–3 m attālumu, starp augiem rindā tas var būt 0,8–1,2 metri. Vienam hektāram nepieciešams aptuveni 3300 krūmu.
Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacijā (Pūres pagastā) šopavasar varēs iegādāties atlasītus bezērkšķu lielaugļu krūmcidoniju sēklaudžus par 1,50 eiro. Pirkumam virs 150 eiro var saņemt 10% atlaidi. Kokaudzētavā “Bētras” (Sidrabenes pagastā) pavasarī un rudenī pārdošanā būs viengadīgi krūmcidoniju sēklaudži par 0,5 eiro, bet 2–3 gadus vecus stādus tirgos par 2 eiro.
Pēc Centrālās statistikas datiem, krūmcidonijas mūsu valstī audzē vairāk nekā 100 ha platībā. Latvijas lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam pasākuma “Agrovide un klimats” apakšaktivitātē “Vidi saudzējošu metožu pielietošana dārzkopībā” ir paredzēts atbalsta maksājums krūmcidonijām – 229 eiro/ha.