Lielisks sasniegums! Latvijas uzņēmums gūst panākumus vienā no lielākajām militārajām izstādēm “Euronaval 2024” 0
Latvijas uzņēmums ar projektu NEWT21 guva vērā ņemamus panākumus militārajā izstādē “Euronaval 2024” Parīzē, kurā piedalījās vairāk nekā 450 dažādu valstu aizsardzības uzņēmumi. Šī izstāde notiek reizi divos gados un ir viena no lielākajām starptautiskajām militārajām izstādēm, kas veltīta tieši jaunākajām tehnoloģijām jūras spēju attīstībā.
NEWT21 izstādē prezentēja Latvijā izstrādātos bezpilota jūras dronus, kas paredzēti dažādu novērošanas un kaujas uzdevumu veikšanai jūrā vai arī iekšzemes ūdeņos t.sk. patrulēšanu, lielāku kuģu apgādi, meklēšanu un glābšanu, kā palaišanas platformu citām ieroču sistēmām un droniem, kā arī kā kamikadze dronu lielo kuģu un citu jūras mērķu iznīcināšanai. Kā norāda tiešsaistes žurnāls EDR (European Defence Review), kurš galvenokārt fokusējies uz ar aizsardzību saistītiem jautājumiem, bezpilota virszemes transportlīdzekļi un bezpilota zemūdens transportlīdzekļi kļūst par neaizstājamiem instrumentiem mūsdienu jūras kara flotes kaujās un NEWT21 Parīzē prezentētie produkti pilnībā atbilst šai tendencei.
“Latvijas uzņēmums NEWT21 prezentēja sava “Rey USV” atvasinājumu “Fog” – mazāku un ātrāku laivu, kas tiek piedāvāta eksporta tirgum,” raksta EDR. Izdevums atklāj, ka kuģa masa ir 135 kg, un tas var pārvadāt līdz 200 kg kravas. Korpusa garums ir 4,4 metri un platums –1,5 metri. Tā kreisēšanas ātrums ir 50 kilometri stundā, bet maksimālais ātrums – 78 kilometri stundā. Degvielas tvertnes tilpums ir 30 litri, bet pret elektroniskās kaujas sistēmām ļauj cīnīties dažādas navigācijas sistēmas.
““Fog” galvenās misijas ir kravu piegāde, militārā personāla evakuācija – līdz 4 cilvēkiem, atbalsts sabotāžas operācijām un izlūkošanas grupām, netiešās uguns atbalsts, uzstādot divas “Hydra 70” vai līdzīgas raķešu sistēmas, piekrastes zonu attāla atmīnēšana, tā darbojas kā platforma bezpilota lidaparātu palaišanai,” raksta EDR. Tā kā “Rey” bezpilota laivu ir grūti atklāt elektromotoru zemā trokšņa līmeņa un ļoti zemā termiskā signējuma dēļ, Ukrainas bruņotie spēki tos veiksmīgi izmanto Melnajā jūrā.
Dronu veiksmīga izstrāde bijusi iespējama pateicoties Ukrainas pieredzes padziļinātai izpētei, dronu izmēģinājumiem gan Ukrainā, gan arī Latvijā, sadarbojoties ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem. Pašlaik dronu izstrāde notikusi piesaistot tikai privāto finansējumu.
Izstāde apliecināja, ka Latvijā izstrādātais un ražošanai sagatavotais drons ir unikāls savā kategorijā un tādēļ izpelnījās lielu uzmanību ne tikai no lielajiem militāro kuģu būvniecības uzņēmumiem Eiropā, bet arī no Tuvo austrumu, Āzijas valstu pārstāvjiem.
Augsto interesi par Latvijas droniem apliecināja arī uzaicinājums piedalīties starptautiskajā aizsardzības izstādē IDEX 2025, kas notiks nākošā gada februārī Apvienotajos arābu emirātos. Dalība “Euronaval” starptautiskajā izstādē Latvijas uzņēmumam paver jaunas iespējas izstrādājumu eksportam un apliecina, ka Latvija ar savām inovācijām var veiksmīgi konkurēt arī ar lielajiem militārajiem ražotājiem pasaulē.