Vēriena ziņā nepieredzētā trīs gadu ilgā operācijā “Trojas vairogs” izdevies sagraut plašu organizētās noziedzības tīklu 11
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Austrālijas un Jaunzēlandes policijai, sadarbojoties ar ASV Federālo izmeklēšanas biroju (FIB), Eiropas Savienības “Europol” un Zviedrijas un Nīderlandes policijām, vēriena ziņā nepieredzētā trīs gadu ilgā operācijā izdevies sagraut plašu organizētās noziedzības tīklu, kas aptvēris vairāk nekā divdesmit valstis visā pasaulē.
“Rūpnieciskos apmēros”
Jaunzēlandes policijas pārstāvis otrdien operāciju ar kodēto nosaukumu “Trojan shield” (“Trojas vairogs”) nosauca par “līdz šim izsmalcinātāko pret organizēto kriminalitāti vērsto likumsargāšanas operāciju”.
“Šī likumsargu operācija ir kas ārkārtējs sava globālā rezultāta dēļ,” paziņojis organizācijas izpilddirektora vietnieks Žans Filips Lekufs.
Minētajā noziedzības apkarošanas ilgtermiņa pasākumā piedalījās ap 9000 likumsargu no 16 valstīm, no kuriem ap 4000 attiecās uz Austrāliju.
“Europol” “Twitter” kontā sniegtā informācija liecina, ka “Trojas vairogā” līdzdarbojušies arī Igaunijas un Lietuvas, bet ne Latvijas likumsargi.
Operācijas gaitā Āzijā, Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā, Eiropā un Tuvajos Austrumos aizturēti vairāk nekā 800 ar narkomafiju saistītu likumpārkāpēju.
Kopumā konfiscētas vairāk nekā sešas tonnas kokaīna, piecas tonnas marihuānas vai hašiša, divas tonnas metamfetamīna, ap 250 šaujamieroču, luksusautomašīnas un motocikli, ap 120 miljoniem eiro ekvivalentas summas dažādu valstu valūtās un kriptovalūtās skaidrā naudā un noguldījumos.
Austrālijā konfiscētas trīs tonnas narkotisko vielu, izņemti 104 šaujamieroči, slēgtas sešas pagrīdes laboratorijas.
Austrālijas premjerministrs Skots Morisons paziņojis, ka šī operācija bijusi “ūdensšķirtne”, lūzuma punkts, kas devis smagu triecienu organizētajai noziedzībai ne tikai Austrālijā, bet visā pasaulē.
“ANoM” slazdi
Drošības dienesti izmantoja ziņapmaiņas aplikāciju “ANoM”, kas guva noziedznieku uzticību, jo šifrēja ziņojumus.
Taču faktiski šifrēšanas platformu 2018. gadā bija radījusi un tās ziņu plūsmu slepeni kontrolēja FIB, kas lietoja iepriekš gūto pieredzi, uzlaužot un sagraujot divas līdzīgas noziedznieku pasaules “čata” sistēmas jeb tērzētavas.
Kā ziņo Austrālijas mediji, instalēt “ANoM” varēja tikai tad, ja šajā sistēmā kāds ielūdza. Viss sākās, kad Austrālijas policijas slepenajam aģentam izdevās iemānīt narkotiku kontrabandistam Hakanam Ajikam telefonu ar šo sistēmu.
Ajiks ieteica jaunumu “kolēģiem” un nevilšus kļuva par policijas panākumu atslēgu. Ierīces ar “ANoM” guva popularitāti un plaši izplatījās ne tikai Austrālijas noziedzības pasaulē.
Noslēguma fāzē apritē atradās ap 12 tūkstošiem šifrējošo ierīču. Tās izmantoja apmēram 300 noziedzīgu sindikātu vairāk nekā 100 pasaules valstīs.
Likumsargiem tas pavēra unikālu iespēju reālajā laikā izsekot miljoniem vēstuļu, kurās tika apspriestas dažādas noziedzīgas shēmas un slepkavību nodomi.
“Viss, par ko viņi runā, ir narkotikas, vardarbība, savstarpēji uzbrukumi, nevainīgi cilvēki, kas tiks nogalināti, – vesela virkne šo lietu,” preses konferencē sacīja Austrālijas Federālās policijas komisārs Rīss Keršavs.
Austrālijas policija uzskata, ka tai izdevies novērst vismaz 20 slepkavības, neskaitot tos upurus, piemēram, nejaušus garāmgājējus, kas varēja iet bojā, ja atrastos blakus.
Šajā valstī pavisam aizturēti 224 cilvēki – aizliegto motociklistu klubu bandu locekļi, Austrālijas mafijas un Āzijas kriminālo sindikātu locekļi un citas “nopietnas organizētās noziedzības grupas”, savukārt Jaunzēlandē aizturētas 35 personas.
Par narkotirgoni Ajiku zināms, ka viņš aizbēdzis no Austrālijas un slēpjas Turcijā, kur dzīvo greznos apstākļos un laiku pa laikam “Facebook” demonstrē savus muskuļus un jaunākos tetovējumus.
Ņemot vērā viņa lomu šajā stāstā, Austrālijas policijas pārstāvji medijos ieteikuši Ajikam pēc iespējas ātrāk padoties likumsargiem, jo tas būtu saprātīgākais viņa paša drošības vārdā.
Austrālijas Federālās policijas komisārs Keršavs uzsvēris, ka, pateicoties komunikāciju kontrolei, likumsargiem izdevies iekļūt organizētās noziedzības pasaulē tik dziļi kā vēl nekad, taču jāņem vērā, ka “ANoM” bija tikai viena no daudzajām kriminālistu ziņu apmaiņas platformām.
Pērn neitralizēts saziņas tīkls “EncroChat”, kura uzraudzīšana ļāva veikt vairākus simtus arestu visā kontinentā.
Bet Beļģijā šī gada sākumā likumsargi iekļuva sistēmā “Sky ECC” – sekas bija vairāki desmiti arestu un konfiscētas 17 tonnas kokaīna.