Šādi izskatījās agrīnie ķīniešu lielgabali.
Šādi izskatījās agrīnie ķīniešu lielgabali.
Foto: Wikimedia Commons

Lielgabalus izgudroja ķīnieši 0

Noskaidrots, ka kāds ķīnietis vārdā Čeņs Gujs jau 1132. gadā radījis pirmo uguns šaujamieroci, kas attāli atgādina lielgabalu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tiesa, tas patiešām vairāk bijis ugunsmetējs, nevis lielgabals mūsdienu izpratnē, un to dēvēja par hocjanu. Tā stobru izgatavoja no bambusa, vienu galu cieši aizdarot, bet no otra berot tajā šaujampulveri – to aizdedzinot, no stobra izšāvās liesmu mēle. Mazliet vēlāk kāds cits ķīniešu ieroču meistars izgatavoja tuhocjanu – samazinātu attiecīgā ugunsmetēja kopiju. Tam arī par stobra izejmateriālu kalpoja bambuss, taču jau bija kāda būtiska atšķirība: tuhocjana iekšienē vēl bez šaujampulvera ielādēja jau arī lodi vai bultu.

Zināms, ka no ķīniešiem šis ierocis pārceļoja pie mongoļiem. 13. gadsimta vidusdaļā Sīrijā izcēlās arābu un mongoļu karš, un arābi tajā bija spiesti izbaudīt īsteno tuhocjana spēku – tajā laikā tos jau izlēja no vara. Drīz arī arābi pārņēma šo bruņojumu. Pirmo arābu modificēto uguns šaujamieroci dēvēja par modfu – tā bija vara vai tērauda caurule, kas piestiprināta parastam koka gabalam, un no tās šāva ar apaļām metāla lodēm, kuras dēvēja par bondokiem, kas arābu valodā nozīmē “rieksts”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.