Foto – AFP/LETA

Lielfirmām atprasa “ietaupītos” nodokļus 1

Pēdējā laikā ES iestādes aktivizējušas darbu, lai piespiestu uzņēmumus, tostarp ASV firmas, publiski atklāt nodokļu apjomu un peļņu. Eiropas Komisija noliedz jebkādu neobjektivitāti attieksmē pret ASV firmām, jo ES likumi attiecas uz visām firmām, kas darbojas Eiropā. “Lēmumos par valsts palīdzību nodokļu jomā EK ir devusi rīkojumu dalībvalstīm atgūt nenomaksātos nodokļus galvenokārt no Eiropas firmām,” atzīst “The Wall Street Journal”. Janvārī Beļģijai tika uzdots atgūt vairāk nekā 700 miljonus eiro nenomaksāto nodokļu pēc tam, kad 35 starptautiskas lielfirmas, to skaitā “Anheuser-Busch”, “InBev” un “BP”, bija saņēmušas nodokļu atvieglojumus.

Reklāma
Reklāma

ASV apsūdz ES neobjektivitātē

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

ASV varas iestādes apsūdzējušas ES regulatorus “neproporcionālā” pieejā, izraugoties ASV firmas kā izmeklēšanas objektus plašākā kampaņā pret izvairīšanos no nodokļiem lielajā biznesā. ASV finanšu ministrs Džeks Lū pieprasījis, lai ES piebremzētu izmeklēšanu par nodokļu praksi tādās ASV lielfirmās kā “Apple”, “Amazon”, “Starbucks” un “McDonald’s”, no kurām pēdējā apsūdzēta par izvairīšanos no vairāk nekā viena miljarda eiro nodokļu nomaksas. Lū iebildes papildina augošo ASV kritiku par ES darbību nodokļu jomā un apliecina uzskatu, ka ES netaisnīgi izvēlas ASV firmas.

Eksperti uzskata, ka ASV neapmierinātību daļēji izraisījis arī fakts, ka ASV nodokļu dienests nespēj iekasēt tik daudz nodokļu no ASV firmu peļņas ārvalstīs, ja likmes tiek celtas Eiropas Savienībā, raksta izdevums “EUobserver”. Starptautiskā pētniecisko žurnālistu apvienība 2014. gadā minēja “Apple” un “Amazon” aptuveni 340 firmu sarakstā, kas apcirpušas ārvalstīs maksājamos nodokļus, noslēdzot apšaubāmi izdevīgus darījumus ar nodokļu dienestu Luksemburgā. Dažas ārzemju firmas Luksemburgā pamanījušās maksāt nodokļos mazāk nekā vienu procentu peļņas. Eiropas Komisija uzskata šādus darījumus par nelikumīgu “valsts palīdzības” veidu, kas dod dažām firmām netaisnīgas priekšrocības konkurencē ar uzņēmumiem, kas maksā daudz lielākus nodokļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikraksts “The Financial Times” ziņo, ka firmai “Apple” varētu būt jāmaksā līdz pat 19 miljardiem dolāru agrāk nenomaksātu nodokļu, ja ES regulatori secinās, ka firma guva labumu no nelikumīgas valsts palīdzības. Firma “McDonald’s”, kuras Eiropas birojs atrodas Luksemburgā, apsūdzēta vairāk nekā viena miljarda eiro nodokļu nenomaksāšanā.

Prasa pārskatīt nodokļu uzrēķinu

Vēstulē Eiropas Komisijas prezidentam Žanam Klodam Junkeram un ES pretmonopolu un konkurences komisārei Margrētai Vestagerei ASV finanšu ministrs Džeks Lū aicinājis ES pārskatīt nodokļu uzrēķinu ASV firmām, apgalvojot, ka šādi pasākumi rada “satraucošus precedentus”, ziņo aģentūra “Reuters”. “Atzīstot, ka valsts palīdzība ir ilgstoši pastāvoša metode, civilprasību ierosināšana – galvenokārt pret ASV firmām – šajā jaunajā interpretācijā rada satraucošus starptautiskās nodokļu politikas precedentus,” raksta Lū, aicinot pārskatīt šo pieeju.

EK izmeklē nodokļu atvieglojumus, ko vairākās Eiropas valstīs noslēgušas ASV firmas “Apple”, “McDonald’s” un citas, saņemot netaisnīgas priekšrocības un pārkāpjot valsts palīdzības likumus, paziņoja Vestagere. EK izmeklē arī firmas “Amazon” darbību, bet firmai “Starbucks” draud nodokļu uzrēķins par 30 miljoniem eiro. Janvārī “Apple” izpilddirektors Tims Kuks bija ieradies Eiropā, lai personīgi censtos pārliecināt Vestageri firmas nodokļu lietā un attiecībās ar Īrijas varas iestādēm.

“Google” taisnojas

ASV augsto tehnoloģiju firma “Google” pērn Britānijā guva 10% no globālajiem ienākumiem, taču maksāja niecīgus nodokļus, ko firmas vadība dēvēja par “taisnīgiem”, raksta izdevums “Politico”. Tagad līdz ar apsūdzībām ES par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas firma ierauta strīdos par konkurences noteikumu un privātuma prasību neievērošanu.

Lai izvairītos no ilgstošas tiesāšanās, janvārī “Google” piekrita samaksāt 130 miljonu mārciņu nodokļu parādu Britānijas varas ie­stādēm. Jau rindā nostājušās Itālijas, Francijas un Vācijas valdības, lai atgūtu nenomaksātos nodokļus vai vismaz panāktu nodokļu atvieglojumu atcelšanu. “Google” nav vienīgā ASV augsto tehnoloģiju firma, kas nobažījusies par EK aktivitātēm pretmonopola noteikumu un nodokļu nomaksas prasību izpildē.

Reklāma
Reklāma

Eiropas mediji asi kritizē arī “Facebook”, “Amazon” un “Apple”, taču “Google” nodēvēts par “galveno nodokļu krāpnieku”, jo firmas vārds ir visbiežāk pieminēts. “Pēc nodokļu rēķiniem vislielākais drauds “Google” ir reputācijas zaudējums, kas var novest pie augstākiem nodokļiem un zemākas peļņas un akciju cenas,” uzskata kādas Briseles sabiedrisko attiecību firmas konsultants Marks Dobers. Eksperti atzīst, ka “Google”, kas gadiem bija populārs Eiropas patērētāju vidū, laikus nepamanīja sabiedrības attieksmes maiņu tādās jutīgās lietās kā nodokļu nomaksa un privātuma ievērošana.

Britānijā sašutuma vētru izraisīja ziņa medijos, ka starptautiskā kafejnīcu ķēde “Starbucks” un citas ārzemju lielfirmas ir maksājušas niecīgus nodokļus. “”Google” sazvērestība,” rakstīja “The Daily Mirror” par firmas izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Francijā un Vācijā sabiedrība ir vairāk norūpējusies par veidu, kā “Google” izmanto personu datus, nevis par firmas nodokļu rēķinu. Pēc Itālijas un Francijas nodokļu dienestu veiktās pārbaudes par “Google” darbību šajās valstīs, firmas vadība jau esot rezervējusi aptuveni 500 miljonus eiro, lai nokārtotu savas nodokļu saistības Francijā, ziņo izdevums “Politico”. Britu prese atklājusi, ka valsts nodokļu dienests nav sodījis “Google” par aizkavēto nodokļu nomaksu un nav panācis lielāku nodokļu summu. Vakar kļuva zināms, ka Francijas Finanšu ministrija prasa firmai “Google” samaksāt 1,6 miljardus eiro nodokļu parādu.

Francijā un Vācijā tiek izskatīti likumprojekti, kas paredz ārzemju firmu detalizētu atskaiti ne tikai par peļņu un nomaksātajiem nodokļiem katrā valstī, bet arī par to ekonomisko aktivitāti un algu sarakstu. Vairākās valstīs šādiem likumiem stājoties spēkā šogad, nodokļu eksperti uzskata, ka “Google” un citām lielfirmām būs grūtāk izvēlēties sev tīkamāku nodokļu likumu. “Pirms pieciem vai desmit gadiem lielfirmas varēja piemeklēt sev katrā valstī izdevīgāko nodokļu darījumu, nebažījoties, ka dažādu valstu nodokļu dienesti varētu salīdzināt datus,” intervijā aģentūrai “Reuters” teica nodokļu eksperts Alekss Kobems. “Tagad situācija ir mainījusies. Sabiedrība ir ļoti ieinteresējusies un gatava izdarīt spiedienu uz valdībām, lai lielfirmas maksātu pienācīgus nodokļus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.