Lieldienu kuličs – lai gads būtu veiksmīgs 22
Uz Lieldienām ukraiņi cep kuliču, kas pēc kristīgās tradīcijas jānes uz baznīcu iesvētīt. Turp groziņā aizceļo arī citi svētku ēdieni. Kā mājas lapā apgalvo Ukrainas vēstniecība, viņu nacionālā virtuve ierindojoties starp divdesmit gardākajām pasaulē. Dodamies ciemos pie Larisas Guraijas, kas ukraiņu tradicionālos ēdienus gatavo ne tikai savai ģimenei, bet arī restorāna – tējnīcas “Kompots” viesiem.
Saldo Lieldienu maizi saimnieces parasti cepot sestdien agri no rīta, kamēr citi mājinieki vēl guļ. “Kuliča mīkla mīl mieru un klusumu, jo ir ļoti trekna un raugam vajadzīgs daudz spēka, lai uzraudzētu tik bagātīgu maisījumu,” paskaidro Larisa Guraija. Divas reizes raudzēta, tā jāpilda cilindriskās formās un jāuzraudzē vēl trešo reizi. Cepeškrāsnī jāliek lēnām un uzmanīgi – piesitīsi pannu vai stiprāk aizcirtīsi durtiņas, mīkla var sakristies. Saplakusi vai ar tukšumu vidū maize cepējai neko labu nesola – gads būšot slikts. Pareģojumu var pacensties mazliet saglābt, Lieldienu svētdienā kuliču nosvētot baznīcā. Larisa šo maizi cep tikai savējiem – draugiem, restorāna darbiniekiem un pastāvīgajiem viesiem kā dāvanu uz pashu, kā katoļi un pareizticīgie sauc Lieldienas.
Kuličs (15 formām)
Sagatavo ieraugu. Uzsilda apmēram vienu glāzi piena, iedrupina 100 g dzīvā rauga, pieber 2 ēd. k. cukura, nedaudz miltu, lai masa līdzinās krējumam, un noliek siltā vietā, lai uzrūgst.
Gatavo mīklu un cep. Sakuļ nepilnu litru piena ar 30 olām un 1 kg cukura, pielej 1,5 kg izkausēta sviesta un 2,5 ēd. k. izkausētus cūku taukus, 2 tējk. sāls un pievieno gatavo ierauga maisījumu. Pieber 4 kg miltu un mīca, pakāpeniski pievienojot rozīnes, sasmalcinātus lazdu riekstus, mandeles, sukādes, līdz mīkla vairs nelīp pie rokām.
Divas reizes siltumā mīklu uzraudzē un liek formās, kur uzraudzē trešo reizi. Cep uzkarsētā cepeškrāsnī 180 °C temperatūrā apmēram 35 līdz 40 min, pārbaudot kuliča gatavību ar kociņu.
Dekorē pēc vēlēšanās, pārkaisot ar pūdercukuru vai pārlejot ar pūdercukura masu.