Foto: EK AV dienests

Lielceļa 5G koridorā varēs izmēģināt pašbraucošās mašīnas 0

Lieliem soļiem tuvojamies 5G tīkla ieviešanai, un šonedēļ mobilais operators “LMT” uzsāk 5G tīkla darbību Latvijā. Nav gan izticis bez problēmām un skandāliem, piemēram, Ķīnas telekomunikāciju kompānijas “Huawei” krišana par upuri politiskajiem cīniņiem. Jūnija beigās Rīgā notika Eiropas Elektronisko komunikāciju regulatoru iestādes (BEREC) desmitgadei veltīta konference “Konkurējošie kontinenti: izcilība elektronisko sakaru jomā”, kurā “Latvijas Avīzei” interviju par šā brīža aktualitātēm Eiropas telekomunikāciju nozarē sniedza Eiropas Komisijas Komunikāciju tīkla, satura un tehnoloģiju direktorāta ģenerāldirektors Roberto Viola.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Kuras šobrīd ir būtiskākās tendences telekomunikāciju nozarē? Visi šobrīd runā par 5G, par mākslīgo intelektu.

R. Viola: Visas tehnoloģijas jāskata kā viens veselums – tās ir atkarīgas cita no citas, viss ir savstarpēji saistīts. Nevar īsti runāt par mākslīgo intelektu, ja nav labas telekomunikāciju infrastruktūras, ja nav 5G infrastruktūras. Jāredz kopējā bilde, lai saprastu, kas šobrīd notiek. Un notiek tas, ka datiem jāspēj pārvietoties ļoti ātri. Dati ir kā pārtika, no kā barojas ierīces, algoritmi, kas beigu beigās nodrošina un nodrošinās mums labāku dzīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā mākslīgais intelekts varētu pacelt jaunā līmenī telekomunikāciju nozari?

Skaidrs, ka mākslīgais intelekts mainīs mūsu dzīvi. Tas, ko šie algoritmi izdarīs, piemēram, ar medicīnu, vēl nav aptverams – tas būs ļoti iespaidīgi. Ierīces kļūs precīzākas, viss kļūs ātrāks. Apvienojumā ar cilvēkiem tas būs spēcīgs duets.

Taču arī šajā jomā pastāv izaicinājumi, kas jānovērš. Un te es domāju ētiskas dabas jautājumus. Pie tā strādājam. Bijām pirmie pasaulē, kas pētīja mākslīgo intelektu no ētiskās puses un algoritmus uzlaboja tieši šajā jomā. Tagad visi mūs kopē.

Cik tālu Eiropa tikusi ar 5G tīklu?

Domāju, ka gada beigās jau redzēsim pirmo 5G tīkla izmantošanu, īpaši mazajās ierīcēs, kas būs savienotas ar internetu, tāpat arī viedtālruņos. Nākamgad jau 5G tīkls būs plaši izmantots.

Jāsaprot gan, ka viedtālruņi jau nav tā ierīce, kam 5G ir domāts, tā tomēr ir plašāka tehnoloģija. To galvenokārt izmantos automatizācijā, savienoto auto tehnoloģijās, bezpilota braukšanā, lietu internetā, medicīnā utt. 5G mainīs daudzas nozares.

Tehnoloģiju eksperti teikuši, ka Eiropa 5G ieviešanā no Āzijas atpaliek par gadu, arī ASV mums ir priekšā. Tam ir nozīme?

Jā, šīs 5G olimpiskās spēles notiek visu laiku, par to daudz dzirdēts, bet es uzskatu, ka mēs neatpaliekam. Nezinu, vai būsim pirmie, otrie vai trešie, bet mēs šobrīd ļoti smagi strādājam, lai ieviestu 5G, un esam tam pavisam tuvu. Dažas valstis jau izdarījušas faktiski visu, lai tehnoloģiju veiksmīgi ieviestu. Latvija ir viena no tām, arī lielvalstis lēnām pievienojas. Eiropā mājo arī divi no trim lielākajiem 5G ieviesējiem – “Ericsson” un “Nokia”, tāpēc domāju, ka esam pilnīgi konkurētspējīgi.

Reklāma
Reklāma

Dažreiz mūsu lielākais ienaidnieks esam mēs paši, mums jābūt vienotākiem, jātic, ka infrastruktūras ieviešana ir prioritāte. Ne visas 5G investīcijas nesīs augļus un peļņu, bet tas ir jādara. Vai esam gatavi investēt kopā? Domāju, ka nākamajā finanšu posmā esam skaidri norādījuši, ka tai jābūt prioritātei un arvien vairāk jāinvestē publiskos 5G tīklos. Tagad tikai Eiropas līderiem jāizvēlas, vai mēs gribam doties šajā virzienā.

Kā “Huawei” skandāls ietekmēs 5G ieviešanu Eiropā? Ar “Huawei” sadarbojas vairāki Eiropas telekomunikāciju giganti.

Tā kā šī tehnoloģija būs vitāli svarīga mūsu dzīvē, tai ir jābūt drošai. Pret 5G tīkla drošību attiecamies ļoti nopietni. Eiropā esam vienojušies, ka drošības jomā mums jāsadarbojas. Politiskie līderi mums lika izstrādāt 5G tīkla drošības rekomendācijas, ko arī izdarījām. Tagad mēs strādājam pie 5G risku novērtēšanas, kā arī rīka izstrādāšanas, kas novērstu šos riskus. Mēs nekoncentrējamies uz kādu vienu noteiktu ražotāju, kompāniju vai nozari – uz iespējamajiem riskiem un apdraudējumiem raugāmies plašāk. Ja riski būs, tad tos novērsīsim.

Ļoti svarīga ir arī komunikācija. Ja dalībvalstis konstatē riskus, tad ar ziņām par tiem ir jādalās ar citiem. Mums ir īpaša kiberdrošības sistēma, kurā iesaistītas visas dalībvalstis. Tām ir pienākums dalīties ar visām atrastajām 5G problēmām, ar kurām tad arī tiekam galā.

Bet vai “Huawei” ir riskanta kompānija?

Neskatāmies uz konkrētām kompānijām. Skatāmies uz potenciālajiem 5G tīkla trūkumiem un domājam, kā ar tiem tikt galā.

Bet vai “Nokia” un “Ericsson” ir konkurētspējīgi ar “Huawei”? Kāpēc tik daudzi Eiropas lielie spēlmaņi neizmanto Eiropas kompāniju pakalpojumus?

Jāprasa pašām kompānijām. Eiropas nostāja ir skaidra – kamēr lēmums neskar drošību, mēs esam neitrāli. Šobrīd riskus pārbaudām. Rezultāti dalībvalstīm būs zināmi, un tad arī gan dalībvalstis, gan kompānijas varēs izlemt, ko darīt tālāk.

Sākumā minējāt, ka datiem jāpārvietojas maksimāli ātri. Viens no “BEREC” tematiem bija tieši par to, ekspertiem debatējot, kāda tehnoloģija tam būtu piemērotākā – optiskais tīkls, fiksētais bezvadu tīkls vai mobilais tīkls. Kāds no tiem ir labāks?

Vai jums vairāk garšo pica vai saldējums? Man abi! (Smejas.) Visi tīkli ir vajadzīgi. Jau tagad mājās lielākoties izmantojam miksētus risinājumus, un nedomāju, ka viens risinājums izrausies un atrisinās visas problēmas un izaicinājumus.

Vai visas Eiropas valstis ir gatavas 5G tīklam? Latvija ir gatava, bet tāda lielvalsts kā Vācija saskaras ar problēmām, jo vēsturiski nav investējusi optiskā tīkla attīstībā.

Latvija ir relatīvi gatava, bet jums par labu spēlē tas, ka esat neliela valsts. Var ātrāk un lētāk izbūvēt tīklu. Protams, Latvija arī mērķtiecīgi uz to gājusi. Bet arī Latvijā jābūt drošiem, ka jebkurā tālākajā lauku nostūrī būs pieeja 5G tīklam.

Būtiski, ka Latvija, Lietuva un Igaunija devušas zaļo gaismu “Via Baltica – North” 5G koridora izveidei, kurā varēs izmēģināt pašbraucošās mašīnas. Lai to izdarītu, lielceļam jābūt ar 100% 5G pārklājumu, un tas nebūs viegli izdarāms, arī ekonomiski pamatoti tas īsti nebūs, tāpēc būs jāiesaistās gan privātajiem investoriem, gan vietējām pašvaldībām, gan valstīm u. c. Katrā ziņā šāds koridors mainīs spēles noteikumus Ziemeļeiropā.

Vai Eiropai jau ir prātā 6G?

Absolūti! Nākamajā finanšu ciklā, meklējot investīcijas, 6G nevaram aizmirst. Eiropa bijusi tehnoloģiju attīstības augšgalā tāpēc, ka vienmēr esam domājuši soli uz priekšu, vienmēr esam gatavojušies nākotnei.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.