Foto Reuters/Scanpix/LETA

Lielbritānijas AT: “Brexit” sākšana jāapstiprina parlamentam 0

Lielbritānijas Augstākā tiesa otrdien noraidīja valdības apelāciju un paturēja spēkā zemākas instances tiesas spriedumu, ka Lielbritānijas parlamentam, nevis valdībai jāapstiprina lēmums par izstāšanās sākšanu no Eiropas Savienības (ES).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

“Šodien, ar vairākuma astoņām balsīm pret trim, Augstākā tiesa nolemj, ka valdība nevar iedarbināt 50.pantu bez parlamenta likuma, kas to atļauj darīt,” paziņoja tiesas priekšsēdētājs lords Deivids Noiburgers.

Tiesa arī nolēma, ka valdībai par izstāšanās procesa uzsākšanu nav jākonsultējas ar Skotiju, Velsu un Ziemeļīriju, līdz ar to valdībai noņemts potenciāli bīstams šķērslis izstāšanās īstenošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesas spriedums nozīmē, ka Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja nevar sākt sarunas ar ES par izstāšanos, kamēr to nav atbalstījis parlaments.

Lielbritānijas ģenerālprokurors jau paziņojis, ka valdība ir vīlusies, taču ievēros tiesas spriedumu.

Tikmēr Dauningstrīta pavēstīja, ka, neskatoties uz tiesas lēmumu, valdībai joprojām ir nodoms līdz marta beigām uzsākt sarunas par izstāšanos no ES.

“Britu tauta nobalsoja par ES pamešanu un valdība šajā sakarā rīkosies – kā plānots, līdz marta beigām iedarbinās 50.pantu. Šodienas spriedums tajā neko nemaina,” pavēstīja premjeres preses pārstāvis.

Augstākās tiesas prezidents pagājušajā mēnesī tienešiem skaidroja, ka viņiem netiek lūgts anulēt “Brexit” referenduma rezultātus, bet izvērtēt procesu, kādā šis rezultāts var tikt likumīgi realizēts.

Meja pagājušajā otrdienā paziņoja, ka plāno līdz marta beigām iedarbināt Lisabonas līguma 50.pantu, kas regulē ES dalībvalsts izstāšanās procesu.

Lielbritānijas mediji ziņoja, ka valdība jau ir sagatavojusi likumprojektu par 50.pantu.

Meja pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Lielbritānija, izstājoties no ES, atstās arī bloka vienoto tirgu, lai tādējādi atgūtu kontroli pār ES pilsoņu ieceļošanu.

Taču viņa piebilda, ka vēlas panākt ar ES jaunu vienošanos par muitas ūniju, un slēgt brīvās tirdzniecības līgumus, kas dos “vislielāko iespējamo pieeju” vienotajam tirgum.

Reklāma
Reklāma

Meja arī apsolīja, ka Lielbritānijas parlamentam būs iespēja balsot par galīgo vienošanos ar ES, kas saturēs Apvienotās Karalistes izstāšanās noteikumus. Tomēr premjere neko neminēja par iespējamām konsultācijām ar parlamentu pirms Lisabonas līguma 50.panta iedarbināšanas.

Referendumā 23.jūnijā 52% vēlētāju nobalsoja par Lielbritānijas izstāšanos no ES.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.