Lielbritānijā iesaka aizliegt ar NIPT testu ļaut uzzināt gaidāmā bērna dzimumu 0
Atsevišķas nevalstiskās organizācijas Lielbritānijā pieļauj, ka asins analīžu pieejamība, kas ļauj jau 9. grūtniecības nedēļā noteikt gaidāmā bērna dzimumu, provocē abortu veikšanu pēc dzimuma pazīmēm jeb tā dēvētos selektīvos abortus.
Neinvazīvā prenatālā testēšanas (NIPT) metode tiek uzskatīta par sava veida sprādzienu ģenētisko saslimšanu skrīninga jomā. Šī metode balstīta uz DNS analīzēm no placentas, kurā cirkulē mātes asinis jau 9.-10. grūtniecības nedēļā, un ļauj ar augstu precizitāti novērtēt, vai auglim nepastāv Dauna, Edvardsa vai Patau sindroma risks, kā arī citas ģenētiskas anomālijas, piemēram, cistiskā fibroze. Turklāt tests ļauj noteikt arī gaidāmā bērna dzimumu.
Patlaban NIPT analīzes Lielbritānijā ir iespējams veikt privātās klīnikās, kā arī dažās valsts finansētās slimnīcās. Tiek sagaidīts, ka 2018. gadā testa pieejamība jau būs plašāka – to bez maksas varēs veikt sievietes no augsta riska augļa ģenētisku pataloģiju grupām.
Vienlaikus, kā vēsta “The Telegraph”, jau tagad privātās klīnikās strādājošie ārsti aktīvi piedāvā visām grūtniecēm, neatkarīgi no tā, atrodas viņas riska grupā vai nē, veikt NIPT testēšanu par maksu, kas ļauj uzzināt gaidāmā mazuļa dzimumu laikā, kad vēl iespējams veikt abortu. Bet tas savā veidā provocējot veikt abortus, pamatojoties uz dzimumu. Turklāt visbiežāk par šādu abortu upuriem kļūst meitenes.
Saistībā ar to atsevišķas sabiedriskās organizācijas, galvenokārt bioētikas jomā strādājošas, ieteikušas aizliegt izmantot NIPT testu dzimuma noteikšanai, un vispār – uzstājīgi kontrolēt tā izmantošanu.
Natfīldas padomes Biomedicīnas ētikas profesors Tom Šekspīrs: “Mēs ticam, ka jābūt aizliegumam izmantot NIPT, lai noskaidrotu augļa dzimumu, jo tas var novest pie selektīvo abortu veikšanas.” Profesors uzskata, ka NIPT testu varētu ļaut izmantot tikai tad, ja pastāv risks par augļa veselības traucējumiem, kas var ietekmēt bērnu dzimšanas brīdī vai bērnībā.
Pret selektīvajiem abortiem (dzimuma noteikšanas dēļ) aktīvi cīnās daudzās pasaules valstīs. Vecāku vēlme laist pasaulē iespējami vairāk dēlu, nevis meitas, dažās valstīs, piemēram, Indijā, jau novedušas pie disproporcijas iedzīvotāju vidū.
Tomēr šo organizāciju ieteikumi pagaidām nav guvuši pietiekamus panākumus. Pretējā puse jau vērsusi uzmanību uz to, ka NIPT ierobežošana var traucēt informācijas saņemšanai par reproduktīvo veselību.