Foto – Shutterstock

Lielākie limuzīnu ganāmpulki pērn – Latgalē 0

Limuzīnas šķirnes liellopi ir otri populārākie Latvijas saimniecībās aiz baltajiem Šarolē šķirnes liellopiem. 2016. gada sākumā Latvijā ganāmpulkos pārraudzībā bija 3742 Lizmuzīnas šķirnes govis un 995 buļļi, liecina Lauksaimniecības datu centra dati.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Lielākais limuzīnu ganāmpulks pieder saimniecībai Rudzāts Līvānu novadā, kuras pamatnozare ir graudkopība. Taču, tā kā daļā lauku graudus nevar audzēt mitruma dēļ, apsaimniekošanai izvēlēta cita alternatīva – gaļas liellopi. “Laukus uzart un graudus iesēt ir vienkāršāk nekā audzēt gaļas liellopus, taču šos spēles noteikumus nosaka zemes kvalitāte,” atzinis lielākā limuzīnu ganāmpulka saimnieks. Viņa attīstības plānus ierobežo pieejamās ganības. Ja izdosies paplašināt ganību platību, liellopu skaitu varētu arī palielināt līdz 150 zīdītājgovīm.

Tikai nedaudz mazāk Limuzīnas šķirnes liellopi – 175 – ir arī Dagdas novada Bērziņu pagasta zemnieku saimniecībā Avotu-7, kur saimnieko Alberts Pauliņš. Aizvadītajos gados viņš kopā ar dēlu no krūmiem atkarojis daudzus hektārus zemes, atgriežot to lauksaimnieciskajā ražošanā. Visgrūtākā cīņa ir ar latvāņiem, taču te lielisks palīgs ir tieši gaļas govis. Tās pavasarī svaigos latvāņus ēd ar gardu muti. Ganāmpulkā ir dažādas krustojuma zīdītājgovis, kas tiek lecinātas ar Limuzīnas šķirnes buļļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trešais lielākais limuzīnu ganāmpulks ir Ilūkstes novada Pilskalnes pagasta šķirnes audzētavā SIA Zemgale Ltd – šajā saimniecībā ir aptuveni 300 gaļas krustojuma liellopu (no tiem šī gada sākumā 113 bija limuzīni) un gandrīz 400 aitas.

Svēršanas rezultāti pārraudzības ganāmpulkos pērn liecina, ka vidējais Limuzīnas teliņu dzimšanas svars bijis 39,1 kg. Tas ir nedaudz – par 300 g – mazāks nekā gadu iepriekš. Iespējams, tas ir tāpēc, ka teliņi pērn atšķirti vidēji par piecām dienām agrāk nekā 2015. gadā – 203 dienu vecumā ar 248 kg svaru.

Pirmās lecināšanas laiks Limuzīnas telēm pārraudzības ganāmpulkos ir 663 dienas, pirmā atnešanās – 1015 dienu vecumā. Pozitīva tendence – starpatnešanās intervāls Limu­zīnas šķirnes govīm pērn par astoņām dienām samazinājies un bija 408 dienas (divus gadus iepriekš – 416 dienas). Limuzīnas šķirnes govīm ir arī vieglas dzemdības, augsts grūsnības procents (95% un vairāk). Šīs šķirnes buļļus bieži izmanto krustošanai ar citām gaļas un piena lopu šķirnēm, jo teļiem ir šaurs un garš ķermenis, kas nerada problēmas, govīm atnesoties. Turklāt atšķirtajiem Limuzīnas šķirnes bullīšiem ir laba cena.

Pilns raksts žurnāla ” Agrotops” 2016.g.jūlija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.