Lielākais kviešu audzētājs – SIA “Uzvara–lauks” 1
Latvijā 19 saimniecības audzē kviešus tūkstoš un vairāk hektāru platībā, teju puse no šiem graudaudzētājiem ir ārvalstnieki. Lielākais kviešu audzētājs – SIA “Uzvara–lauks” – gan ir vietējam kapitālam piederošs. Tā vienīgais īpašnieks ir Arnis Vējš.
100 hektāri ir minimums, kādā audzēt kviešus, lai to varētu sākt uzskatīt par biznesu. Latvijā tikai 820 saimniecības audzē kviešus 100 un vairāk hektāros. Kopumā Lauku atbalsta dienestā platību maksājumiem savas kviešu platības pērn bija pieteikuši 13 444 audzētāji.
Lielākie kviešu audzētāji gluži loģiski rodami Zemgalē – pirmajā trijniekā ar kviešu platībām ir SIA “Uzvara–lauks” (pērn kviešus audzēja 4029 ha platībā), SIA “Dobele Agra S.I.A.” (2932 ha) un SIA “PS Līdums” (2387 ha).
Kurzemē lieli kviešu audzētāji ir SIA “Artis JP”, kas saimnieko Ventspils, Kuldīgas un Priekules novadā, un Užavas pagasta zemnieku saimniecība “Kalveres”. Sēlijā savukārt lielākais graudaudzētājs ir zemnieku saimniecība “Ģēģeri” – Neretas novadā kvieši te pērn auga 1392 ha platībā, ļaujot audzētāju topā ieņemt augsto 8. vietu.
Vidzemē lielākais kviešu audzētājs ir SIA “Bryce Farms” no Burtniekiem, kas kviešu audzētāju topā ar 1039 ha ierindojas 19. vietā.
Latgalē lielākais kviešu audzētājs ir zemnieku saimniecība “Riekstiņi” Baltinavā – ar 970 ha kviešu tā ir 22. lielākā kviešu audzētāja valstī.
Lielākās platības kā ikkatru gadu, arī pērn, Latvijā apsētas ar ziemas kviešiem – 250,04 tūkst. ha. Pieaugot pieprasījumam pēc kviešiem, otra plašāk audzētā graudaugu kultūra, it īpaši Latgalē un Vidzemē, ir vasaras kvieši, kuru platība sasniedza jau 115,87 tūkst. ha. Eksperti gan izsaka bažas, ka, audzējot kviešus monokultūrā, tas ir, neievērojot augu seku, var samazināties to ražība un palielināties dažādu infekciju risks.
Visu rakstu, kā arī kviešu audzētāju top 30 meklējiet žurnāla “Agro Tops” februāra numurā.