Solījumu laiks ir klāt! Lielākās partijas atklāj kārtis, visi sauc sevi par spēcīgākajiem un pārsteidz ar “slavenībām” 1
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirmdien, 20. jūlijā, ir pēdējā kandidātu sarakstu pieņemšanas diena Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. Līdz ceturtdienas vakaram tām bija jau pieteikusies vairāk nekā puse no 13 politiskajiem spēkiem, kas izrādījuši interesi par dalību vēlēšanās.
Politiskie spēki izmanto katru iespēju, lai atgādinātu vēlētājiem par 29. augustā paredzētajām Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. Tās, kā sacīja Nacionālās apvienības priekšsēdis Raivis Dzintars, “būs unikālas vēlēšanas unikālā laikā, un šādos apstākļos neviena partija nevar būt droša”.
Covid-19 ietekmē vēlēšanas notiks īpašos piesardzības apstākļos, arī partiju kampaņām atvēlētais laiks ir salīdzinoši neilgs.
Turklāt tas iekrīt vasarā, kad daudzi rīdzinieki no pilsētas ir izbraukuši. Var secināt, ka arī tāpēc Rīgas pagaidu administrācija ir padomājusi par to, lai padarītu dzīvi pilsētā interesantāku, uz mēnesi slēdzot Tērbatas ielu autotransportam.
Ar pieņemtajiem kandidātu sarakstiem un programmām jau var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas interneta lapā.
Līderi no Zatlera iesaukuma
Kandidātu sarakstus jau pirmajā to pieņemšanas dienā 14. jūlijā Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā iesniedza “Attīstībai/Par” un “Progresīvie”, Jaunā konservatīvā partija, “Gods kalpot Rīgai”, “Saskaņa”, kā arī Nacionālā apvienība un Latvijas Reģionu apvienība.
Ceturtdien startu vēlēšanās pieteica arī “Jaunā Vienotība” un Zaļo un zemnieku savienība, kuras abas šajā dienā sarīkoja īpašu sarakstu prezentāciju. Abiem pasākumiem bija izvēlēta vieta brīvā dabā – “Jaunā Vienotība” uzrunāja mediju pārstāvjus parkā pie Kongresu nama, bet Zaļo un zemnieku savienība – Bastejkalnā.
Savukārt “Jaunās Vienotības” pasākums jau bija daudz brīvāk organizēts. Tajā arī piedalījās liela daļa kandidātu, kuri gandrīz stundu stāvēja cits citam līdzās, turot rokās plakātus, uz kuriem bija uzrakstīts kāds no priekšvēlēšanu solījumiem.
Pasākuma kulminācija bija premjera Krišjāņa Kariņa (“JV”) ierašanās laukumā ar divriteni, lai atbalstītu saraksta līderi Vilni Ķirsi – viņu slavēja arī Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis. Abi partijas līderi atgādināja, ka V. Ķirsis un arī pārējie no “Vienotības” ievēlētie domnieki nostrādāja pašvaldībā līdz tās atlaišanai, savukārt daļa no citām partijām ievēlēto deputātu pēc gada aizgāja uz Saeimu.
Jāpiebilst, ka V. Ķirsis un ZZS saraksta līderis Viktors Valainis ir ne tikai jaunās paaudzes politiķi, bet arī vienā laikā sāka savu politisko karjeru prezidenta Valda Zatlera dibinātajā Reformu partijā 2011. gadā.
Visi jūtas spēcīgi
“Mums ir spēcīgākā komanda,” tā savu Rīgas sarakstu prezentāciju sāka gan V. Ķirsis, gan V. Valainis. Jāteic, ka līdzīgi par savu komandu jau iepriekš bija izteikušies arī citu partiju pārstāvji.
“Jaunā Vienotība” apgalvojumu pamatoja ar to, ka sarakstā pirmajā un arī otrajā desmitniekā lielākā daļa kandidātu jau ir sabiedrībā pazīstami, piemēram, bijušie Saeimas deputāti Hosams Abu Meri un Ints Dālderis, bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, kādreizējais Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis, vairāki Rīgas apkaimju pārstāvji, piemēram, Rita Eva Našeniece un Kaspars Spunde. Vēlēšanās kandidē visi atlaistās domes deputāti – arī pašvaldību darbā pieredzējušais Olafs Pulks.
ZZS saraksta galvgalī nav tik daudz plašākai sabiedrībai zināmu cilvēku, ja neskaita V. Valaini un ZZS valdes priekšsēdi Edgaru Tavaru,
P. Apinis arī ieradās Bastejkalna virsotnē ar divriteni, bet tas notika diezgan nemanāmi. Viņš sacīja, ka nepretendēs uz amatiem un nav partijas biedrs, bet jūtas piederīgs Latvijas Zaļajai partijai – viņa prioritātes būs cilvēku un vides veselība.
Sarakstā tālākās vietās ir vēl vairākas sabiedrībā zināmas personas, piemēram, vides žurnāliste Anitra Tooma, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes priekšsēdis, Garkalnes novada deputāts Edgars Treibergs, bijušais Rīgas domes izpilddirektors Māris Tralmaks, Vides aizsardzības kluba projektu vadītāja Elita Kalniņa.
V. Valainis vairākkārt pieminēja arī Jūrmalu, kuras domes priekšsēdētājs ir Gatis Truksnis, bet viņa valdīšana gan ir bijusi dažādi vērtēta.
Abas partijas prezentēja arī savas programmas, kas daļēji saskanēja, piemēram, par atbalstu ģimenēm. Taču katrai bija arī savas prioritātes, uz kurām tās liks lielāku uzsvaru. “Rīga ir sociālās krīzes priekšvakarā, ir 3000 daudzdzīvokļu namu, kurus nepieciešamas steidzami renovēt,” sacīja V. Valainis.
Viņš arī uzskata, ka Rīgā ir jānodrošina bezmaksas sabiedriskais transports – ja Tallinā tas ir iespējams, tad to varot izdarīt arī Rīgā. “Jaunā Vienotība” savukārt sola 4000 īres dzīvokļu, kā arī plāno vērsties tiesībsargājošās iestādēs pret tiem, kuri aizvadītajos gados radījuši pašvaldībai zaudējumus.
V. Ķirsis teica, ka priekšvēlēšanu plāna pirmais punkts – panākt Rīgas domes atlaišanu – jau esot izpildīts. Tikai tad, ja notiek varas maiņa, pilsētā var sagaidīt pārmaiņas, uzskata V. Ķirsis, cerot, ka pēc vēlēšanām tas notiks.