Lielāka iespēja izvairīties no izgulējumiem, izmantojot speciālu matraci. Kam valsts to apmaksā? 0
Lai saņemtu valsts apmaksātu funkcionālo gultu un pretizgulējumu matraci, izgulējumu risks jānovērtē pēc īpašas skalas.
No 2016. gada 15. janvāra valsts apmaksājamo tehnisko palīglīdzekļu sarakstā iekļautas arī funkcionālās gultas un pretizgulējumu matrači, kas ievērojami atvieglo gulošu slimnieku kopšanu. Tos gan varēs saņemt, visticamāk, ne agrāk kā šā gada beigās.
Pagaidām veido rindu
“Lēmums ir pieņemts, bet nav noticis šo tehnisko palīglīdzekļu iepirkums, tādēļ tie, protams, vēl nav pieejami,” stāsta Tehnisko palīglīdzekļu centra direktore Ligita Nelsone. Nav arī skaidrs, cik cilvēkiem Latvijā nepieciešamas funkcionālās gultas un pretizgulējumu matrači. Tādēļ vienlaikus ar iepirkuma rīkošanu tiek organizēta arī rinda. Lai tajā reģistrētos, tuvākajā centra filiālē personīgi vai, sūtot pa pastu, jānogādā visi tehniskā palīglīdzekļa saņemšanai nepieciešamie dokumenti.
Lai saņemtu funkcionālo gultu un pretizgulējumu matraci, jābūt noteiktai 1. grupas invaliditātei. Papildu prasība – Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību sakarā ar funkcionāliem traucējumiem. Dokumentiem jāpievieno arī aizpildīta Bradena skala, proti, izgulējumu riska noteikšanas metode, ņemot vērā tādus parametrus kā jušana, ādas mitrums, pacienta aktivitāte, kustīgums, uzturs, bīde un berze. Pēc Bradena skalas minimālais novērtējums ir 6, maksimālais – 23 punkti. Jo zemāks novērtējums, jo lielāks risks, ka veidosies izgulējumi. Rindā uz jaunajiem valsts apmaksātajiem palīglīdzekļiem var stāties, ja novērtējums nav augstāks par 18 punktiem – to uzskata par slieksni augstam izgulējumu attīstības riskam.
Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākais referents Aivars Palže norāda, ka Bradena skalu, kas pieejama gan Nacionālā veselības dienesta, gan Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” interneta mājas lapās, aizpilda ģimenes ārsts vai ārstējošais ārsts.
“Invaliditātes noteikšanu guļošam slimniekam iespējams veikt arī bez pašas personas klātbūtnes, tikai iesniedzot komisijai nepieciešamos dokumentus,” atgādina speciālists. Ekspertīzei nepieciešamie dokumenti: iesniegums, nosūtījums uz VDEĀK, ko aizpilda ģimenes vai ārstējošais ārsts, funkcionālo spēju pašnovērtējums, kā arī ikdienas aktivitāšu un vides novērtējuma anketa, ja ekspertīze jāveic medicīnisko indikāciju noteikšanai īpašai kopšanai. To aizpilda pašvaldības sociālā dienesta sociālais darbinieks vai ergoterapeits pēc VDEĀK pieprasījuma.