Lielākā ēna – pār būvniecību 0
Rakstīšu atklāti, diezgan ilgi nostrādāju celtniecības nozarē; tad nolēmu legalizēties, pamaksāt nodokļus. Vienā firmā, kaut bija līgums, samaksāts netika, nodokļu grāmatiņa pazaudēta. Tālāk citā firmā atkal līgums, atkal darbs, pirmā alga divus mēnešus pēc darba sākšanas. Protams, par trešo daļu mazāka nekā līgumā, argumenti parastie: “Nav, pagaidi, būs, tu tik strādā”!
Apnika man būt legālam, atgriezos “ēnā”. Biju vienu brīdi pašnodarbinātais, nopelnīju 80 latus, par tiem VID mani trenkā līdz šim brīdim, murgs. Tā, lūk, man gāja ar atgriešanos “gaišajā ekonomikā”. Esmu atkal “ēnā”, saņemu, ko nopelnu, nevienam nav jālūdzas, nevienam nav par kapeikām jāatskaitās. Armands Gabliks no Jūrmalas
A. Gablika aprakstīto situāciju lūdzu komentēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāvjiem. VID sabiedrisko attiecību daļa skaidro, ka par konkrētu nodokļu maksātāju bez viņa piekrišanas VID izpaust informāciju nedrīkst, tomēr atzīst: arī VID kontroles pasākumos sastopas ar negodprātīgiem darba devējiem, kuri, ”iespējams, nodokļus no algas pat aprēķina un iesniedz VID, taču reāli tos nesamaksā, kā arī veic dažādus citus likumpārkāpumus nodokļu jomā attiecībā uz darba ņēmējiem. Šādos gadījumos VID veic uzņēmumiem tematiskās pārbaudes, nodokļu auditus, uzrēķina nodokļos nesamaksātās summas”.
2012. gada piecos mēnešos veiktas 2019 darba devēju tematiskās pārbaudes, par konstatētajiem dažādu veidu pārkāpumiem piemērots naudas sods 31,2 tūkstoši latu. Tajā pašā laikā VID preventīvo pasākumu rezultātā, pēc kuriem darba devēji paši novērsuši pārkāpumus, legalizēti 1652 darba ņēmēji, vēsta VID un Valsts darba inspekcijas informatīvais ziņojums valdībai.
A. Gablika vēstulē minētais, ka ”VID mani trenkā”, varētu nozīmēt to, ka pašnodarbinātais nav izpildījis kādas saistības (nav nomaksāti nodokļi, iesniegti kādi pārskati vai deklarācijas, ievēroti kādi termiņi u. tml.). Arī šādos gadījumos VID sazinās ar personu, aicina izpildīt saistības, to nepildīšanai var sekot administratīvais sods.
Atgādinu, ka pirms diviem gadiem Finanšu ministrija sastādīja Pasākumu plānu ēnu ekonomikas apkarošanai un godīgas konkurences nodrošināšanai 2010. – 2013. gadam. Tajā bija teikts, ka cīņā ar nodokļu nemaksāšanu būvniecībā būtu nepieciešama ”ciešāka sadarbība un informācijas apmaiņa starp VID un Ekonomikas ministriju, lai no Būvkomersantu reģistra tiktu izslēgti negodīgie komersanti”.
SIA ”Baltijas konsultācijas”, novērtēdams šo priekšlikumu, jau toreiz atzina, ka nepietiekami ievērota citu valstu pieredze, jo pētījumi liecina, ka tieši būvniecības nozare ir ar visaugstāko ēnu ekonomikas īpatsvaru. ”Līdz ar to lielākajā daļā valstu tiek īstenoti īpaši pasākumi ēnu ekonomikas ierobežošanai šajā sektorā, gan pastiprinot kontroles mehānismus, gan īstenojot veicināšanas pasākumus, piemērojot nodokļu atlaides pasūtītājiem kā daļu no darba samaksas, kas tiek legāli maksāta strādniekiem. Pasākumu īstenošanā iesaistās ne tikai valsts, bet arī sociālie partneri,” teikts novērtējumā. Par pašu priekšlikumu sacīts: ”Pastāv risks, ka tā īstenošanas rezultātā ēnu ekonomikas apjomi šajā nozarē var pat pieaugt, uzņēmumiem pilnībā pārejot uz ēnu ekonomiku. (..) Ņemot vērā augsto ēnu ekonomikas risku būvniecībā, būtu jāapsver iespēja plašāka pasākumu klāsta īstenošanai.”
Šogad informatīvajā ziņojumā valdībā par Valsts ieņēmumu dienesta un Valsts darba inspekcijas paveikto cīņā ar ēnu ekonomiku izteikts priekšlikums, ka būvniecības jomā ”nepieciešams pārskatīt esošajos normatīvajos aktos noteiktās prasības par darba devēju un ģenerāluzņēmēju pienākumiem attiecībā uz iesniedzamajiem dokumentiem par nodarbinātājiem un darbuzņēmējiem”.