Lielais vasaras piedzīvojums – diasporas nometne 2
Latvijā jau vairākus gadus tiek rīkotas vasaras nometnes, kurās diasporas bērni uzlabo latviešu valodas zināšanas, iemācās daudz ko jaunu un draudzējas ar vienaudžiem šeit. Turklāt vecākiem par atvašu dalību nometnēs nav jāmaksā, jo tās finansē no Latvijas valsts budžeta. Šogad, kā liecina informācija Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) mājaslapā, ārpusskolas pasākumu programmā “Vasaras nometnes Latvijas un diasporas bērniem 2017” kopējais pieejamais finansējums bija 133 038 eiro. 11 nevalstiskās organizācijas rīko 11 nometnes, kurām naudu atbilstīgi projektu konkursa rezultātiem sadalīja SIF. Divās nometnēs – Iecavā un Viesītes novada Ritē – tikos ar rīkotājiem un dalībniekiem.
Klaboņi un dancis “Cūka griķos”
Biedrība “Sadarbības platforma” no 31. jūlija līdz 4. augustam organizēja nometni “Latvijas elpa Iecavā 2017”. Tajā piedalījās 25 diasporas bērni, kuri atbraukuši no Turcijas, Grieķijas, Itālijas, Gruzijas, Šveices, Beļģijas, Vācijas, Anglijas, Īrijas, ASV un Krievijas, kopā ar 25 bērniem no Latvijas skolām. “Esmu jau iepriekš strādājusi trijās diasporas nometnēs, un šeit, Iecavā, sastapu gan bērnus, kuri jau iepriekš bijuši šādā nometnē, gan dalībniekus, kuriem tas pirmoreiz ir lielais vasaras piedzīvojums,” teic pedagoģe Ilze Rutka. Viņa secina, ka, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, kad dažiem bērniem bija grūtības saprasties latviski, šogad pilnīgi visi 25 diasporas bērni runā latviešu valodā, turklāt labi. Biedrības “Sadarbības platforma” pārstāve Lauma Celma uzsver, ka interese par nometni diasporā bija ļoti liela, un pāris nedēļu laikā pēc projekta izsludināšanas visas vietas bija piepildītas ar rezervi.
Nometnes aktivitāšu programma veidota latviskās tradīcijās tā, lai bērniem ir interesanti: dancoti latviskie danči, it īpaši visiem patikusi deja “Cūka griķos”, radošajās darbnīcās darinātas rotaslietas un svečturi, kas apgleznoti ar latviskajām zīmēm. Dalībnieki latviešu valodā stāstīja par valsti vai pilsētu, no kuras atbraukuši. Folkloras dienā putnu zinātājs Jānis Brikmanis dalījās zināšanās par Latvijas putniem, bērni izgatavoja no salmiem putniņus un spēlēja ar tiem teātri. Ekskursijas dienā apciemojuši Gaigalavu, kur Gunārs Igaunis spēlēja latgaliešu tautasdziesmas un iemācījis uztaisīt mūzikas instrumentus – klaboņus. Ekskursijā Likteņdārzā meitenes no Gruzijas meklējušas, kur atrodas viņu ģimeņu iepriekš iegādātie bruģakmeņi. Vienvakar rīkots “Talantu konkurss”, kura dalībniekiem balvās tika latviešu pasaku grāmatas.
“Man patika “Talantu vakars” un būt kopā ar draugiem,” saka Ričards Brūvers, kurš kopā ar brāli Henriju atbraucis no Dublinas. Henrijs vērtē, ka viņam patīk Latvijas daba – te vairāk mežu un skaistākas dabas ainavas nekā Īrijā. Nometnē ir arī divi brālīši Vegas no ASV. Lūkass teic, ka viņam garšo Latvijas ēdiens, it sevišķi saldējums. Artūrs Ameters no Beļģijas stāsta, ka bijis interesanti iepazīties ar jauniem draugiem un piebilst: “Arī ekskursija bija interesanta. Es gan tajās vietās jau esmu bijis.”
Glezno Latviju un veido filmiņas
Neretas novadā reģistrētā biedrība “Upmales mantinieki” mājvietu animācijas nometnei atradusi Viesītes novada Rites tautskolā. Nometnes vadītāja Lidija Ozoliņa stāsta, ka 36 dalībnieki ir bērni vecumā no 8 līdz 15 gadiem no Īrijas, Lielbritānijas, Krievijas un Latvijas. Pirmajā dienā viņi gleznoja Latviju, jo daudzi diasporas bērni te ir pirmo reizi. Pedagoģe Jolanta Albrehta teic, ka visiem ļoti paticis pasaku vakars. Bērni sadalījušies grupās un nospēlējuši vairākas pasakas – “Vecīša cimdiņu”, “Gailīti un vistiņu”. To, cik vareni tas izdevies, nofilmējusi animācijas skolotāja Lolita Šteinberga.
Viņa rāda, ka tapusi arī bērnu pašu zīmēta filmiņa ar latviešu tautasdziesmas vārdiem “Guli, guli, saimeniece,/Tavi darbi apdarīti:/Cūka dārzu rušināja,/Kaza šķina kāpostiņus,/ Suns sakūra uguntiņu, /Kaķis sviestu saķērnēja,/Vista dobes izravēja, /Gailis cirta žagariņus.” Vēl citā filmiņā bērni uzdod gan zināmas, gan pašu izdomātas mīklas.
Nometnē radošajās nodarbībās ir tapuši “smaržīgie akmeņi”, dekorēti ar latviskajām zīmēm, tāpat pašu apdrukātie auduma maisiņi ar latviskajiem ornamentiem, pērlīšu rokassprādzes. Mājās visi aizvedīs atmiņas gan par aizraujošo pieredzi, veidojot savu pirmo animācijas filmiņu, gan par ekskursiju Jāņa Jaunsudrabiņa muzejā “Riekstiņi”, kā arī jauniegūto draugu adreses.