Pazūd ūdens 4
Akas vietu parasti nosaka rīkstnieks. Nereti uzaicina vairākus rīkstniekus, bet katrs rāda un saka savu. Tāpat grūti paredzēt dziļumu, kādā parādīsies ūdens, cik daudz tā būs un kāda būs kvalitāte. Ja kāds sola nolikt akmeni un tādējādi mainīt āderes gaitu, tas mānās, uzskata Dzintars. Vienkāršoti skaidrojot, āderes ir pazemes upes, kas pārvietojas pa spraugām zemē. Taču, tāpat kā upes maina savas gultnes, līdzīgi var rīkoties āderes. Pat ja aka izrakta īstajā vietā, ilgstoši netīrot, tā aizsērē. Āderes plūdumam rodas šķērslis, tā it kā iekapsulējas, sameklē sev jaunu gultni. Tad var gadīties, ka, pat iztīrot aku, ūdens vairs nebūs, jo ādere, kas aku apgādāja, ir mainījusi plūdumu.
Otrs iemesls, kādēļ pēc tīrīšanas nav ūdens, var būt tas, ka tiek pārrakta tā sauktā āderes grīda. Pieredzējuši aku meistari zina, ka, pat vienreiz pārcenšoties ar lāpstu, ūdens aiziet. Pēc nemākulīgas padziļināšanas līdzīgi mēdz pazust arī daudzi dīķīši.
Reizēm bijis tā, ka, rokot vai tīrot aku, noņem vienu akmeni un parādās ūdens, taču tikpat labi var notikt pretējais. Dažas āderes pēkšņi pazūd neizskaidrojamu apstākļu dēļ.
Ja akā stipri svārstās ūdens līmenis, tā balstās uz lietusūdeni. Arī uz āderes izrakta aka nekad nebūs pilna. Ūdens tajā atjaunosies līdz noteiktam līmenim, kas var nedaudz mainīties.
Ja ūdens nav vispār, meistars iesaka aku aizbērt ar akmeņiem, būvgružiem vai granti vai arī ierīkot tur auksto pagrabu, atstājot tik dziļu, lai pašam nebūtu bail kāpt pakaļ krājumiem. Tas varētu, piemēram, būt labs vīna pagrabs.
! Aka var pazust un šķietami izžūt tad, ja netālu izrakts dīķis vai 300 m rādiusā izveidots dziļurbums.