Foto – Valdis Semjonovs

Lielais cilvēk, 
 ko nu?
 Ja vairs negribi būt apalītis… 0

Aptaukošanās nav tikai izskata izmaiņas. Tā ir hroniska slimība, kas izraisa vielmaiņas un elpošanas sistēmas, kustību un balsta aparāta traucējumus, veicina gremošanas orgānu, onkoloģiskās un sirds slimības.


Reklāma
Reklāma

 

Lavīnas efekts

Veselam
Tas ir īsts baktēriju magnēts… Gandrīz visi, ejot dušā, aizmirst nomazgāt šo nelielo ķermeņa daļu, taču tā nevajadzētu
Kokteilis
Jāņa Timmas tētis zvanījis Sedokovai: Telefona numurs, kas pēdējos gados bija bloķēts, pēkšņi sauca…
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Lasīt citas ziņas

Tauku uzkrājumi traucē normālai elpošanai, samazinās plaušās ieplūstošā gaisa apjoms un rodas hronisks skābekļa trūkums. Tam seko miegainība, galvassāpes un pat atmiņas traucējumi. Tukliem cilvēkiem biežāk sastopamas arī pneimonijas.

Kad asinīs paaugstinās holesterīna līmenis, rodas atero­sklerozes attīstības risks. Ja ceļas asinsspiediens (un, visticamāk, tā arī notiek!), sākas vēnu pārslodze, ir lielāks risks saslimt ar dažādām sirds slimībām, kas piedevām draud ar hronisku sirds mazspēju, palielinot sirds infarkta un smadzeņu insulta varbūtību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja asinīs pieaug cukura līmenis, cilvēkiem ar lieko svaru ir lielāks diabēta rašanās risks. Savukārt podagras attīstību tuvina pārmērīgs urīnskābes daudzums.

Apalīšiem biežāk sastopama arī žultsakmeņu slimība, aknu taukainā hepatoze, un kūtrā dzīvesveida dēļ – aizcietējumi.

Liekais svars ar laiku veicina izmaiņas kaulu sistēmā un izraisa reimatiskas locītavu sāpes un artrozes, īpaši ceļgalu un gūžu locītavās. Biežākas ir arī mugurkaula slimības, piemēram, diskopātijas.

Pārmērīgs svars diemžēl atstāj nevēlamu iespaidu pat uz perifēro nervu sistēmu. Vīriešiem aptaukošanās palielina risku saslimt ar prostatas un taisnās zarnas vēzi, sievietēm – ar dzemdes, olnīcu, žultspūšļa un krūts dziedzera vēzi.

 

Labiem nodomiem

Lieko kilogramu likvidēšanai ir ļoti svarīgi izraudzīties pareizo metodi. Diētas ārsts Andis Brēmanis uzsver, ka no izvēles atkarīgs, vai izdosies iegūt stabilu vēlamo rezultātu un izvairīties no aptaukošanās izraisītām saslimšanām. Neveik­smīgi svara samazināšanas mēģinājumi cilvēku var novest pat līdz depresijai un nervu sistēmas traucējumiem, radot nervozitāti, nemieru, dusmas, bezmiegu, pārlieku emocionālo jutību.

Liekā svara un aptaukošanās iemesls visbiežāk ir neveselīgs uzturs, nepietiekama fiziskā aktivitāte ikdienā un pasīvs brīvā laika pavadīšanas veids. Tādēļ teorētiski problēmas risinājums ir ļoti vienkāršs – jāēd mazāk un veselīgāk, vairāk jādarbojas fiziski.

Reklāma
Reklāma

Tomēr realitāte ievieš korekcijas – trūkst laika un mazliet naudas, ir citas nopietnas veselības problēmas vai arī uzkundzējies slinkums. Tāpēc ir jāmeklē citi veidi, kā atbrīvoties no liekā svara.

A. Brēmanis ierosina sākt ar savas ēdienkartes izvērtēšanu un dzīvesveidam atbilstošu produktu izvēli.

Aptaukošanos un funkcionālus gremošanas traucējumus visbiežāk veicina pārāk trekns un salds ēdiens, tādēļ no tā ir jāizvairās.

Pilnvērtīgam uzturam piemēroti produkti, kas bagāti ar olbaltumvielām (olas, piena produkti, liesa gaļa, zivis), minerālvielām un vitamīniem (augļi un dārzeņi). Liela loma ir pilngraudu produktiem, pākšaugiem, riekstiem, sēklām un sēnēm.

Tajos ir balastvielas, kas nozīmīgas gan sāta sajūtas regulācijai, gan normālai zarnu darbībai. Turklāt tās palēnina uzturvielu uzsūkšanos un uzlabo gan cukura, gan holesterīna vielmaiņu.

Sabalansēta ēdienkarte nenozīmē tūlītēju svara samazinājumu. Ir jāpiebremzē arī uzņemtā ēdiena daudzums. Taču mazākas porcijas neveicina kaloriju sadedzināšanu, bet gan tikai samazina uzņemto daudzumu.

Tuvojoties ziemai, ieteicams sākt gatavoties sezonālajiem sporta veidiem: slēpošanai, snovošanai vai slidošanai. Tas jādara laikus, lai slodze pēc laiskošanās perioda ir pakāpeniska un vēlāk – mazāk traumatiska.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.