“Liela veiksme.” Ar stāvovācijām Krāslavā uzņemta filmas “Piļsāta pi upis” pirmizrāde 0
Latgales pirmizrādi 11. janvārī Krāslavā piedzīvoja Viestura Kairiša spēlfilma “Piļsāta pi upis”. Filma izrādīta vispirms Latgalē, tā izrādot pateicību par Latvijas skaistā reģiona iedzīvotāju milzīgo, entuziasma pilno atbalstu filmas tapšanā, pauda producents Guntis Trekteris.
Pirmizrāde Krāslavā tika uzņemta ar stāvovācijām. Rīgas pirmizrāde filmai notiks šonedēļ — trešdien, 15. janvārī, kinoteātrī “Splendid Palace”.
Uz filmas Latgales pirmizrādi bija ieradušies gan filmas veidotāji, gan galveno lomu aktieri: Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule un Gundars Āboliņš.
kuri filmējās Krāslavā, Ludzā, Piedrujā, Rēzeknē un Varakļānos. Kopumā masu skatos filmā iesaistījās gandrīz tūkstotis Latgales vietējo iedzīvotāju.
Filmas aktieru atlases vadītāja Māra Liniņa ar pateicību atceras, ka daudzi no masu skatu dalībniekiem bijuši tik entuziasma pilni, ka pirms filmēšanās nemaz neesot uzdevuši parastos jautājumus par to, cik ilgi jāfilmējas, vai dos ēst un kas par to vispār būs.
Anna Rancāne novērtē, ka filma ir lakoniska, ka režisoram ir izdevies izstāstīt Latgales-Latvijas-pasaules vēstures stāstu bez tādām lielām pārspīlētām emocijām un patosa. Filmā, atzīmē dzejniece, nav tādas sataisītas etnogrāfijas un latgaliešu valoda tur ir ļoti organiski.
Māris Susējs, Bites lomas atveidotājs pēc filmas noskatīšanās teica: “Ja mēs runājam par vēsturi, Kairišs runā ar pieskārieniem, kuri cilvēkiem liks domāt.” Un vēl — filma mums arī atgādina, ka mums jābūt pateicīgiem, ka vairs nedzīvojam tādā laikā un ka “īstenībā mums nav tiesību daudz čakarēties”.
Valodniece un kultūrvēsturniece Lidija Leikuma par režisora darba saka: “Viņš ir malacis.
Lai nebūtu tāds nomācošs iespaids, tā ir liela veiksme. Liela veiksme.”
Savas sajūtas pēc filmas nodošanas Latvijas skatītājiem raksturoja arī tās režisors Viesturs Kairišs: “Bija satraucoši un ārkārtīgi emocionāli filmu parādīt Krāslavā. Un vispār palaist to cilvēkos.
Jā, pāri visam tas ir satraucošs mirklis, to var saprast tikai tie, kas to piedzīvojuši — izlaist no sevis veselu savas dzīves posmu, sakoncentrētu nepilnu divu stundu mirklī. Lai filmai brīnišķīgs mūžs, kas iesākts gleznainajā Latgales pilsētā pie upes. Upe ietecēja pati sava avota gultnē.”
Vēsturisko attiecību drāmu par notikumiem Latvijā 20. gadsimta 30. un 40. gados režisors Viesturs Kairišs veidojis kopā ar saviem ilggadējiem radošajiem partneriem – mākslinieci Ievu Jurjāni un operatoru Gintu Bērziņu.
Studijā Ego Media producēto filmu finansē Nacionālais kino centrs, arī Lietuvas un Čehijas kino institūcijas; atbalsta Krāslavas, Ludzas, Rēzeknes un citu Latgales pilsētu pašvaldības, arī Latvijas Finieris, Circle K, Merrild, Salmo, Tvaikonis un citi.
Labs. #PilsatapiUpis
— Māris Igavens (@projektukoord) January 11, 2020
Noskatījos filmu "Piļsāta pi upis". Paldies Viesturam Kairišam par uzdrošināšanos ķerties pie tēmas, kas bija tabu visus pagājušos gadus. Paļdis! Paļdis! Paļdis!
— Onupris (@Onupris) January 11, 2020
Ļoti spēciga filma. Runā ar bildēm/ainām, kā metaforām. Filma, kuras pēciespaids ilgst vēl joprojām (5.diena). Un tāāāda Latgale 🙂
Noteikti jāredz. https://t.co/wYVyHV89Uv— Sarma Freiberga (@Sarma_Freiberga) January 10, 2020
Filmēšanas vieta izvēlēta, jo vizuāli Jēkabpils vairs neesot pilsēta pie upes.
Šī ir diskusija par to, cik ļoti ekranizācija var novirzīties no oriģināla, saglabājot autentiskās īpašības un viešot patiesu priekšstatu par vidi, kurā noris darbība.— paleogleja (@paleogleja) January 12, 2020
Jā, grāmatu "Pilsēta pie upes" vajadzēja lasīt, pirms redzēts filmas tīzeris un bildes. Jo tagad aiz burtiem redzu Gundaru Āboliņu. https://t.co/Qv5WF9HWpG
— Airisa Ādamsone (@airisa_a) January 7, 2020