Liela tīstīšana nodara vairāk sliktuma. Kā palīdzēt pārziemot augiem? 1
Vai tagad jau var sasegt augus (jaunas magnolijas, skujenīšus)? Kādi materiāli būtu vislabākie? STEFANS ROPAŽOS
Dendroloģe Zaiga Graudiņa uzskata, ka augiem nekāda tīstīšana nav vajadzīga. Jutīgākajiem svarīgākā ir piemērota vieta (vairāk saules, aizvējš), ko izvēlas pirms stādīšanas.
Mainīgajos laika apstākļos ar lielu tīstīšanu var nodarīt vairāk sliktuma nekā labuma.
Piemēram, ietinot jau tagad augu agrotīklā vai citā materiālā, zem tā radīsies kondensāts, veidosies pelējums, kas sekmē slimību attīstību. Turklāt pakojumā var ērti iekārtoties arī kaitnieces peles.
Jaunajiem vai tikai šoruden stādītajiem augiem uz saknēm vajadzētu uzbērt mulčas kārtu (ap 10 cm). Šim nolūkam sagatavo priežu mizas, skujkoku šķeldu, meža kritalas vai kūdru. Mulču uzber, kad augsne jau sāk piesalt.
Taču vissvarīgākais darbs, lai šogad palīdzētu augiem pārziemot, ir laistīšana. Jo kuplāks augs ar blīvāku vainagu, jo vairāk ūdens tam vajag.
Pirmām kārtām salaista rododendrus un citus mūžzaļos augus (to dara arī slapjākos rudeņos).
Vislabāk, ja augu laistīšanai lieto lietusūdeni. Ja tā nav, derēs arī no grāvja vai dīķa ņemtais. Ja ir tikai ūdens no dziļurbuma, lieto to, jo svarīgākais ir laistīt vispār.
Augam sekmīgai ziemošanai vajag, lai augsne ap to būtu mitra vismaz pusotras lāpstas dziļumā.
Ja dārzu mēdz apciemot zaķi vai stirnas, tad zemākos augu zarus un stumbrus apliek ar egļu skujām. Lielāka riska grupa ir ložņu slotzari. Stirnām garšo arī jaunie vilkābeļu dzīvžodziņi un citi augi ar maigiem dzinumiem.