Publicitātes foto

Liela nozīme ir logu pareizai montāžai loga ailā. Vai to var izdarīt īpašnieks pats? 0

Modernie logi kļūst arvien sarežģītāki un to montāža komplicētāka. Ļoti liela nozīme ir paša loga kvalitātei un modeļa piemērotībai tieši Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Izvēloties logus, pircēji parasti pievērš uzmanību logu ražotājam, pašai loga konstrukcijai, materiālam, retāk iedziļinās konstrukcijas siltumcaurlaidības koeficientā, gaisa caurlaidības rādītājā un konstrukcijas stabilitātē.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Tomēr ļoti liela nozīme ir logu pareizai montāžai loga ailā. Vai to var izdarīt īpašnieks pats? “Modernie logi ir tehnoloģiski sarežģītas konstrukcijas. To pareiza montāža ir ļoti svarīga projektētā rezultāta sasniegšanai. Būvniecībā nepieredzējušam cilvēkam perfekti iemontēt modernos logus būs gandrīz tikpat vienkārši, kā izremontēt sev zobu,” smaida Aldis Sirmačs, SIA “Rehau” valdes loceklis.

Pirms montāžas

Logu montāžas profesionāļi atgādina, ka šis darbs nebūt nav tik vienkāršs. Nespeciālistam darba procesā var rasties vesela problēmu rinda. Jaunā loga gabarīta izmērus amatierim drošāk noteikt tad, kad ir izņemts vecais logs un atklājas galvenās loga ailas problēmas – vai tā ir šķība, kāda ir apdares kārta. Pēc logu izņemšanas iznāk vairākas dienas padzīvot ar tukšām logailām, tiesa, tās var nosegt ar plēvi. Profesionālis ar lielu pieredzi daudz labāk spēj noteikt nepieciešamos jaunā loga izmērus, neizņemot veco.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat jāpieņem lēmums par pareizu izolāciju. Piemēram, iekšdurvīm nepieciešama tikai skaņas izolācija, ko pilnībā nodrošina montāžas putas. Āra logiem uz putām, kas nodrošina gaisa, ūdens, siltuma un skaņas izolāciju, jābūt nosedzošai kārtai. Ārpusē to veidos tvaiku caurlaidīga, pret saules starojumu izturīga, bet lietus ūdeni necaurlaidīga izolācijas lente. No iekšpuses putu slānis jānosedz ar blīvu, tvaikus necaurlaidīgu izolācijas lenti.

Logu montāžas procesam ir jāseko līdzi pašam dzīvokļa īpašniekam, jo reizēm arī dažs labs profesionālais montētājs pēc novecojuša ieraduma kā “standarta montāžu” piedāvā tikai putas un stiprinājumus, bet šuvju nosegšanu ar speciālu sastāvu vai aizsarglentēm aizmirst. Sekas ir tādas, ka, putām nonākot tiešā saskarsmē ar atmosfēru, tās ar laiku degradējas un sabrūk, veidojot loga kārbas siltumizolācijas slānī aukstuma tiltus.

Pilnasinīga montāža, protams, izmaksā ievērojami vairāk. Tomēr tikai tā ilglaicīgi pasargā log-
ailas perimetru no caurpūšanas, caursalšanas un mitruma cirkulācijas sienā caur montāžas šuvi. Jāatgādina, ka mitrām sienām vairākas reizes samazinās siltumizolācijas koeficients. Lai loga konstrukcijas varētu brīvi izplesties, minimālajai atstarpei starp loga rāmi un ailu no visām pusēm jābūt, mazākais, 6 mm. Vislabāk, ja sprauga ir ap 1 – 3 cm plata, kas ļauj šo logu vieglāk atbalstīt, piestiprināt un korekti izolēt šuvi.

Logu enkuri

Ja montāžu veic pats, šī darba nianses, stiprinājumu un atbalsta paliktņu izvietojumu vajag precizēt pie loga tirgotāja, jo logi ir dažādi pēc to izgatavošanas materiāla, loga rāmja dalījuma un vēršanās veida. Stiprinot logu ar enkuriem, tos vislabāk iegādāties pie dīlera kopā ar logu. Var arī izmantot parastas 2 – 3 mm biezas, 2 – 3 cm platas un līdz 20 cm garas cinkotas plāksnītes, ko piestiprina pie loga rāmja iebūvējamās puses ar vismaz 5 mm diametra skrūvi.

Enkuri vispirms tiek piestiprināti pie rāmja (loga kārbas), ja tur nav caurumu skrūvēm un dībeļiem, tad caurumus izurbj. Tālāk loga rāmi ievieto loga ailā uz cieta, antiseptēta koka vai plastmasas nesošajiem paliktņiem, kas pirms tam jau ir nolīmeņoti. Rāmi ar pagaidu ķīļiem noķīlē stingri vertikālā stāvoklī. Piedevām, raugoties gan no priekšas, gan no sāniem. Rūpīgi jāpārbauda, vai rāmja horizontālās daļas ir līmenī. Jāraugās, lai loga rāmis būtu novietots sienā vajadzīgajā vietā un atrastos paralēli. To, vai ar rāmja nolīmeņošanu viss ir kārtībā, vislabāk parāda rāmja diagonāles. Izmērot iekšējās diagonāles, to garumam jābūt vienādam, vismaz tas nedrīkst atšķirties vairāk par 1 – 2 mm. Citādi var būt problēmas ar vērtņu virināšanu.

Reklāma
Reklāma

Kad rāmis ir nolīmeņots, seko tā piestiprināšana. Katrs enkurs ar divām skrūvēm jāpiestiprina pie ailas. Izņem pagaidu fiksācijas ķīļus, saskaņā ar shēmu rāmja sānos ievieto atbalsta paliktņus. Logailā noteikti jāpaliek apakšējiem paliktņiem, kas ir paši galvenie, jo tiem jāiztur viss loga svars.

Loga izolācija

Kad logs ir piestiprināts, seko tā izolācija. Jāatceras, ka pirms tam logam obligāti jābūt atbalstītam un nostiprinātam. Tikai putu slānis vien liela loga kārbu nenoturēs un var ar laiku deformēties.

Speciālisti iesaka amatierim, pirms putu iestrādes, nodrošināties pret to, ka, montāžas putām izplešoties, spiediena rezultātā var tikt izliekts rāmis. Vislabākais līdzeklis ir ievietot rāmī kārtīgas starpstutes un tad droši var strādāt ar jebkurām putām.

Iespējamās rāmju izliekšanās dēļ speciālisti iesaka nesteigties ar šuves apdari, līdz putas nav pilnīgi sacietējušas. Ārējās un iekšējās izolācijas šuves tiek pārklātas ar speciālu pārklājumu vai aizsarglentēm. Šajā darbā ir ļoti daudz nianšu un tādēļ nepieciešama profesionāla konsultācija, ko var sniegt lenšu tirgotāja pārdevējs konsultants. “Amatieris loga montāžai patērēs divas trīs reizes vairāk laika nekā speciālists, un, ja saimnieks nav drošs par savām iemaņām, lai labāk darbu padara profesionālis no stabilas firmas, kas tiek speciāli apmācītas noteiktu profila logu montāžā,” atgādina Atis Jumiķis, REHAU tehniskais konsultants.

Lai cik kvalitatīvs ir logs, pat vislabākais gaiss, ja saimnieks dzīvokli nevēdinās, piesmok, kļūst mitrs,
 piesātinās ar CO2, telpas pelēs un radīs diskomfortu. Tādēļ katrā modernā logā ir pašas vienkāršākās vēdināšanas sistēmas, piemēram, četru pozīciju rokturis, kas nodrošina loga atvēršanu, aizvēršanu, mikrovēdināšanas režīmu un atgāšanu vēdināšanas režīmā. Populāri ir arī gaisa pieplūdes vārsti logā, kas gan darbosies vien tad, ja telpās būs pietiekama vilkme.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.