Lielā mērā pie tā, ka cilvēki kļūst vārgāki, pie vainas varētu būt pesticīdi, tā kanāla RīgaTV 24 raidījumā “Dr. Apinis” apgalvoja Roberts Stašinskis, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas anesteziologs reanimatologs.
Viņš skaidroja, ka Toksikoloģijas un sepses klīnikā desmit gadu laikā esot bijuši tikai 26 akūti saindēšanās gadījumi ar pesticīdiem. Turklāt pēdējo četru gadu laikā neesot bijis neviens.
“Ja mēs runājam no akūtuma viedokļa, paldies dievam, tā nav problēma,” atzīmēja Stašinskis, piebilstot, ka “mēs ar to ļoti labi tiekam galā.”
Ārsts arī pastāstīja, ka, piemēram, Šrilankā gan esot ļoti nopietna situācija ar dažādu pesticīdos esošo vielu saindēšanos.
Tāpēc viņš uzsvēra, ka pesticīdi Latvijā neesot tā lielākā problēma.
Taču aspekts, kurš varbūt Latvijā ir mazāk apskatīts vai mazāk apzināts, ir hroniskās saindēšanās. Proti, runa ir par to, kā šie pesticīdi hroniski ietekmē cilvēka organismu ilgtermiņā.
Tas, ka cilvēki kļūst vārgāki, ka neuzlabojas genofonds, tā, pēc Stašinska domām, varētu būt pesticīdu ietekme.
“Lielā mērā pie vainas varētu būt pesticīdi,” atzīmēja ārsts, piebilstot, ka tiešu pierādījumu viņam neesot, tomēr “pēc loģikas, kā ir, tas varētu būt pie vainas.”