Stāvoklis Lielās depresijas laikā ASV 0
I
Lielās depresijas pirmais un vissmagākais posms (1929–1933) uzskatāms par visdziļāko kapitālisma ideoloģijas krahu visā tā pastāvēšanas vēsturē. Vismaz četrus gadus industriālo valstu ekonomika atradās absolūtas dezorganizācijas stāvoklī. 1929. gada ASV biržu krahs bija tikai pirmā ārējā visdziļāko krīzes procesu izpausme kapitālistiskajā pasaulē. Jau iepriekš ASV bija iezīmējušās pazīmes, kas liecināja par negausīgu pārprodukciju. Tā vispirms aptvēra rūpniecību, bet tad arī lauksaimniecību, finanšu sistēmu un citas ekonomikas nozares.
Pirmie krīzes triecieni atraisījās jau nedēļu pirms lielā nobrukuma 1929. gada 24. oktobrī, kad ASV sākās vēl nepieredzēta biržas panika. Šajā dienā Ņujorkas biržā pārdeva 12,8 miljonus akciju. 29. oktobrī jau bija sasniegts jauns spekulatīvās ažiotāžas augstākais punkts, kad pārdeva 16,4 miljonus akciju. Vērtspapīru kurss strauji kritās. 1929. gada 1. oktobrī akciju vērtība Volstrītā sasniedza 87 miljardus dolāru, bet mēneša beigās tā jau bija nokritusies līdz 55 miljardiem jeb par 37%. Taču tas bija tikai sākums. Akciju vērtības krišanās turpinājās vēl trīs gadus. 1933. gada martā Volstrītas akciju kopējā vērtība bija nokritusies līdz 19 miljardiem dolāru jeb aptuveni 4,5 reizes, ja salīdzina ar 1929. gada oktobri.
Ekonomiskās krīzes gigantiskais graujošais spēks vispirms izpaudās straujā rūpnieciskās ražošanas kritumā, kas plosījās no 1929. gada beigām līdz 1932. gada pavasarim, pēc tam pārauga ilgstošā depresijā. Vislielāko produkcijas krišanos piedzīvoja smagās rūpniecībs nozares, jo tur monopola tradīcijas bija visspēcīgākās un ražošanas sašaurināšana bija vienīgais ierocis kapitālistu rokās, ar kuru viņi centās nepieļaut pārāk lielu savas produkcijas cenu krišanos un saglabāt pietiekami augstā līmenī savu peļņu. Tā rezultātā ASV ogļu ieguve pirmajos trīs krīzes gados samazinājās par 42%, bet tēraudliešana četras reizes. Fiksēts, ka no valstī esošajām 285 domnu krāsnīm 1932. gada beigās darbojās vairs tikai 46. Zīmīgi, ka nozares īpašnieku monopolistu peļņa nebija būtiski kritusies…