Liela daļa cilvēku vārdu “novembris” izrunā pilnīgi nepareizi. Laiks atklāt pareizo variantu 1
Nereti nākas dzirdēt, ka vārds “novembris” tiek izrunāts nepareizi. Tas dzirdams gan cilvēku ikdienas sarunās, gan radio, gan televīzijā. Esmu dzirdējusi pat ļoti spraigas diskusijas par šī vārda izrunu, tāpēc ir laiks atklāt patiesību tiem, kuri vēl to nezināja.
Latviešu rakstībā ar burtu “o” apzīmē trīs skaņas: [o], [ō] un [uo]. Šī iemesla dēļ nereti, īpaši tiem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā valoda, var rasties jautājumi, kura no skaņām jālieto konkrētā vārdā.
Atceros, ka pirms vairākiem gadiem, studējot filoloģiju, šo jautājumu kāds no maniem kursabiedriem uzdeva pasniedzējai, kurai bija diezgan amizanta atbilde. Viņa uzdeva pretjautājumu: “Kā būtu ar vārdu “oktobris”? Vai jūs izrunātu “o” kā divskani [uo] šajā vārdā?” Viņa paskaidroja, ka divskanis [uo] izrunā lietojams tikai latviešu cilmes vārdos, taču aizguvumos pieturamies pie īsā vai garā patskaņa – [o] vai [ō].
Pasniedzēja tolaik stāstīja, ka divskani [uo] vārdā “novembris” visbiežāk lieto Kurzemes iedzīvotāji, taču tas nav pareizi.
Lai pārliecinātos par to atkārtoti, sazinājāmies arī ar Latviešu valodas aģentūru, kas apstiprināja: “Izrunājot vārdu “novembris”, jālieto īsais patskanis [o], nevis jāizrunā divskanis [uo], jo tas nav latviešu cilmes vārds.”