Liela alveja tika sadalīta un pārstādīta. Kāpēc tā vairs negrib augt? 0
Kāpēc neaug alveja? Augs bija liels, to sadalīju un pārstādīju pirms pāris gadiem trūdzemē. Kā to mēslot? VALENTĪNA JELGAVĀ
– Jebkurai puķei pārstādīšana ir stress, sevišķi, ja to dara rudenī, jo, tuvojoties miera periodam, sakņu darbība kļūst gausāka, ieilgst iesakņošanās. Piemēram, orhideju dzimtas augi ļoti veiksmīgu pārstādīšanu sajūt apmēram gadu, bet neveiksmīgu – pat 3–4 gadus. Telpaugi ar savu izturību ļoti bieži apmāna audzētāju – proti, puķu kopējs pārstādot rīkojas nepareizi, bet augs pacieš, audzētājs to nepamana un arī turpmāk pieļauj tās pašas kļūdas, – stāsta eksotisko augu audzētājs Egons Tone.
Alvejas jeb alojes audzē ne tikai košumam, bet arī dziedniecībai. Viena no izplatītākajām ir kokveida alveja (Aloe arborescens) – mūžzaļš augs ar ļoti sazarotu stumbru. Lai arī telpās alvejas stumbrs mēdz izstīdzēt, uz tā veidojas jaunas atvases, kuras piešķir krūmam kuplumu. Svarīgi ir šos sukulentus nepārlaistīt (laista mēreni pat augšanas periodā, jo pārlaistītam augam lapas pie pamatnes kļūst brūnas, mīkstas). Ziemā alveju lej pavisam reti. Ieteicams izmantot mīkstu ūdeni, ko lej tieši uz augsnes vai poda paliktnī. Ja ūdens nokļūst lapu žāklēs, tās var sākt pūt, īpaši, ja telpas aukstas. Piebaro no aprīļa līdz septembrim reizi mēnesī, izmantojot sukulentu mēslojumu. Augus pārmēslojot ar slāpekli, tie zaudē stingrumu, lapas kļūst pārāk lielas, gaļīgas, noliecas no smaguma.
Lai arī alvejas ir gaismas prasīgas, pavasarī un vasarā tās jāsargā no spilgtas, karstas saules. Ja auga lapas vasaras saulē izbalē vai nobrūnē, augu atvirza no loga vai cenšas pa dienu noēnot; apdegušās lapas uzmanīgi nogriež līdz stumbram. Ziemas mēnešos sukulentiem nepatīk karstas un tumšas telpas – lai izietu miera periodu, tiem vajadzīgs vēsums, gaiša vieta.
Augus pārstāda reti (reizi četros gados), t.i., tikai tad, kad tas nepieciešams, un tādā laikā, kad augi vissekmīgāk spēj pārvarēt radušās grūtības. Izdevīgākais laiks ir agri pavasarī, sākot no marta. Augus pārstādot, tos izprovocē jaunai augšanai, kas rudenī nebūt nav vēlama. Kokveida aloji var viegli pavairot ar sāndzinumiem, kas bagātīgi attīstās stumbra lejasgalā. Tos apsakņo, piemēram, grantī vai kūdrā, siltumā un gaismā. Pēc pārstādīšanas augu novieto labi apgaismotā vietā. Alveja vislabāk aug smagā trūdzemes augsnē ar māla un rupjas grants piedevu. Augsnei vajadzīga neitrāla reakcija. Traukā nepieciešama laba drenāža, it sevišķi vecākiem, lielākiem augiem, jo saknes cieš no liekā mitruma.