Ukrainas scenārijs maz ticams 1
“Pašlaik notiek sīva cīņa par Baltkrievijas nākotni. Krievija nevar atļauties zaudēt Baltkrieviju kā lojālu satelītvalsti,” secina Aleksandrs Milinkevičs. “Lai piepildītos Maskavas vēlme par impērijas atjaunošanu, svarīgākās valstis ir tieši Ukraina un Baltkrievija. Taču pēc pēdējo gadu notikumiem Krievija faktiski jau ir zaudējusi Ukrainu, jo ukraiņu nacionālā pašapziņa vairs neļaus atgriezties impērijas paspārnē. Baltkrievijā ir nedaudz cita situācija, jo padomju laikā šeit tika īstenota masīva sovjetizācijas kampaņa, tika apspiesta baltkrievu valoda un kultūra.”
Māris Cepurītis norāda, ka Lukašenko pēdējo gadu laikā ir centies stiprināt baltkrievu kā neatkarīgas tautas identitāti, vairot baltkrievu pašapziņu, lai nepieļautu Ukrainas scenārija atkārtošanos Baltkrievijā. Ukraiņu piemērs jau parādīja, cik bīstamas var būt iekšējās nesaskaņas, ko Kremlis nekavējas izmantot savā labā. “Lukašenko cenšas vienlaikus slaukt divas govis: Eiropas Savienību un Krieviju. Taču arī Putins nav muļķis un neļaus sevi tik vienkārši apvest ap stūri,” spriež Čepānis.
Nopietns pārbaudījums Maskavas un Minskas attiecībām būs rudenī gaidāmās militārās mācības “Zapad–2017”, kuru laikā Baltkrievijas teritorijā tiks ievesti ievērojami Krievijas armijas spēki. “Viens no iespējamiem scenārijiem ir tāds, ka pēc mācībām viņi tur arī paliks,” stāsta Austrumeiropas politikas pētnieks Cepurītis. Viņš gan nedomā, ka Maskavas mērķis šobrīd ir panākt Lukašenko režīma krišanu. “Krievijas spiediena nolūks drīzāk ir ietekmēt Lukašenko, lai viņš rīkojas atbilstoši Maskavas interesēm.”
Viedoklis
Aleksandrs Milinkevičs, baltkrievu opozīcijas politiķis
“Lukašenko ir radījis nereālu ekonomikas modeli, kura panākumi bija balstīti uz Krievijas dotācijām un augstām naftas cenām. Tagad viss ir mainījies, jo naftas cenas ir samazinājušās un Maskava vairs nevēlas uzturēt Baltkrievijas ekonomiku. Cilvēku labklājības līmenis ir ievērojami sarucis. Cenas mums ir aptuveni līdzīgas kā Latvijā, bet algas sarukušas līdz kādiem 300 eiro, mazpilsētās pat līdz 100 – 150 eiro. Tādēļ cilvēki izgāja ielās un pieprasīja pārmaiņas. Lukašenko režīms nesaprot, ko darīt, jo protestiem pievienojušies cilvēki, kas agrāk atbalstīja valdības īstenoto kursu.
Es daudzkārt esmu bijis Latvijā, viesojies Latgalē, un zinu, ka pie jums daudzi uzskata Lukašenko ieviesto kārtību par piemēru, kam vajadzētu līdzināties. Taču tā ir ilūzija: ka var izvairīties no reformām, dzīvot pieticīgi, ar ticību gaišākai nākotnei, kā tas bija padomju laikā. Domāju, ka drīz visiem nāksies saprast, ka Lukašenko izveidotais modelis nav dzīvotspējīgs. Baltkrievu galvenais mērķis ir neatkarība, un Baltijas valstis mums ir labs piemērs. Protams, nav jau tā, ka Eiropā un Baltijā viss ir ideāli, taču mēs gribam doties pa šo ceļu un būt kopā ar jums.”