Kā stāsta Bērmu klīniskās slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Preisa, 11. jūlijā visas dienas laikā klīnikā ievesti 47 Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku dalībnieki. Apmēram 40 no viņiem tika atvesti no koncerta Mežaparka Lielajā estrādē. No ievestajiem 11 stacionēti jeb paturēti slimnīcā. Vakardienas laikā visi jau izrakstīti. Kā stāsta Dace Preisa, ģībšanas iemesls ir pārgurums, un nav noslēpums, ka arī pēc mēģinājumiem bērni tūlīt nedodas pie miera. Ēduši agri no rīta, pusdienās mielojušies ar čipsiem. Ne viens vien noģībis aiz emocionālā satricinājuma, redzot, ka viņam garām aiznes nestuves ar kādu no dziedātājiem. Kā stāsta docente Jana Pavāre, Vairākums slimnīcā ātri vien atguvušies no izbīļa un klīnikā sen neesot redzēts tik daudz zinātkāru bērnu tautastērpos. 5
“Biju sestdienas koncerta mēģinājumā Mežaparka Lielajā estrādē, kur daudzi bērniņi ģība, izcēlās satraukums. Šķiet, vaina tajā, ka pēkšņi kļuva auksts, bet mūsu koncerttērpiem ar īsajām piedurknēm neko apakšā pavilkt nav pieņemts. Taču gājienu ļoti gaidījām, jo tas ir visemocionālākais mirklis. Naktī paziņoja, ka oficiāli gājiens tiks atcelts, pēc tam uzzinājām, ka ir kori, kas tomēr gājienā dosies, un mēs arī momentāni bijām gatavi piebiedroties. Jo galu galā svētkiem gatavojāmies ļoti ilgi,” neslēpj Gulbenes novada Stāķu pamatskolas kora vadītāja Ilona Matīsa. Gājienā soļojuši tikai dziedātāji, bet mazie dejotāji palikuši mājās.
Deviņos sācies, gājiens ritēja mazliet vairāk nekā trīs stundas, pie Dailes teātra pievedot arvien jaunus un jaunus pacilātus un priecīgus dalībniekus. Rīgas Kristīgās vidusskolas kolektīva “Jota” vadītāja Sigita Batraga stāsta, ka dejotāji varētu dancot vēl un vēl, lielākais ieguvums mazajiem, ka pašiem bijis jāsaprot, uz kuru pusi laukumā iet un orientēties, taču prieks esot milzīgs, jo piedalījušies četros koncertos. Luksemburgas folkloras kopas vadītāja Aiga Ožehovska gandarīta par emocionāli piepildīto laiku – uzstājušies Mežaparkā un Vērmanes dārzā. Noguruši gan, taču ļoti apmierināti, jo dzīvojuši pa mājām pie mammām, kas ģērbušas un lutinājušas.
Agita Donala no Londonas latviešu skolas teic: “Naktī, kad uzzinājām, ka gājienu atcels, bijām kopā ar Īrijas grupu un nolēmām – iesim paši kaut vai no Bastejkalna līdz Brīvības piemineklim.” Londonieši atbraukuši ar 24 bērniem, priecājas par ielu koncertiem, par koncertu Vērmanes dārzā un Kalnciema kvartālā, par to, ka iepriecinājuši bērnus slimnīcā. Mazo Londonas dejotāju vidū ir ne tikai latvieši, bet arī kāds angļu dancotājs, kuru šurp atvedusi audžumāte. Mūsdienu deju grupas “Aliens” vadītāja Ināra Cekule priecājas par iespēju Madonas audzēkņiem piedalīties mūsdienu deju uzvedumā Ķīpsalā: “Uzvedums bija lielisks, brīnišķīgi izmantots video, ļoti patika arī pati ideja – mums jāsāk runāt citam ar citu, jo pārāk bieži mēs esam ieniruši interneta pasaulē.” Kristīne Timma no Nīderlandes svētkos piedalās kā atbalsta grupas pārstāve folkloras kopai “Stārķīši”. Pati dzimusi Latvijā, bet divi mazuļi nākuši pasaulē Nīderlandē. Uz Rīgu viņi atbrauc katru gadu, bet šī nedēļa bijusi īpaši piepildīta. Renāte Ziedona no Salaspils kultūras nama “Rīgava” neslēpj, ka nācies gan lietū mirkt, gan saulē cepināties, taču šie esot latviešu svētki, kas mūs stiprina. Salaspils “Sienāzīša” dejotājs Edijs Putniņš ir atklāts: “Uz jaunā paklāja Daugavas stadionā tomēr slīdēja kājas, es pat nokritu koncerta laikā, taču fināls, kad visi saiet kopā lielā virpulī, ir pasakains!”