Liekais svars? Vainīgi hormoni! 1
Reizēm, par spīti visiem pūliņiem, svars tomēr aug un aug. Ja straujām svara izmaiņām – kā pieaugumam, tā zudumam – nav iespējams rast izskaidrojumu dzīvesveida nepilnībās, iespējams, vainīga nepareiza hormonu darbība.
Hormonu trūkst vai par daudz
“Svaru ietekmē nevis kādi noteikti hormoni, bet to līdzsvara izmaiņas. Šos hormonus izdala vairogdziedzeris, virsnieres, aizkuņģa dziedzeris un dzimumorgāni,” stāsta medicīnas sabiedrības “ARS” uztura speciāliste Anna Nikolajeva. Vielmaiņu regulē vairogdziedzeris. Ja tas sācis slinkot un ražo mazāk hormonu, parādās ne tikai nogurums, salšana un palēnināta sirdsdarbība, bet arī svara pieaugums, bet, ja vairogdziedzera hormonu ir par daudz, svars sāk samazināties.
Ilgstošas spriedzes apstākļos virsnieres izdala kortizolu – tā ir aizsargreakcija pret stresu. Šis hormons piedalās daudzās organisma fizioloģiskajās funkcijās, tostarp pielāgojot organismu apkārtējās vides ietekmei. Dažus bioloģiskos procesus tas padara lēnākus, citus stimulē, piemēram, apetīti kortizols veicina, izraisot arī tieksmi pēc saldumiem – vienkāršajiem ogļhidrātiem, kas ātri uzsūcas organismā un rada papildu enerģiju. Paaugstinoties kortizola līmenim, paaugstinās arī aizkuņģa dziedzera hormona insulīna līmenis, kas liek uzkrāt taukus vēdera rajonā, izveidojot tā saucamo “riepu”. Kāds ASV veikts pētījums liecina, ka arī miega trūkums var izjaukt to hormonu līdzsvaru, kuri regulē ēstgribu un vielmaiņu.
Gan vīrišķie, gan sievišķie
Sievietēm, it īpaši grūtniecības un pēcdzemdību laikā, arī menopauzē, liekais svars bieži vien saistīts ar izmaiņām dzimumhormonu līdzsvarā. Uztura speciāliste stāsta, ka biežākais iemesls ir zems sievišķo hormonu estrogēnu līmenis. Šie hormoni gādā ne tikai par auglību, bet iesaistās arī tauku vielmaiņā, tādēļ to trūkums veicina tauku izgulsnēšanos uz vēdera, vidukļa un gurniem. Savukārt tām, kuras cieš no policistisko olnīcu sindroma, ķermeņa masas pieauguma iemesls ir pārāk augsts vīrišķā hormona testosterona līmenis.
Vai arī hormonālo preparātu lietošana var veicināt svara pieaugumu? “Tieši vai netieši to ietekmē anaboliskie steroīdi, orālā kontracepcija, hormonālā terapija, beta blokatori, antidepresanti, neiroleptiķi un fermenti,” medikamentus, kuriem var būt šāda blakne, uzskaita Anna Nikolajeva.