Lai grauzēji un saules stari netiek klāt koku stumbram, no pudelēm izgriež spirāles, kuras apliek gan stumbram, gan zariem.
Lai grauzēji un saules stari netiek klāt koku stumbram, no pudelēm izgriež spirāles, kuras apliek gan stumbram, gan zariem.
Foto: Inita Šteinberga

No koku stumbru aizsardzības līdz eglīšu mantiņām: kā plastmasas pudelēm dot otro dzīvi 4

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Plastmasas pudelēm ir neparastas spējas uzkrāties pat tajās mājās, kurās dzer tikai avota ūdeni un sulas no stikla burkām. Visas plastmasenes nevajag tūliņ ķert kā ienaidnieces un stiept uz konteineru. Tām var rast praktisku lietojumu arī pašu sētā.

Plastmasas pudeles var izmantot līdz pēdējai driskai. Piemēram, no vidusdaļas pagatavot materiālu koku stumbru aizsardzībai, bet no kakliņa un dibentiņiem – patiesi elegantas puķītes svētku iluminācijai.

Spirāles drošībai

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai grauzēji un saules stari netiek klāt koku stumbram, no pudelēm izgriež spirāles, kuras apliek gan stumbram, gan zariem. Līdzīgas spirāles koku aizsardzībai ir nopērkamas arī dārzkopības preču veikalos (tām ir smalks nosaukums – tubeksi), taču no pudelēm tapušās nemaksā neko.

Dažkārt pudeles vidusdaļu iesaka vienkārši iegriezt un aplikt kokam, taču tas nav īsti labi. Starp mizu un plastmasu veidojas nevajadzīgs siltumnīcas efekts. Turklāt pudele var apņemt ierobežota resnuma koku, taču, sagriezta spirālē, tā derēs gan tievākam, gan dūšīgākam ābeles augumam un vēji brīvi pūtīs tai cauri.

Ērti gatavot pudeļspirāles ir šādi – pudeli iemiedz starp ceļiem, paņem steika nazi ar smailu galu un nogriež slīpo pleciņu daļu, tad sānus turpina griezt uz leju spirāles formā. Kad palicis tikai dibentiņš, to arī nogriež.

Pudeļspirāles ap koka stumbru liek vienu virs otras. Ja materiāls gadījies ļodzīgāks, tad to kokam piesien ar dabiska materiāla auklu (kas pati sadalīsies) vai sakniebj ar papīra skavotāju. Par viltīgi noformēto mizu zaķi tikai pabrīnīsies, bet zobus klāt neliks. Šādas spirāles uz stumbra apakšas var atstāt līdz vasarai – pasargās no trimmera vai pļaujmašīnas radītajām traumām.

Noteikti pudelēm noņem etiķetes, lai tās vējā nedriskātos pa dārzu.

Puķītes skaistumam

Foto: Inita Šteinberga

Visglītākās puķītes sanāk no pudeļu apakšiņām, kuras ir ar vairākiem padziļinājumiem – tie jau izskatās pēc ziedlapiņām. Ja dibentiņš bijis taisns, izgriež ziedlapiņu formu. Uz uguns uzkarsē naglu vai smailo naža galu un izdur viducītī caurumiņu. Pleciņu daļai nogriež kakliņu ar korķi, malas sagriež bārkstīs.

Tās lēnām tuvina siltumam (elektriskās plīts riņķim, vēkšpēdus apgāztam gludeklim, svecei). Siltumā bārkstiņas jauki sarullēsies. Tās būs ziediņa putekšņlapiņas. Abas daļas ieliek vienu otrā un caurumiņā iever svētku spuldzīšu diodes. Mazās uguntiņas spoguļosies spīdīgajās plastmasas ziedlapiņās, un dekori izskatīsies efektīgi.

Reklāma
Reklāma

Puķītes var arī karināt eglītē, piesiet svētku dāvaniņām u. c.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.