Foto – LETA

Tukumā liek maksāt par atkritumiem atbilstoši platībai 3

Tukuma dome pērn 21. novembrī lēma, ka par atkritumu izvešanu, kanalizācijas pakalpojumiem un elektroenerģijas patēriņu koplietošanas telpās kopš šā gada 1. janvāra jāmaksā proporcionāli dzīvojamās platības lielumam. Tātad, ja lielāks dzīvoklis, tad lielāks maksājums. Esmu pensionārs, viens dzīvoju trīs istabu dzīvoklī. Kaimiņos vienistabas dzīvoklī dzīvo trīs cilvēki, kas iepriekš nosauktos komunālos  pakalpojumus izmanto daudz vairāk nekā es, tomēr maksājums viņiem ir vairākas reizes mazāks. Kāpēc dome rīkojas līdzīgi kā malēnieši, kas gaismu mājās nesa ar maisiem, tāpēc ka māja bija uzbūvēta bez logiem? Tāda rīcība ļoti ķeras pie sirds. 
Jānis Skriblis Tukumā

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Kokteilis
Viņos mīt neapdzēšama uguns! 5 datumos, kuros dzimuši paši karstasinīgākie partneri
Lasīt citas ziņas

Tukuma pašvaldības noteikumi ir pretrunā ar valstī noteikto kārtību, kuru dēļ jācieš mājsaimniecībām.

Ministru kabineta noteikumu nr. 1013 “Kārtība, kādā dzīvokļa īpašnieks daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā norēķinās par pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu” 17. punkts paredz, ka par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, elektroenerģiju un asenizāciju ir jāmaksā atbilstoši atsevišķo īpašumu skaitam. Tātad kopējais patēriņš ir jāsadala vienādi visiem īpašniekiem. Šādu kārtību pērn oktobrī valdība noteica tāpēc, ka deklarēšanās īstajā dzīvesvietā nav obligāta un, izīrējot dzīvokļus, nepamatoti lielu maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu maksā attiecīgajā dzīves vietā deklarējušies cilvēki. Kārtība attiecas uz dzīvokļu īpašniekiem, kas dzīvo mājā, ko apsaimnieko valsts dzīvojamās mājas valdītājs vai kas tiek apsaimniekotas ar pašvaldības starpniecību. Kāpēc Tukumā noteikta atšķirīga kārtība?

CITI ŠOBRĪD LASA

No Tukuma novada domes priekšsēdētāja Jura Šulca redakcijai sūtītā skaidrojuma izriet, ka dome vēlas saņemt maksu par pakalpojumiem atbilstoši dzīvoklī dzīvojošo, nevis deklarēto cilvēku skaitam. No visiem Tukuma pilsētas dzīvokļiem 42% mājokļu esot deklarējies viens vai neviens cilvēks. Neesot iespējams uzzināt konkrētajā mājā dzīvojošo cilvēku radīto atkritumu daudzumu, tāpēc nolemts maksu iekasēt proporcionāli dzīvojamajai platībai. Tukuma domes deputātus neuztrauc, ka no šīs kārtības cilvēki cieš gadījumos, ja maza ģimene dzīvo palielā platībā. Kā Skribļa kungs, kas viens, dzīves apstākļu spiests, apdzīvo 54 m2 lielu dzīvokli. J. Šulcs vēsta, ka Tukuma novadā izzinot viedokļus, lai vēlāk ar argumentētiem ieteikumiem aicinātu valdību mainīt noteikumus.

Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktores vietnieks Mārtiņš Auders redakcijai apstiprināja – Tukuma dome ir rīkojusies pretlikumīgi, tās lēmums nav spēkā. “Ja daudzdzīvokļu māju apsaimnieko pašvaldības uzņēmums, tad tam ir jādarbojas saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem. Iedzīvotājiem ir tiesības prasīt pašvaldības uzņēmumam veikt maksājumu pārrēķinu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem,” tā M. Auders. Viņš piebilst – mājas apsaimniekotājam pirms lemšanas vajadzēja veikt iedzīvotāju aptauju. Noskaidroju, ka daudzi tukumnieki, kas dzīvo pašvaldības uzņēmuma apsaimniekotajās daudzdzīvokļu mājās, vēlas kārtību, kas paredz kopējo maksājumu par pakalpojumu dalīt “uz galviņām”. Proti, uz dzīvoklī deklarēto cilvēku daudzumu. Dome tam nevarot piekrist tāpēc, ka daudzos mājokļos dzīvojot nedeklarēti cilvēki.

Tā kā Tukuma iedzīvotāji nebija apmierināti ar pašvaldības izvēlēto kārtību, trešdien domes Saimniecības un uzņēmējdarbības vides veicināšanas komiteja sprieda par trīs variantiem – atstāt spēkā esošo kārtību, izveidot darba grupu esošās kārtības uzlabošanai vai atcelt domes 21. novembra lēmumu, ar kuru noteica maksu proporcionāli dzīvokļa lielumam.

Nolemts veidot darba grupu esošās kārtības pilnveidei un šo lēmuma projektu izskatīt Tukuma novada domes 26. februāra sēdē.

Vai Tukuma novada dome nebaidās no strīdiem ar īpašniekiem, kas labojumu gatavošanas laikā būs norēķinājušies pēc citas kārtības? Vai domei piederošie uzņēmumi atmaksās viņiem pretlikumīgi saņemto naudu? Vakar uz šo jautājumu atbildi no Tukuma domes redakcija nesaņēma. J. Šulcs vien paskaidroja, ka vairāk nekā 70% trīsistabu un vairākistabu dzīvokļos dzīvojot vismaz divi cilvēki.

Daudzdzīvokļu namos dzīvojošie Latvijas cilvēki var izvēlēties vēlamu norēķinu kārtību, veidojot savas apsaimniekošanas biedrības vai uzticot nama apsaimniekošanu kādam citam apsaimniekotājam. Par šādu kārtību jānobalso vismaz 51% dzīvokļu īpašnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.