Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Fotolia

Līdzīga HOPS un astmai, parasti vēlu noteikta… Kas tā par diagnozi? 0

Katru gadu februāra pēdējā dienā pasaulē atzīmē Reto slimību dienu. Tas ir īstais brīdis, lai uzsvērtu idiopātiskas plaušu fibrozes (IPF) agrīnas un precīzas diagnostikas sniegto ieguvumu. IPF ir reti sastopama un letāla plaušu slimība, no kuras cieš aptuveni trīs miljoni cilvēku visā pasaulē. (1.–3.)

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Noteikt IPF diagnozi var būt sarežģīti, jo tam nepieciešami īpaši diagnostikas testi. Pārsteidzoši, bet vidējais laiks no pirmo simptomu atklāšanas līdz diagnozes noteikšanai ilgst no viena līdz diviem gadiem.(1.) Visai bieži sākumā tiek noteikta arī nepareiza diagnoze, jo IPF simptomi ir līdzīgi tiem, kas novērojami citām elpošanas orgānu slimībām, piemēram, HOPS, astma, un sastrēguma sirds mazspēja.
Vēl viena nozīmīga problēma ir tā, ka slimnieki, kuriem jau diagnosticēts IPF, netiek ārstēti. 2016. gadā 290 pneimonologi no piecām Eiropas valstīm piedalījās tiešsaistes aptaujā par IPF ārstēšanu pacientiem, kuri bija viņu aprūpē. Aptaujas rezultāti liecināja, ka 40 % pacientu ar apstiprinātu diagnozi nesaņēma zāles, turklāt 54 % pacientu ar IPF netika ārstēti ar reģistrētu pretfibrozes līdzekli.(4.) Vēl nesen IPF ārstēšanas iespējas bija ierobežotas, bet nu Amerikas Savienotajās Valstīs, Eiropas Savienībā, Japānā un citās valstīs ir reģistrētas divas zāles fibrozes ārstēšanai.

Agrīna un precīza IPF diagnostika ir svarīga, jo tādi pasākumi kā pretfibrozes zāļu lietošana, skābekļa papildterapija, klepus ārstēšana un plaušu rehabilitācija, kas var ietvert īpašus vingrinājumus vai elpošanas metodes, var palīdzēt pacientiem kontrolēt savu slimību. Plaušu funkcijas pasliktināšanās negatīvi ietekmē arī pacientu ikdienas dzīvi. “Plaušu funkcijas pasliktināšanās var būtiski ietekmēt to pacientu garastāvokli, kuriem ir IPF,” skaidro Ineta Grīsle, Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācijas valdes locekle. “Cilvēki kļūst neapmierināti, jo katru rītu vairāk laika prasa sagatavošanās dienai, tiek tērēta garīgā enerģija, uztraucoties par vienkāršiem darbiem, un bieži vien pacienti jūtas vainīgi par šo slimību, izolēti no sabiedrības un viņi nav motivēti kaut ko darīt.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan zāles pret IPF vēl nav atrastas, slimību ir iespējams kontrolēt ar piemērotu ārstēšanas kursu, kas var pozitīvi ietekmēt pacienta dzīves kvalitāti. Pacientiem ar IPF ir aktīvi jārīkojas, lai kontrolētu slimību un uzzinātu par to visu, kā arī jāiztaujā ārsts par pieejamajām ārstēšanas iespējām, lai palēninātu slimības progresēšanu un palīdzētu viņiem dzīvot pēc iespējas labāk.

Atsauces
1. Ley B., et al. Clinical Course and Prediction of Survival in Idiopathic Pulmonary Fibrosis. AJRCCM. 2011; 183:431–40.
2. Nalysnyk L., et al. Incidence and Prevalence of Idiopathic Pulmonary Fibrosis: Review of the Literature. Eur Respir Rev. 2012;21(126):355-361.
3. Data on file. Boehringer Ingelheim. DOF OFEV.RES.IPF/08/11January2016. Worldwide Prevalence 2016.
4. Toby M. et al. Unmet needs in the treatment of idiopathic pulmonary fibrosis-insights from patient chart review in five European countries. BMC Pulm Med. 2017; 17: 124. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5602932/. Last accessed February 2018

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.