Publicitātes foto

Līdzekļi vēl pietiks ap 230 namu siltināšanai. Aicina iedzīvotājus neatlikt 0

Finanšu institūcija “Altum” aplēses liecina, ka Latvijas iedzīvotāju energoefektivitātes programmā līdz 2022. gadam līdzekļi pietiks vēl aptuveni 230 daudzdzīvokļu namu siltināšanas un atjaunošanas projektiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
“Swedbank” un “Altum” pārstāvji diskusijā par ēku renovācijas tendencēm aicināja visus interesentus neatlikt savus plānus un izmantot šo iespēju jau tagad.

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā līdz šim ir iesniegti 457 projektu pieteikumi, no kuriem finansējums piešķirts 169 projektiem par kopējo summu 31 miljons eiro, liecina “Altum” dati.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislielākā aktivitāte vērojama Rīgā, Pierīgā un Kurzemē. No tiem 55 daudzdzīvokļu ēkās renovēšanas darbi ir pabeigti, bet vēl 78 norit būvniecības darbi.

Latvijas iedzīvotāju energoefektivitātes programmā granta apmērs daudzdzīvokļu namu atjaunošanai un siltināšanai sastāda 50% no kopējām attiecināmajām izmaksām.

Vidēji viens renovēšanas projekts Latvijā izmaksā 400-500 tūkstošu eiro, tātad dāvinājums veido vairākus simtu tūkstošus eiro, kas nav jāatmaksā.

Tāpēc “Sewdbank” un “Altum” aicina daudzdzīvokļu īpašniekus neatlikt lēmumu uz vēlāku laiku, bet nākt uz konsultācijām jau tagad.

“Projekta realizācija prasa pacietību – vidēji tas ir 1,5 gads, sākot no konsultācijām līdz būvniecības pabeigšanai, bet rezultāts ir tā vērts” skaidroja “Altum” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš.

“Swedbank” māju renovācijai un siltināšanai no 2017. gada pavasara izsniegusi finansējumu apmēram 13,6 miljonu eiro apmērā.

Līdz šim banka izsniegusi aizdevumus ar “Altum” grantu 55 projektiem par kopējo summu 10,3 miljoni eiro.

Savukārt neattiecināmo izmaksu finansēšanai, piemēram, ēkas energoaudita sagatavošanas izmaksas un renovācijas projektiem bez “Altum” granta vēl 29 projektiem par kopējo summu 3,3 miljoni eiro.

Kopējais “Swedbank” renovācijas un energoefektivitātes portfelī ir 344 projekti par kopējo summu gandrīz 30 miljoni eiro.

“Swedbank” biznesa klientu apkalpošanas reģiona vadītāja Ieva Vērzemniece norāda, ka “Swedbank” ir 15 gadu pieredze ēku siltināšanas un renovācijas finansēšanas projektos.

Gadu gaitā banka novēro, ka dzīvokļu īpašnieku viens no galvenajiem ieguvumiem ir ne tikai atjaunota un vizuāli skaista ēka, bet siltumenerģijas patēriņa ietaupījums.

Pēc īstenotajiem projektiem Cēsīs, Saldū, Siguldā, Zvejniekciemā un daudzās citās Latvijas pilsētās – vidējais siltumenerģijas samazinājums ir par 45-65%. Dzīvokļu īpašniekiem tas ir reāls siltumenerģijas rēķinu samazinājums katru mēnesi.

Apmēram 50% pieteikumus “Altum” iesniegušas biedrības

Lai projekts tiktu veiksmīgi realizēts, no mājas puses jābūt pilnvarotai personai.

“Altum” pieredze rāda, ka vairums gadījumos tā ir juridiska persona, kuru dzīvokļu īpašnieki savā vārdā pilnvarojuši īstenot visas ar energoefektivitātes projektu saistītās darbības: veikt konsultācijas, organizēt piegādātāju atlasi, slēgt līgumus ar banku, “Altum” un piegādātājiem, uzraudzīt projekta realizāciju.

Lai persona tiktu pilnvarota, balsojumā ar lēmumu “Par” jānobalso dzīvokļu īpašniekiem, kuri pārstāv vismaz 2/3 no visiem dzīvokļu īpašumiem dzīvokļu īpašumos sadalītā mājā vai 100 % dzīvokļu īpašumos nesadalītā mājā.

“Swedbank” finansēšanas juridiskās daļas juriste Santa Moora skaidro – ja dzīvokļu nama apsaimniekotājs nepiekrīt īstenot siltināšanas projektu, dzīvokļu īpašnieki var dibināt biedrību, kas ir salīdzinoši vienkārši un ātri izdarāms.

Reklāma
Reklāma

Biedrībai nav jāpārņem visi ēkas apsaimniekošanas jautājumi, un tā var īstenot tikai dzīvokļu nama siltināšanas projektu. Lai nodibinātu biedrību, nepieciešami vismaz divi brīvprātīgie.

“Aicinu ielūkoties Uzņēmumu reģistra mājaslapā publicētajās sagatavēs un paraugos, ko iespējams ērti izmantot biedrības dibināšanas dokumentu sagatavošanai,” skaidro S. Moora.

Galvenie nosacījumi, lai pieteiktos programmai

Daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes programma paredz, ka var pieteikties daudzdzīvokļu ēku īpašnieki, kur minimāli ir vismaz trīs dzīvokļi. Ja māja ir sadalīta domājamās daļās, tad prasība ir, ka vienai personai nevar piederēt vairāk kā 49 % no kopīpašuma.

Savukārt neapdzīvojamo telpu platība nedrīkst pārsniegt 50% no dzīvojamās mājas kopējās platības (izņemot neapkurināmas bēniņu un pagrabu telpu platības), piemēram, ja veikals ir ēkas pirmajā stāvā, tad var pieteikties, bet, ja jau 1,5 stāvā, tad vairs nevarēs.

Latvijas vērienīgākais renovācijas atbalsts Salaspils daudzdzīvokļu namam

Daudzdzīvokļu mājā Salaspilī, Daugavas ielā 2, ir 120 dzīvokļi. Tās renovācijā kopumā tika ieguldīti virs 1,5 miljoniem eiro, no kuriem 722 tūkstoši ir “Altum” grants jeb dāvinājums no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem.

Programmas līdzfinansējumu aizdevuma veidā nodrošina banka “Swedbank”, izmantojot “Altum” garantiju 578 tūkstošu eiro apmērā.

Biedrības “Daugava 2” valdes locekle Olga Brūvere atzīmē, ka ikvienas ēkas iedzīvotāja atbildība ir uzturēt kārtībā ne tikai dzīvokli, kurā dzīvo, bet arī pagrabus, kāpņu telpas, sienas u.tml. – svarīgi neaizmirst par kopīpašumu.

“Mēs dibinājām biedrību, un pašvaldības uzņēmums “Salaspils Siltums” palīdzēja izstrādāt projektu un mūs atbalstīja arī Salaspils novada dome. Uz mūsu biedrības pleciem palika komunikācija ar mājas iedzīvotājiem. Būtībā tā nebija renovācija, bet visas ēkas kapitālais remonts.”

Ceļš uz renovāciju kopumā aizņēma piecus gadus. Renovācijas projekta īstenošanā vissvarīgākais būt pacietīgiem, atminas O. Brūvere.

“Swedbank” un “Altum” kopīgi rīkoja diskusiju “Kā, renovējot, dzīvot siltāk?”, lai apspriestu tendences daudzdzīvokļu māju siltināšanas jomā.

Diskusijā piedalījās I. Vērzemniece, S. Moora, I. Salmiņš un O. Brūvere.

Latvijas iedzīvotājiem energoefektivitātes programmā līdz 2022. gada beigām ir pieejams Eiropas Savienības (ES) atbalsts 156 miljonu eiro apmērā, lai atjaunotu mājokļus.

Atbilstoši aplēsēm par šo naudu būs iespējams nosiltināt apmēram 700 namu, kamēr vajadzība pēc siltināšanas ir apmēram 20 000 Latvijas daudzdzīvokļu namu.

“Altum” nodrošina atbalstu vairākos virzienos – iedzīvotājiem ir iespēja saņemt dāvinājumu jeb grantu līdz 50% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem, pieteikties “Altum” garantijai līdz 80% no aizdevuma bankas aizdevuma nodrošināšanai vai saņemt aizdevumu banku atteikuma gadījumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.