Foto – Valdis Semjonovs

Līdzekļi ģenerāltīrīšanai dzīvoklī 0

Mājokļa uzkopšana ir rutīnas darbs. To paveikt ātrāk un efektīvāk palīdz dažādi telpu tīrīšanas līdzekļi. Vecmāmiņas iztika ar ziepēm, karstu ūdeni, etiķi un sodu, mēs šajā steidzīgajā laikmetā vēlamies iespējami ātri tikt pie kvalitatīva rezultāta, turklāt – ieguldot pēc iespējas mazāk laika.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Konsultēja SIA “Namu apsaimniekošana” un “Hausmaster” uzkopšanas servisa vadītāja Gunta Ārena un veikalu tīkla ” K-rauta” pārdevējs Ivo Čakstens.

 

Plīts virsmām un tvaika nosūcējiem

Šīs zonas virtuvē, kā arī to tuvākā apkārtne (flīzes, skapīši, palodze, darba virsma) parasti cieš no taukainiem nosēdumiem, kas rodas, gatavojot ēdienu. Lai tiktu vaļā no netīrumiem, var izmantot “HG” tauku tīrītāju. Apsmidzina, atstāj uz pāris minūtēm, lai iedarbojas, tad ar mitru drāniņu notīra. Var izmantot arī vietējā ražotāja SIA “Kvadro” tauku tīrītāju virtuvei. Šis uzņēmums piedāvā arī stiklu un spoguļu tīrītāju, kā arī kopšanas līdzekļus keramiskajām virsmām un plīts virsmām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Telpu uzkopšanas biznesā strādājošā Gunta Ārena norāda, ka ielaistām cepeškrāsnīm un plītīm spēcīgus tīrīšanas līdzekļus piedāvājot tīkla mārketinga uzņēmums “Amway”. Tie neesot lēti, taču, lai panāktu vēlamo efektu, vajadzīga neliela deva. Ikdienā speciāliste iesaka lietot jau labi zināmo Cif (abrazīvs, kas noņem netīrumus, nebojājot virsmu). Kvalitātes ziņā neatpaliekot arī vietējo ražotāju izstrādātā pasta Skaidra, vienīgi tā nav piemērota pulētām virsmām un akrila izstrādājumiem, jo atstāj švīkas. Rūsu, tauku un neielaista kaļķakmens tīrīšanai vēl var izmantot pastu Alba. Bet arī to nedrīkst izmantot visām virsmām, jo satur skābeņskābi.

 

Kvalitātes ziņā neatpaliekot arī vietējo ražotāju izstrādātā pasta Skaidra, vienīgi tā nav piemērota pulētām virsmām un akrila izstrādājumiem, jo atstāj švīkas.

 

Ja ir apņemšanās tikt galā ar netīrumiem flīžu šuvju vietās, var ņemt talkā šim nolūkam “HG” ražoto flīžu šuvju tīrītāju. Tas aktivitāti saglabā ne tikai savas iedarbības laikā, bet arī nākamajā tīrīšanas reizē. Sanitārajās telpās un virtuvē traipus no flīzēm un akmens virsmām tāpat efektīvi var notīrīt ar zīmola “Kiilto” līdzekli Stona.

– Vismaz reizi gadā ar tiem “taukiem” vajadzētu tikt galā, – mudina speciāliste.

Mājsaimniecībā pazīstamas ir kaļķakmens nogulsnes, kas ar laiku rodas traukos, kuros vāra ūdeni. Brūnais nosēdums bojā gan trauku izskatu, gan rada piemaisījumus ūdenim, ko lieto uzturā. No kaļķakmens nogulsnējumiem palīdz atbrīvoties speciāli ķīmiskie preparāti – atkaļķotāji. Tādi ir Cilit, Sano, Eres, kā arī HG atkaļķotājs, kas paredzēts visiem virtuves piederumiem, tējkannām, kafijas automātiem un veļas mašīnām. Dara tā: 50 ml šī līdzekļa atšķaida ar puslitru auksta ūdens, ielej tējkannā, bet neieslēdz, ļaujot līdzeklim iedarboties līdz pat 40 minūtēm. Pēc procedūras tējkannu rūpīgi izskalo ar tīru ūdeni – vismaz trīs, četras reizes. Ja ir vajadzība, atkārto. Bieži vien tējkannu aizlaiž tik ļoti, ka ir grūti to saglābt.

Reklāma
Reklāma

 

Notekcaurulēm un grīdai

Lai ūdens netraucēti aizplūstu, nevis bremzētos virtuves izlietnē, notekcaurule ik pa laikam jātīra, izmantojot šim nolūkam paredzētos līdzekļus. Ēdienu atlieku un tauku izraisītos aizsprostojumus izšķīdina “HG” cauruļu tīrītājs. Dara tā: 300 ml šī līdzekļa ielej izlietnē un atstāj uz 30 minūtēm, tad rūpīgi notecina ūdeni. Ja nav panākts vēlamais efekts, procedūru atkārto. Jāņem vērā, ka minētais līdzeklis nav piemērots alumīnija un cinka caurulēm. Šim nolūkam var izmantot arī kanalizācijas tīrīšanas līdzekli Kurmis.

Aizsērējumus, kas veidojas caurules liekumā, var likvidēt ar “Griffon” granulām Stex. Pusvāciņu granulu ieber izlietnē, uzlej puskrūzi ūdens un 5 – 10 minūtes ļauj iedarboties. Tad noskalo ar ūdeni.

 

Ir jālieto konkrētajam grīdas materiālam paredzētais līdzeklis, jo parasti tas, kas der vienam klājumam, neder citam. Vēl svarīgi ievērot informāciju, kas rakstīta uz izstrādājuma etiķetes, jo noteikti jāievēro norādītās devas. Tie līdzekļi, kas paredzēti ģenerāltīrīšanai, jālieto lielākās devās.

 

Speciāliste atzīst, ka visgrūtāk esot iztīrīt flīžu šuvju vietas.

– Ir jālieto konkrētajam grīdas materiālam paredzētais līdzeklis, jo parasti tas, kas der vienam klājumam, neder citam. Vēl svarīgi ievērot informāciju, kas rakstīta uz izstrādājuma etiķetes, jo noteikti jāievēro norādītās devas. Tie līdzekļi, kas paredzēti ģenerāltīrīšanai, jālieto lielākās devās, – skaidro Gunta Ārena.

Izstrādājumus flīžu tīrīšanai piedāvā gan “HG”, gan “Kiilto”, “Emsal” un citi ražotāji. Piemēram, lamināta mazgāšanai var izmantot “Kiilto” līdzekli Lamina. To pievieno ūdenim, kurā samērcē mazgājamo slotu – mopu.

– Bez beršanas jeb fiziskā spēka neiztikt, ķīmija šajā procesā mums tikai palīdz.

 

Pret rūsu un pelējumu

Bieži vien mitras telpas cieš no pelējuma. Flīžu sienām vannas istabā, tualetē un arī pagrabā var lietot “HG” šim nolūkam ražoto līdzekli. Lai notīrītu traipus, lieti noder arī vietējā ražotāja “Seal” vannas istabas tīrīšanas un dezinfekcijas līdzeklis izlietnēm, flīzēm un vannām. To izsmidzina uz virsmas, ļauj iedarboties 10 minūtes un tad paberž ar suku.

Šim pašam zīmolam pieder želejveida tīrīšanas līdzeklis Seal Rust Remover, kas noņem rūsu no dažādām virsmām. Savukārt kaļķa nosēdumus no tērauda, keramiskajām un plastikāta virsmām, dušas kabīnēm, trauku žāvētājiem un flīzēm iespējams likvidēt ar “Seal” kaļķu nosēdumu tīrīšanas līdzekli. Tas arī veicina ūdens pilienu aiztecēšanu, tā aizkavējot jaunu nosēdumu rašanos. Tikai jāņem vērā, ka šis līdzeklis nav piemērots skābju neizturīgu virsmu (marmors, alumīnijs, akrils) tīrīšanai.

Ļoti spēcīgs ir “HG” izstrādājums kaļķakmens un rūsas noņemšanai no duškabīnes, vannas un tualetes poda. To atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:10, uzklāj uz virsmas ar sūkli vai birsti, ļauj dažas minūtes iedarboties un tad noskalo.

 

Tualetes podam

Flīžu, fajansa virsmu un tualetes podu tīrīšanai igauņu ražotājs “Orto” piedāvā līdzekli Vanniol, kas noņem rūsu un kaļķakmeni. Šķidrumu uzklāj uz virsmas, atstāj uz 15 minūtēm un tad ar suku noberž. Šis pats ražotājs izstrādājis arī skābes tīrīšanas līdzekli Sanit-M, kas novērš rūsu un citus nepatīkamus nosēdumus, turklāt rada skābu vidi, kas kavē mikrobu izdzīvotspēju. Tiesa, akrila virsmām neder.

Ja tualetes pods, kuru kārtīgi iztīra vismaz reizi nedēļā, tomēr nelabi ož, nepatīkamo aromātu, ko rada baktērijas, var novērst gan ar sintētiskiem gaisa atsvaidzinātājiem, kurus stiprina pie poda malas, gan ar mājās gatavotiem tīrīšanas līdzekļiem, kuros ir soda, etiķis, citronu sula, eļļa un boraks. Piemēram, ja tualetes podā ir nosēdumi, nolaiž ūdeni, tad uz sieniņām uzber glāzi boraka un to apsmidzina ar pusglāzi etiķa. Ļauj pastāvēt pāris stundu, tad noskalo un izberž ar speciālo tualetes suku. Vēl viena efektīva metode – sajauc boraku ar citronu sulu un apstrādā ar to podu. Pēc tam iztīra ar suku. Lai tiktu galā ar nepatīkamo smaku, no puķu pulverizatora regulāri podā iesmidzina maisījumu, kas pagatavots no ūdens un tējaskoka eļļas (desmit pilieni uz smidzināmā tilpumu).

 

Kamīnam un krāsnij

Ja kamīna kurtuvei ir stikla durtiņas vai pat sienas, to tīrīšanai jāpievērš īpaša uzmanība, jo caur stiklu telpā nāk siltums. Ja stikls nokvēpis, tik silti nebūs. Vairākumam kamīnkurtuvju iebūvēta īpaša gaisa padeve, kas neļauj kvēpiem nosēsties uz stikla. Taču, kurinot ne tik sausu vai sveķainu malku, stikls ar laiku nokvēp tik un tā. Ja tīra regulāri, to var izdarīt bez piepūles, jo kvēpus nomazgāt var itin viegli. Ja ne, jāņem talkā jaudīgāki ieroči. Viens no tādiem ir HG kamīnu un krāsniņu stiklu tīrītājs (izgatavots Nīderlandē). Putojošs līdzeklis, kas notīra sodrējus, taukus un darvu. Uzsmidzina uz netīrās virsmas (tā nedrīkst būt karsta!), ļauj putām iedarboties 3 – 5 minūtes, pēc tam noslauka ar mitru drāniņu vai sūkli. Ja ar pirmo reizi neizdodas notīrīt visus netīrumus, procedūru atkārto. Arī somu zīmola “Kiilto” arsenālā ir tīrīšanas līdzeklis kamīnu un krāsniņu stikliem Purina.

Apkures sezonā aktuāls ir dūmvadu tīrīšanas līdzeklis. Daudzi ugunsgrēki rodas tāpēc, ka kamīni, dažāda veida krāsnis un skursteņi pārklājas ar sodrējiem, tie kļūst biezāki un biezāki, līdz izraisa aizdegšanos. Nedēļā pietiek ar vienu ēdamkaroti HG dūmvadu tīrītāja, kas notīra sodrējus un novērš to uzkrāšanos dūmvados, kamīnos un krāsnīs. Labi degošā liesmā ieber divas ēdamkarotes līdzekļa. Jo lielāka pievienotā deva, jo labāks rezultāts. Sodrēju uzkrāšanos var novērst, ja līdzekli lieto katru ceturto iekuršanas reizi, iesaka ražotājs. Pieredze rāda, ka pietiek ar reizi nedēļā. Šajā nolūkā var izmantot arī Lielbritānijā ražotos Sorcerer skursteņu tīrītāju un Merlin skursteņu tīrītāju.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.